1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KKTC'DE İLKLERİN HÜKÜMETİ
KKTC'DE İLKLERİN HÜKÜMETİ

KKTC'DE İLKLERİN HÜKÜMETİ

İLK KADIN BAŞBAKAN, İLK ÜÇLÜ KOALİSYON, İLK TAMAMEN TEKNOKRAT HÜKÜMET

A+A-

KABİNEDE BAŞBAKAN YANINDA 2 TIP DOKTORU DAHA VAR

KABİNEDEKİ EN GENÇ İSİM 36 YAŞINDAKİ MEHMET HARMANCI, EN YAŞLI İSİM İSE 70 YAŞINDAKİ ATAY AHMET RAŞİT

SADECE EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI RAŞİT’İN BAKANLIK DENEYİMİ VAR

KKTC’de dün kurulan üçlü koalisyon hükümeti, bazı ilklerin hükümeti olarak tarihe geçecek. İlk kadın Başbakan Dr. Sibel Siber’in başkanlığındaki seçim dönemi hükümeti, üçlü koalisyon olması ve tamamen teknokratlardan oluşmasıyla bir ilk oldu. Sibel Siber, KKTC’nin ilk kadın Başbakanı unvanını kazandı.

Cumhuriyet Meclisi web sitesindeki verilere göre, 1974 sonrasında, bakanlar kurulu olarak yönetimlerin başladığı 8 Ekim 1974’ten bugüne, kabinelerdeki değişiklikler de dahil 34. hükümet olan CTP-BG, DP-UG ve TDP ortaklığındaki hükümette, Başbakan Sibel Siber dışında halen milletvekili olan yok.

Sadece, kabinenin DP-UG kanadında yer alan ve Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevine getirilen Atay Ahmet Raşit daha önce de bakanlık yaptı.

CTP-BG kanadından Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen Kutlay Erk’in Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı; Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar’ın da aynı bakanlıklarda müsteşarlık deneyimleri bulunuyor.

DP-UG kanadından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olan Dr. İsmail Başarır, aynı zamanda eski bir milletvekili...

BAŞBAKANLIK YAPAN 9. KİŞİ... İLK KADIN

Tıp doktoru olan ve 2009’dan beri CTP-BG milletvekili olarak Cumhuriyet Meclisi’nde yer alan 53 yaşındaki Sibel Siber, KKTC’de Başbakanlık yapan 9. isim olurken, ilk kadın Başbakan unvanını da aldı.

KKTC’de şimdiye kadar Başbakanlık yapan politikacılardan Nejat Konuk 1928, Osman Örek 1925, Mustafa Çağatay 1937, Derviş Eroğlu 1938, Hakkı Atun 1935, Mehmet Ali Talat 1952, Ferdi Sabit Soyer 1952 ve İrsen Küçük 1940 doğumlu. Sibel Siber ise 1960 yılında doğdu.

Başbakanlık yapanlar arasında göreve en genç başlayan Mustafa Çağatay oldu. Çağatay 1978’de Başbakan olduğunda 41 yaşındaydı.

EN GENÇ HARMANCI, EN YAŞLI RAŞİT

28 Temmuz’da yapılacak erken genel seçim ertesine kadar, kısıtlı bir süre görev yapacak yeni hükümetin en genç ismi TDP’li 36 yaşındaki Mehmet Harmancı oldu. Kabinedeki en yaşlı isim ise 70 yaşındaki Atay Ahmet Raşit.

11 İSMİN 3’Ü TIP DOKTORU

Yeni hükümette Cumhuriyet Meclisi’nde olduğu gibi tıp doktorlarının ağırlığı görülüyor. Başbakan Siber yanında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır ve Sağlık Bakanı Nuri Gökşin de doktor.

ÖZGEÇMİŞLER

Başbakan Sibel Siber ile bakanların özgeçmişleri, partilerin basın bürolarından verilen bilgilere göre şöyle:

Başbakan Sibel Siber:

Dr. Sibel Siber, 1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kıbrıs’ta tamamladı. 1983 yılında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1987 yılında Şişli Etfal Hastanesi’nde İç Hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamlamasının ardından, aynı yıl Kıbrıs’a dönerek Lefkoşa’da özel kliniğinde çalışmaya başladı.

