1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC VATANDAŞLIĞI YASA ÇIKANA KADAR KİMSEYE VERİLMEYECEK
KKTC VATANDAŞLIĞI YASA ÇIKANA KADAR KİMSEYE VERİLMEYECEK

KKTC VATANDAŞLIĞI YASA ÇIKANA KADAR KİMSEYE VERİLMEYECEK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı. Hemen hemen her dönemde tartışıldı. Artık yeni uygulama gündemde. Bundan böyle bir kot’a dahilinde verilecek vatandaşlık, Yurttaşlık Yasası çıkana kadar kimseye verilmeyecek.

A+A-

Teberrüken Uluçay, “Yıllar boyunca adaletten uzak vatandaşlıklar dağıtıldı, artık vatandaşlık kot’a dahilinde verilecek, Yurttaşlık Yasası geçmeden yeni vatandaş yapılmayacak’ dedi.

Vatandaş olmak için 10 yıl şartı aranacak, ilk beş yılın ardından beyaz kimlik verilecek, bu kimlikle 5yıl daha ülkede kalınırsa vatandaşlığa başvurulabilecek

Uluçay, “KKTC’de 5 yıl ikamet ve çalışma şartının ardından beyaz kimlik verilecek, 10 yıl sonunda da kota dahilinde vatandaşlık verilecek” dedi.

Beyaz kimlikle gündelik yaşamdaki sorunlar daha rahat aşılabilecek ancak vatandaş olma zorlaşacak,  hak edene vatandaşlık verilecek.

KKTC vatandaşlığının dünyadaki en ucuz vatandaşlık haline getirildiğini belirten Uluçay, “Yeni yasa ile birlikte hak eden vatandaşlığı alacak” diye konuştu.

Bakan Uluçay, geçmiş dönemi eleştirdi haksız vatandaşlık verildiğini belirtti.

Geçmiş dönemde haksız vatandaşlık uygulamaları yapıldığı bilgisini veren Uluçay, önlerinde başvurusu işleme alınan çok sayıda kişi bulunduğunu belirtti.

Uluçay daha sonra tarımsal arazilerin kiralanması konusuna değindi, yeni kriterleri anlattı.

Tarımsal arazilerin kiralanması konusunda da açıklama yapan Uluçay, 2 Ekim’e kadar tarımsal araziler için hem müracaat alacaklarını hem de yeni kriterleri belirleyeceklerini söyledi.

Temel kriterleri de açıklayan Uluçay bunlar arasında, her ailenin en çok 300 dönüm arazi kiralayabileceği ve kiracının Sosyal Sigortalar’a kayıtlı olması bulunuyor.

Teberrüken Uluçay, daha sonra belediyelerin sorunları hakkında konuştu.

Uluçay, geçen hafta Belediyeler Birliği ile gerçekleştirdikleri toplantıda bir yol haritası üzerinde mutabık kaldıklarını belirtti.

Uluçay, bu konudaki yol haritasını anlattı.

Uluçay, ilk etapta belediyelerin gelirleri bir kalemde toplanacak, yeni Belediyeler  Yasası ile belediyeler daha çok denetlenerek tıkanıklığın önüne geçilecek’ dedi.

Uluçay, Mehmetçik Belediyesi çalışanlarına da müjdeli haber verdi.

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay Mehmetçik Belediyesi’nin sorunlarını çözme aşamasına getirdik. Sorunların çözülebilmesi için birkaç temasa daha ihtiyacımız var” dedi.

Bakan Uluçay, son olarak LTB’de yaşanan sorunların  yeniden yapılandırma ve sağduyuyla hareket edilerek çözülebileceğine inandığını da ifade etti.

Brt

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.