1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KİMLİK ŞOKU!
KİMLİK ŞOKU!

KİMLİK ŞOKU!

17 yaşındaki gencin mağduriyeti

A+A-

Üniversiteye giriş sınavının ilk basamağı olan YGS sınavına giren 17 yaşındaki Kağan Cebi kimlik mağduru oldu 

Birçok kişi için hayati öneme sahip olan üniversiteye giriş sınavı17 yaşındaki Kağan Cebi için de aşılması gereken zorlu bir yarıştı. Tek hayali iyi bir üniversiteye girip eğitim almak olan Cebi, aylarca üniversiteye giriş için ilk basamak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) çalıştı. Cebi,23 Mart tarihinde gerçekleştirilen sınava giderken yanına KKTC, TC kimliğini ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından verilen giriş kartını aldı. Çift kimlik ve giriş kartı ile sınava giren Cebi, sınav sonuçlarının açıklandığı tarih olan 29 Mart’ta büyük bir şok yaşadı. Kağan Cebi ile annesi Yasemin Cebi büyük bir haksızlığa uğradıklarını söyledi. Kağan Cebi, iptal edilmemiş olsa sınavı kazanacak kadar puan aldığını dile getirirken, annesi Yasemin Cebi, oğlunun aylarca sınavlara çalıştığını ve gereksiz yere sınavının iptal edildiğini dile getirdi.

KİMLİK KEŞMEKEŞİ SINAV İPTAL ETTİRDİ

Kuzey Kıbrıs’ta doğan ve KKTC vatandaşı olan Kağan Cebi, çift uyruklu olduğunu, TC kimliğine de sahip olduğunu dile getirerek şunları anlattı: “Lise son sınıf öğrencisiyim. Bir yıl boyunca üniversiteye sınavlarına hazırlanmak için çalıştım.23 Mart tarihinde ilk basamak sınavı olan YGS’ye girdim.Sınava giderken ne olur ne olmaz diye yanıma TC kimliğimi de aldım. KKTC vatandaşı olduğum ve burada yaşadığım için TC kimlik kartına pek fazla ihtiyaç duymuyorum.Bu nedenle 15 yaşını geçmiş olmama rağmen TC kimliğimi yenilemedim.Dolayısı ile şuanda TC kimliğimde fotoğrafım yoktur. Ancak sınav için ÖSYM tarafından bize verilen ve içerisinde kimlik bilgilerimizin yazılı olduğu giriş kartında fotoğrafım olduğu gibi KKTC kimlik kartımda da fotoğraf vardır. Buna rağmen ben KKTC,TC ve ÖSYM tarafından bize verilen giriş kartı ile sınava girdim. Sınav esnasında bilgi amaçlı olduğunu söyleyerek TC kimliğimde fotoğrafım olmadığı için tutanak tuttular. Her iki kimliğimin fotokopisini aldılar.

KAZANMASAYDIM, İÇİM YANMAZDI

“Sınavdan çıktıktan sonra herhangi bir konuda da uyarılmadım. Martın 29’un da sınav sonuçları açıklanacaktı.ÖSYM’nin internet sitesinden sınavımın iptal edildiğini öğrendim.Bunun üzerine ailem devreye girerek sınavımın iptal edilmesinin nedenini sordu. Sınavımın TC kimlik kartında fotoğraf olmamasından dolayı iptal edildiğini öğrendik.Verdiğim cevapları hesapladığımda 270 puan aldığımı gördüm. Eğer sınavım iptal edilmeseydi, kazanmışolacaktım. Şimdi hem bir yıllık çalışmamın boşa gitmesine hem de kazanmış olmama rağmen gereksiz yere sınavımın iptal edilmesine üzülüyorum. Eğer kazanmamış olsaydım bu kadar üzülmezdim.”

ÇOCUĞUMUN EMEKLERİ HEBA OLDU

Yaşanan durum karşısında KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini anlatan Kağan Cebi’nin annesi Yasemin Cebi de büyük bir haksızlıkla karşı karşıya olduklarını söyledi. Tüm anne babaların çocuklarının iyi bir eğitim görmesi için uğraştığını kaydeden Yasemin Cebioğlu Kağan Cebi’nin aylarca sınavlara çalıştığını ve bir hiç uğruna kazandığı sınavının iptal edildiğini dile getirdi.Yasemin Cebi sözlerini şöyle sürdürdü: “Sınav yönetmeliğini okuduk. Salon başkanının bir sorun karşısında oğlumu ÖSYM’ye yönlendirmesi gerekiyordu. Kaldı ki oğlum KKTC vatandaşı ve sadece KKTC kimliği ile sınava girmeye hakkı vardı.Buna rağmen TC kimliğini de yanında götürdü.Ve üzerinde fotoğraf olmadığı için sınavı iptal edildi.Oğlumun tüm çalışmaları boşa gitti.”

BAKANLIK DEVREDE

Eğitim Bakanlığı da yaşadığımız durumun haksızlık olduğu konusunda bizimle hem fikir oldu. Bakanlık, TC ile irtibata geçerek itiraz dilekçesi gönderdi. ÖSYM dilekçeyi reddetti ancak bakanlık bir kez daha girişimde bulundu.Şimdi ÖSYM’ye gönderilen ikinci dilekçenin sonucunu bekliyoruz.Umarım hatalarını telafi ederler. Çünkü Haziran’da ikinci basamak sınavı olan LYS var.Oğlum ne yapacağını bilsin ki ona göre davransın.”

Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.