1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC BAŞBAKANSIZ KALDI!
KKTC BAŞBAKANSIZ KALDI!

KKTC BAŞBAKANSIZ KALDI!

Şok istifa!

A+A-

YORGANCIOĞLU: “YENİ BİR OLUŞUMA FIRSAT VEREBİLME ADINA GÖREVİ İADE ETTİM”

“HANGİ HÜKÜMETİN NASIL KURULACAĞI KONUSU BENİM KONUM DEĞİL”

AKINCI: “PARTİ LİDERLERİYLE TEKER TEKER GÖRÜŞÜP, MECLİSTE ÇOĞUNLUĞU SAĞLAYABİLECEK BİR MİLLETVEKİLİNE BU GÖREVİ VERECEĞİM”

 Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, CTP BG-DP UG Koalisyon Hükümeti’nin istifasını bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sundu.

Başbakan Yorgancıoğlu, istifasını sunarken yaptığı konuşmada, DP-UG ile kurdukları hükümetin, CTP-BG yönetiminde yaşanan değişiklikten dolayı yeni bir oluşuma fırsat verebilme adına görevini iade ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı da konuşmasında, Yorgancıoğlu’na, 2 yıla yakın süren başbakanlık görevi süresince verdiği hizmetler nedeniyle teşekkür etti ve bundan sonraki çalışmalarında da başarı diledi.

Akıncı, “Çoğulcu demokrasilerin yapısında bu vardır. Hükümetler gelecek, hükümetler gidecek. Toplum gidenlere teşekkür edecek, yeni gelenlerden de hizmet bekleyecek” dedi.

“PARTİ LİDERLERİYLE GÖRÜŞECEĞİM”

Cumhurbaşkanı Akıncı, parti liderleriyle önümüzdeki günlerde teker teker görüşeceğini, Meclis’te çoğunluğu sağlayabilecek bir milletvekiline bu görevi vereceğini söyledi. Teamüllere uygun hareket edeceklerini kaydeden Akıncı, “Temennim yeni hükümetin en kısa sürede kurulabilmesi ve ülkenin boşlukta bırakılmamasıdır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Yorgancıoğlu’ndan da yeni hükümet oluşuncaya kadar görevini sürdürmesini istedi.

YORGANCIOĞLU ÇIKIŞTA AÇIKLAMA YAPTI

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Akıncı ile görüşmeden çıkışta yaptığı kısa açıklamada, hükümet kurma görevini 4 Eylül 2013’te fiili olarak gerçekleştirdiğini söyledi.

CTP-BG Başkanlığı ve yönetiminde, kurultayda gerçekleşen değişimle birlikte yeni bir hükümet oluşumuna fırsat verme adına bugün hükümetin istifasını sunduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, “Umuyorum ve diliyorum ki, çok erken bir zamanda KKTC’ye hizmet edecek hükümet kurulur çünkü uzun süre boş kalmasının kimseye yararı yoktur diye düşünüyorum” dedi.

“HANGİ HÜKÜMETİN NASIL KURULACAĞI BENİM KONUM DEĞİL”

Kurulacak yeni hükümete şimdiden başarı dileğinde bulunan Yorgancıoğlu, yeni hükümet olasılıklarıyla ilgili soruya “Ben görevimi iade etmeye geldim. Hangi hükümetin nasıl kurulacağı, benim konum değil. Parti yönetimi onu yürütüyor” yanıtını verdi.

HÜKÜMETİN ÖMRÜ 22 AY SÜRDÜ

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu başbakanlığındaki CTP BG-DP UG Koalisyon Hükümeti, 28 Temmuz 2013’te yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimi sonrasında kurulmuştu.

30 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı’nca onaylanan hükümet, 31 Ağustos’ta Cumhuriyet Meclisi’nde okunmuştu.

Hükümet programının 6 Eylül’de Cumhuriyet Meclisi’ne sunumunun ardından program üzerindeki görüşmeler 9 Eylül’de yapılmış ve hükümet 11 Eylül’de Meclis’te güvenoyu almıştı.

CTP-BG’de 14 Haziran 2015’te gerçekleşen kurultayla parti başkan ve yönetim değişimine bağlı olarak istifası gündeme gelen koalisyon hükümetinin ömrü 22 ay sürdü.

Cumhuriyet Meclisi’nde CTP-BG 21, UBP 18, DP-UG 8 ve TDP 3 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.