1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC İÇİN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ!
KKTC İÇİN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ!

KKTC İÇİN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ!

Dünyaca ünlü bebek maması ve bebek sütü üreticisi Milupa’nın Türkiye'deki ürünleri toplatılırken, gözler Kuzey Kıbrıs’a çevrildi…

A+A-

Dünyaca ünlü bebek maması ve bebek sütü üreticisi Milupa’nın 28.3.2015 seri numaralı  ‘Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı’ ürününde GDO tespit edildiği ortaya çıktı. Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elemanlarının Bursa’daki piyasa denetimleri sırasında alınan ürün numunesinin analizi sonucunda GDO’ya rastlandığı, ardından da Ankara Kontrol Laboratuarı’na gönderilen numuneden de aynı sonucun tespit edildiği belirtildi.

Tahlil sonuçları ardından Türkiye’nin 80 ilinde söz konusu ürün serisi toplatılırken, gözler Kuzey Kıbrıs’a çevrildi...

Kuzey Kıbrıs’ta yok

KKTC Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili gerekli araştırmayı başlatırken, bahse konu ürün serisinin ülkeye ithal edilmediği tespit edildi.

Milupa ürünlerinin distribütörlüğünü yapan Oero Traiding Ltd Direktörü Bertan Özberkman, yaptığı açıklamada  28.3.2015 seri numaralı ürünün Kuzey Kıbrıs’a ‘hiç’ ithal etmediklerini vurgulayarak, endişe edecek bir durumun olmadığını söyledi.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi yetkilisi Başhekim Dr. Figen Gülen İnce, Milupa’nın ‘Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı ürün serisinin ülkeye ithal izni verilmediğinin tespit edildiğini belirterek, tüm ilçelerde gerekli araştırmaların yapıldığını söz konusu seri numaralı ürüne rastlanmadığının altını çizdi.

Türkiye’deki firma yalanladı

Öte yandan Türkiye’deki Numil Gıda A.Ş firması,  gönderdiği basın açıklamasında Türkiye’deki bazı internet siteleri tarafından gündeme getirilen “GDO’lu sütlü tahıllı karışım” iddialarının asılsız olduğunu savundu.

Numil Gıda A. Ş tarafından yapılan açıklamada, Aptamil Tahıl Karışımı ürünün Avrupa Birliği Bebek Beslenmesi Direktifleri’ne uygun olarak Portekiz'de üretildiği ve hiçbir şekilde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) içermediğini ileri sürdü.

Türkiye Tarım Bakanlığı onayladı

Türkiye basınında yer alan habere göre Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elemanlarının piyasa denetimleri sırasında alınan ürün numunesini analiz eden Ankara Kontrol Laboratuarı’nın Milupa’nın Sütlü Tahıl Karışımı’nın GDO içerdiğinin kesinleştiği belirtildi. Haberin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı haberi doğrularken, ürünün toplatıldığı ve ilgili firma hakkında hukuki süreç başlatıldığını bildirdi. Bakanlık şu açıklamayı yaptı: "Bir bebek maması firmasına ait ithal bebek mamasında GDO tespit edilmesine yönelik bilginin kamuoyuna açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur; söz konusu bebek mamasının ithalat kontrollerinde GDO analizi yaptırılmış GDO tespit edilmediğinden ithalatına izin verilmiştir. Ancak piyasa denetimlerinde GDO tespit edildiğinden bebek mamalarının toplatılması sağlanmış ve ilgili firma hakkında hukuki süreç başlatılmıştır."

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekim Dr. Figen Gülen İnce: “Ülkeye ithal izni verilmedi”

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekim Dr. Figen Gülen İnce, Milupa’nın ‘Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı ürün serisinin ülkeye ithal izni verilmediğinin tespit edildiğini belirterek, tüm ilçelerde gerekli araştırmaların yapıldığını söz konusu seri numaralı ürüne rastlanmadığının altını çizdi.

Dr. İnce, Temel Sağlık Dairesi olarak ülkeye ithal edilen bebek maması ürünlerinin girişte seri numaraları, etiket bilgileri, üretici ülkeden gelen onaylanmış sağlık sertifikalarının kontrol edilerek ürünlere ön izin verdiklerini söyledi.

Türkiye Tarım Bakanlığı’nın araştırmalarını henüz tamamlamadığını aktaran Figen Gülen İnce, “Bursa’da yapılan ilk tetkiklerde sonuç pozitif çıktı.

Milupa’dan alınan ilk raporda da GDO yok. GDO’lu ürün ülkeye girerken var mıydı yoksa birine bulaşma sonucumu ortaya çıktığı araştırılıyor” dedi.

Başhekim Dr. Figen İnce, aynı markanın diğer seri numaralarıyla ilgili Türkiye’de de herhangi bir uygulama kararı olmadığını belirterek, bu ürünlerde herhangi bir bulguya rastlanılması halinde Kuzey Kıbrıs’ta gerekli uygulamanın yapılacağını ifade etti. 

Oero Traiding Ltd Direktörü Bertan Özberkman: “Bu seri numaralı ürünü ithal etmedik, sorun yok”

Avrupa Birliği’nden ithal edilen “Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı” ürününün Kuzey Kıbrıs distribütörü Oero Traiding Ltd Direktörü Bertan Özberkman, yaptığı açıklamada 28.3.2015 seri numaralı ürünü Kuzey Kıbrıs’a hiç ithal etmediklerini belirterek, herhangi bir sorunun olmadığını söyledi.

Avrupa’da üretilen bu markada GDO olma ihtimalinin söz konusu olamayacağını savunan Özberkman, daha önce de Türkiye’de benzer bir olay olduğunu ancak GDO olmadığına dair rapor elde edildiğini belirtti. Ürünlerin ülkeye giriş yaptığında Sağlık Bakanlığı tarafından numune alınarak analizinin yapıldığını belirten Bertan Özberkman, Türkiye girdikten sonra bu ürünlerin Kuzey Kıbrıs’a getirildiğini ve gerekli denetime tabii tutulduğunu hatırlattı.

Gerekli kontrollerin yapıldığını vurgulayan Özberkman, söz konusu seri numaralı ürünün ülkeye ithal etmediklerini bir kez daha vurguladı.


Türkiye’deki Milupa markasının satışını yapan  Numil Gıda A.Ş: “Ürünümüz GDO içermemektedir”

Öte yandan Türkiye’deki Numil Gıda A.Ş firması, gönderdiği basın açıklamasında Türkiye’deki bazı internet siteleri tarafından gündeme getirilen “GDO’lu sütlü tahıllı karışım” iddialarının asılsız olduğunu savundu.

Numil Gıda A. Ş tarafından yapılan açıklamada, Aptamil Tahıl Karışımı ürünün Avrupa Birliği Bebek Beslenmesi Direktifleri’ne uygun olarak Portekiz'de üretildiği ve hiçbir şekilde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) içermediğini ileri sürdü.

Açıklamada, Türkiye’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca onaylanan üç farklı laboratuarda yapılan analizlerde, Aptamil Tahıl Karışımı’ndan mevzuata uygun sonuçlar elde edildiğinin kamuoyuna duyurulduğu belirtildi.

YD

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.