1989 yılında burslu olarak ABD’de Virginia Üniversitesi’nde Diyabet ve Endokrinoloji eğitimi gördü.

2000 yılında Fulbright burslusu olarak ABD’de Chicago Rush Üniversitesi’nde Romatizmal Hastalıklar eğitimi aldı.

2009 yılı genel seçimlerinde CTP-BG’den Lefkoşa milletvekili seçildi ve halen bu görevine devam ediyor.

İki yıl süreyle, yerel bir gazetede haftalık köşe yazıları yazdı. 2011 yılında, “Düşlerim Düşüncelerim” isimli denemelerden oluşan bir kitabı yayınlandı. Evli ve 2 çocuk annesidir. İyi derecede İngilizce biliyor.

Dışişleri Bakanı Kutlay Erk:

1952 yılında Lefkoşa’da doğdu, ilk ve orta eğitimini ve mücahitlik hizmetini Lefkoşa’da yaptı.

1976 yılında ODTÜ’den Makine Mühendisi olarak mezun olduktan sonra Sanayi Holding’de 10 yıl çalıştı. 1986 yılında Sanayi Holding’den ayrılarak kendi özel işini kurdu ve iş hayatına atıldı, halen de devam ediyor.
Üniversite yıllarında öğrenci derneklerinde çalıştı, 1976 yılından beri de CTP üyesidir. Mart 2007 tarihine kadar ve yaklaşık 10 yıl süreyle CTP Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ve Dış İlişkiler Sekreterliği yaptı. 2009-2011 yılları arasında CTP Genel Sekreterliği yaptı.

Birçok sivil toplum örgütünde çalıştı, KKTC İŞAD’ın kuruluşuna katıldı ve üçüncü dönem başkanlığını yaptı. KTTO Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların katıldığı ve üçüncü tarafların organize ettiği iki toplumlu etkinliklere, grup çalışmalarına, atölye çalışmalarına, konferans ve panellere katıldı. Bu bağlamda Coolfont Uyuşmazlıkların Çözümü Grubu, Brüksel İşadamları Grubu ve Harvard Üniversitesi Kıbrıs Çalışma Grubu üyesidir.

Haziran 2002 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na seçildi ve dört yıl bu görevi sürdürdü.

Kasım 2007-Temmuz 2009 tarihleri arasında KKTC Cumhurbaşkanı’nın dış temaslarla ilgili Özel Temsilcisi görevine yürüttü. Üç çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce ve az derecede Almanca biliyor.

İçişleri Bakanı Gülsün Yücel:

1957 tarihinde Lefkoşa’da doğdu. İlköğrenimini Arabahmet İlkokulu’nda, orta eğitimini Türk Maarif Koleji’nde ve İstanbul Şehremini Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1975’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu ve 1979’da mezun oldu. KKTC’ye döndükten sonra Baro sınavını geçti ve 1 yıllık stajını tamamlayıp, staj yaptığı ofiste ortak olarak avukatlık mesleğini icra etti. 1985 yılında ise kendi ofisini kurdu.

Pek çok dernek ve vakfın kurucu üyeliğini yaptı. KKTC’de ve KKTC dışında birçok çalışmaya ve Aile Yasası’nın hazırlanmasına, avukatları temsilen katıldı. Ayrıca birçok seminer, sempozyum ve toplantıya konuşmacı olarak katıldı. 90’lı yıllarda, birkaç yıl, her hafta BRT ve Genç TV’de Hukuk Köşesi programları yaptı. Halen pek çok kurum ve kuruluşun hukuk müşavirliğini ve özel kişilerin avukatlığını yapıyor. Evli ve bir çocuk annesidir.

Maliye Bakanı Zeren Mungan:

1956 yılında doğdu. Hukuk ve İşletme Mühendisliği alanlarında lisans, Kamu Maliyesi alanında yüksek lisansını tamamladı. “KKTC Ekonomisi İçerisinde Kamu Kesiminin Yeri” isimli yüksek lisans tezi DPÖ yayını olarak basıldı.

1984 yılında Devlet Planlama Örgütü’nde başladığı kamu görevini Maliye Müsteşarı olarak tamamladı ve 2010 yılında emekli oldu.

