1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 'KIRMIZILI KADIN' İNGİLİZ BASININA KONUŞTU
'KIRMIZILI KADIN' İNGİLİZ BASININA KONUŞTU

'KIRMIZILI KADIN' İNGİLİZ BASININA KONUŞTU

Gezi Parkı protestolarının kıvılcımının çaktığı gün polisin suratına sıktığı biber gazının etkisiyle saçları arkaya savrulan ancak geri çekilmeyen akademisyen Ceyda Sungur, dünya basınında yer bulan fotoğrafıyla bir nevi internet fenomeni haline geldi.

A+A-

Kendisini öne çıkarmak ve uzun röportajlar vermeyi istemeyen Sungur, The Sunday Telegraph gazetesine kısa açıklamalarda bulundu.

Gazete, yazlık giysisiyle polisin biber gazına maruz kalan Sungur'un fotoğrafını, ‘fındığı bir çekiçle kırmaya' benzetirken, polisin ortaya koyduğu sert müdahalenin altını çizdi.

Kısa zamanda dünyanın dört bir yanındaki gazetelerde ve internet sitelerinde yer bulan ‘Kırmızılı Kadın', polisin neden bir piknik havasında giyinmiş göstericiye biber gazıyla müdahale ettiği konusunda soru işaretleri doğurdu.

İlk açıklamalarını geçtiğimiz hafta yapan Sungur, kendisini ‘mütevazi bir kadın kahraman olarak' tanımlarken, ‘sadece büyük bir halk hareketinin parçası olduğunu ve yüzlerce kişinin maruz kaldığı duruma düştüğünü' söyledi.

‘DEĞİŞİMİ SAĞLAYACAK GÜVEN GELDİ'

Sungur, sosyal medyada en çok konuşulan insanlardan biri haline geldikten sonra, kendisine gelen yüzlerce röportaj teklifini reddetti.

Sungur, bugünlerde Gezi Parkı protestolarında yaralananlar için kurulan seyyar bir klinikte çalışıyor.

The Sunday Telegraph'a konuşan Sungur, “Bana sorarsanız protestolar ifade özgürlüğü ve halkın gücünü temsil ediyor... İnsanlar, ilk kez olarak sahip oldukları gücün verdiği güveni hissediyor. Her şeyi değiştirebileceklerine inandıkları güce sahipler” dedi.

Sungur'un fotoğrafı Türkiye'ye yayılan protestoların güçlenmesinde rol oynadı. Yüzüne biber gazı sıkıldığı anın fotoğrafı, Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya kanallarında paylaşım rekorları kırarken, sayısız banner, poster, etiket ve karikatürde yer buldu.

Hatta, İzmirli göstericiler Kırmızılı Kadın'ın karnavallarda gördüğümüz dev panosunu hazırlayarak, suratının olduğu yere kafalarını yerleştirerek hatıra fotoğrafı çektirmeye başladı.

‘BÖCEKLERE BÖYLE İLAÇ SIKILMAZ'

Sungur, “Taksim Meydanı'nda yaralanan insanlara müdahale etmek için çadırlar kurduk” dedi. Sungur, gönüllü doktorların tutuklanma riskine karşı daha fazla bilgi vermek istemedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir Planlamacılığı bölümünde akademisyen olan Sungur, Gezi Parkı'nı yıkacak buldozerleri durdurmak için gönüllü eylemcilere katıldığında, protestoların sembolü haline geleceğinden habersizdi.

Sungur'un arkadaşı Meriç Demir, “Ceyda bana parka gelmem için mesaj attı... 10-15 dakika sonra geldiğimizde, biber gazının etkisiyle bağırıyordu” dedi.

Demir, “Çok şaşırdık... Bazılarımız, ‘bizler akademisyeniz, durun' diye bağırdık. Bazılarımız da Ceyda'ya yardım etmeye çalıştı. Şaşkındık çünkü evinizdeki böceklere bile bu şekilde ilaç sıkmazsınız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.