1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC'DE ASGARİ ÜCRETLİNİN ÇİLESİ!
KKTC'DE ASGARİ ÜCRETLİNİN ÇİLESİ!

KKTC'DE ASGARİ ÜCRETLİNİN ÇİLESİ!

Asgari ücretliyi açlık sınırının altında yaşamaya mahkum ettiler...

A+A-

 

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, asgari ücretli işçi ve çalışanların çok zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, CTP-BG/DP-UG hükümetinin asgari ücrete artış yapmayarak çalışanları açlık sınırının altında yaşamaya mahkum ettiğini vurguladı.

CTP-BG/DP-UG hükümetinin halkın değil sermayenin hükümeti olduğuna dikkat çeken Korkmazhan, “Göreve geldiği günden buyana işçileri, çalışanları, üreticileri ve halkın dar gelirli kesimini bütçede kaynak yok bahanesi ile kaderlerine terk eden hükümet, sermaye gruplarının milyonlarca liralık vergi borçlarını silmiş, parti kadrolarını müdür ve müşavir olarak kamuya istihdam etmiş, hiç çekinmeden milletvekilli maaşlarına 500 TL artış yapmıştır” dedi.

Asgari ücrete biran önce artış yaparak insanca yaşama olanak sağlayacak düzeye çekmesi için CTP-BG/DP-UG hükümetine çağrıda bulunan Korkmazhan, maaş ve ücretleri hayat pahalılığı karşısında koruyan ve fiyat artışlarıyla doğru orantılı olarak artmasını sağlayan eşel-mobil sistemini uygulamaya koyması talebinde bulundu.

Özel sektörde sendikalaşmanın önü açılmalıdır.

Reform hükümeti olma iddiasında olan CTP-BG/DP-UG hükümetini özel sektörde sendikalaşmanın önünü açacak yasal reformları hayata geçirmeye davet eden BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, “Özel sektör çalışanları örgütsüz, sosyal ve iş güvencesiz koşullarda, sömürünün en ağırına maruz kalmaktadırlar. Hükümet özel sektörde sendikalaşmanın önünü açıp çalışanların sosyal kazanımları için örgütlenmelerine olanak sağlayacak yasal düzenlemeyi biran önce meclisten geçirmeli ve kuralsız çalışma yaşamına bir son vermelidir” dedi.

BKP’nin çalışanların ve emekçi kesimlerin yanında olduğunun altını çizen BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, asgari ücretin insanca yaşama olanak sağlayacak bir düzeye getirilmesi, sendikalaşma, daha iyi iş ve yaşam koşullarının sağlanması için mücadeleye devam edeceğini vurguladı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.