1991-2004 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde Hukuk ve Kamu Maliyesi dersleri verdi.

Kamu maliyesi, suç gelirinin aklanmasının önlenmesi konusunda mevzuat hazırlıkları ile panel, seminer ve konferanslara katıldı. Müsteşarlığı sırasında Suç Gelirinin Aklanmasının Önlenmesi Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu.

Kamu görevinden emekli olduktan sonra kamu maliyesi uzmanı olarak çalışmalarını sürdürdü. KTTO bünyesinde KKTC’de Kayıtdışı Ekonomi ile Mücadele Projesi’nde Genel Koordinatör ve Yürütücü olarak görev aldı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar:

1958’de Baf’ta doğdu. Temmuz 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Gemi İnşa ve Makine Mühendisi unvanıyla mezun oldu.

Aralık 1984’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Çalışma Dairesi’nde “Çalışma Memuru” olarak kamu görevine başladı.

Çalışma Dairesi’nde çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra, 2005’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Müsteşar olarak atandı ve Haziran 2009 tarihine kadar bu görevi yürüttü. Ocak 2011’de kamu görevinden emekli oldu.

Mart-Haziran 2011’de Çalışma Dairesi tarafından düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Yetiştirme Kursu”nda eğitmenlik yaptı. Halen serbest olarak uzmanlık ve danışmanlık hizmeti yürütüyor.

1987-2000 yılları arasında “4-10 Mayıs İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası” etkinliklerinin organizasyonunu yaptı.

1992 yılında “İş Yasası”nı ve bu yasaya bağlı tüzükleri hazırlayan çalışma komitesinde görev yaptı.

2002-2003 yıllarında UNOPS tarafından finanse edilen “Fabrika ve İşyerlerinde Toz Kirliliğini Ölçüm Projesi”ni hazırladı ve bu projenin sorumluluğunu yürüttü.

2006 yılında “Turizm Eğitim İstihdam Projesi”nin ve 2007 yılında “İnşaat Sektöründe Ara Eleman Yetiştirme Projesi”nin koordinatörlüğünü yürüttü.

“Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası”nı (2006),”Basın İş Yasası”nı (2007),”Sosyal Güvenlik Yasası”nı (2007) ve “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası”nı (2008) hazırlayan komitelerde başkanlık yaptı.

Avrupa Birliği mevzuatına uyumu amaçlayan ve 2008 yılında hazırlanan “Müktesebata Uyum Programı”nın (MUP) hazırlanmasında Bakanlık adına sorumluluk yürüttü.

Mayıs-Haziran 1996’da Fulbright bursuyla ABD’de “İş Güvenliği Teftiş ve Yönetim Sistemleri” konulu 7 haftalık bir kursa katıldı. Kurs sonucunda

“Advanced Safety Certificate” sahibi oldu.

1998-2008 yılları arasında Türkiye, Belçika, Hollanda, Hırvatistan ve Lüksemburg’da çalışma, sosyal güvenlik, iş güvenliği alanında çeşitli kurs ve seminerlere katıldı. İyi derecede İngilizce biliyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır:

1950 yılında Gazimağusa’nın Sandallar köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden tıp doktoru olarak mezun oldu. Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı. Kendi kliniğinde kadın doğum-uzmanı olarak serbest çalışıyor.

Okul aile birlikleri, hekim örgütleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği’nde, DAÜ Vakıf Yönetim Kurulu’nda görev yaptı.

DP’nin kurucu üyelerindendir ve 1993 erken genel seçimlerinde milletvekili seçilerek bir dönem milletvekilliği görevi yaptı.

Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve Rumca biliyor.

