1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KİTLESEL İLETİŞİM ARAÇLARINA İHTİYAÇ ARTTI
KİTLESEL İLETİŞİM ARAÇLARINA İHTİYAÇ ARTTI

KİTLESEL İLETİŞİM ARAÇLARINA İHTİYAÇ ARTTI

KKTC Gazeteci ve Yazarlar Derneği Genel Sekreteri Gökhan Güler, “3. Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Forumu”nda konuştu.

A+A-

Türk dünyası ülkelerinden çok sayıda gazeteci, akademisyen ve medya yöneticisinin katıldığı “3. Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Forumu” 8-9 Kasım tarihinde Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te gerçekleştirildi.

Foruma katılan KKTC Gazeteci ve Yazarlar Derneği Genel Sekreteri, Türk Dili Konuşan Ülke ve Topluluklar Medya Platformu KKTC Ülke Temsilci Yardımcısı Gökhan Güler, “Yeni Teknolojiler Kitle İletişim Araçlarını (Medya’yı) Nasıl Şekillendiriyor” konulu konuşma yaptı.

Güler, konuşmasında yeni türdeki kitlesel iletişim araçlarına olan ihtiyacın bağımlık derecesinde arttığını söyledi. Güler, “Koskoca bir dünyayı elimizin, dizimizin ya da masaüstümüzde bulunan bilgisayara taşıyor. Gazetecilik ahlakı, telif hakları, haber doğruluğu, kışkırtma öbeği gibi olumsuz ama bir o kadar da ciddi sorunları da yanında getiriyor” dedi.

İletişim eğiliminin, sanal olmasına rağmen, toplumsallaşmayı ve uygar topluluklar oluşmasına katkıda bulunduğunu kaydeden Güler, bunun giderek yaygınlaşacağını söyledi. Tüm bu yeniliklerin gerek olumsuz, gerek olumlu yanlarına önceden hazırlıklı olmak gerektiğini kaydeden Güler, Bişkek’te yapılan bu girişimin çok yerinde olduğunu belirtti.

Güler, şöyle devam etti:

“Günümüzde yeni basın-yayın araçları yükseliştedir. Ancak haber kurumlarına duyulan gereksinim ve ihtiyacın değişmeyeceği düşünülmektedir. Çünkü doğru ve ahlaki habere ihtiyaç vardır. Yeni basın-yayın araçları gizli gücü içerisinde büyük fırsatlar içermektedir. Bu fırsatları bulmak ve ortaya çıkarmak gerekmektedir. Burada amaçlanan sansür yada yasaklama değildir. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum.”

TC Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Platformu (TURKMEP) ile Kırgızistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen formun ana temasını “Geleneksel Medyanın Dönüşüm Süreci ve Yeni Medya” oluşturuyor. Forum ile Türk dünyasından gazeteciler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı, karşılıklı görüş alışverişi, sağlıklı ve etkili işbirliği imkânlarının değerlendirilmesi hedefleniyor.

Güler, Formun dördüncüsünün Kasım 2014’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de yapılmasını önerdiklerini ve önerinin prensipte kabul edildiğini ifade ederek, bu konudaki resmi kararın toplantıda onaya sunulacağını belirtti.

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.