Ekonomi Bakanı Atay Ahmet Raşit:

1943’te Baf’ta doğdu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Maliye- Ekonomi tahsili;

İngiltere’de Reading Üniversitesi’nde Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) “Ekonomi ve Ziraat Politikaları” üzerinde lisansüstü eğitimi aldı.
Uzun yıllar özel sektörde üst düzey yöneticilik yaptı. Aynı zamanda Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odaları Meclis ve Yönetim Kurulunda görev yaptı.
1990 yılında aktif politikaya girdi ve KKTC Meclisi’ne milletvekili seçildi.
Bir dönem Ticaret ve Sanayi Bakanlığı yaptı. Ardından II. DP-CTP koalisyon hükümetinde Dışişleri ve Savunma Bakanlığı görevinde bulundu. Annan Planı müzakere sürecinde ilgili komitelerde görev yaptı.
1992 yılından beri Demokrat Parti kurucu üyesi ve Dış İlişkiler Sorumlusu’dur. Evli, iki çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce biliyor.

Sağlık Bakanı Dr. Nuri Gökşin:

1950 yılında Dilekkaya’da doğdu. Atatürk İlkokulu ve Lefkoşa Türk Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden tıp doktoru olarak mezun oldu ve aynı fakültede Üroloji ihtisası yaptı.

1981 yılında Akdoğan’da göreve başladı. Aynı yıl Gazimağusa Devlet Hastanesi Üroloji Bölümü’ne geçti. 2001’de Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde Başhekimlik görevine getirildi.

2009 yılında Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı’na atandı. 2010 yılında emekli oldu. Evli ve bir çocuk babasıdır. İngilizce biliyor.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı:

3 Şubat 1977’de Lefkoşa’da doğdu. İlk öğrenimini Şehit Tuncer İlkokulu’nda, orta eğitimini Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Ardından DAÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. DAÜ-KÖB öğrenci hareketi içerisinde yer aldı. İngiltere’de “AB ve Politika” üzerine master yaptı. KAYAD Toplum Merkezi’nde proje koordinatörlüğü görevinde bulundu. AB’nin 259 milyon Euro’luk Kuzey Kıbrıs’a yardım paketinin fizibilite çalışmalarında koordinatör olarak görev yaptı.

2005-2008 yılları arasında ülkedeki tur operatörlerinden birinin Kıbrıs’taki genel müdürlüğünü yaptı.

2008 yılında ABD Elçiliği tarafından “Avrupalı Genç Liderler” programına davet edildi. Yöneticilik Merkezi’nde iki toplumlu Engage Projesi’ni yürüttü. İki yıldan beridir özel bir turizm şirketinde üst düzey yöneticilik yapıyor. Çok iyi derecede İngilizce biliyor.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris:

16 Kasım 1970’te Lefkoşa’da doğdu. Ankara Üniversitesi, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi anabilim dalı mezunudur.

Mezun olduktan sonra 1998-2000 yıllarında Levent Koleji Tarih Öğretmenliği, 2000-2007 yıllarında Levent Kolej Müdür Muavinliği, 2007 yılından beri de Levent Kolej Müdürlüğü yaptı.

2000 yılından itibaren Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Tarih Öğretmenliği görevini de yürütüyor.

1994 yılında KKTC Üniversiteliler Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanlığı, 2000 yılından itibaren Levent Spor Kulübü Yöneticiliği görevlerinde bulundu.

1983-1994 yıllarında lisanslı olarak voleybol ve atletizm spor dallarıyla ilgilendi.

1999-2007 yıllarında voleybol hakemliği yaptı. Mesleği gereği çeşitli kazı çalışmalarına da katıldı ve yayınlanmış birçok makalesi bulunuyor. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sami Dayıoğlu:

1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Lefkoşa’da gördükten sonra, Türk Maarif Koleji’nden 1978 yılında mezun oldu.
Yüksek öğrenimini İngiltere’de Elektrik Elektronik Mühendisliği üzerine gördü. Dört yıl boyunca İngiltere’de Savunma Bakanlığı’na bağlı Belix elektronik şirketinde çalıştı. Daha sonra Reuters Komünikasyon Sistemleri şirketinde elektronik mühendisi olarak uzun yıllar çalıştıktan sonra 2000 yılında Kıbrıs’a kesin dönüş yaptı.

2004’ten 2007 yılına kadar Lefke Çevre Derneği Dışilişikiler Sorumluluğu görevini yürüttü.

2006 yılından itibaren Güzelyurt-Lefke Narenciye Üreticileri Birliği Başkanıdır. Çok iyi derecede İngilizce biliyor, evli ve bir çocuk babasıdır.

 

TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.