1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC’DE MALI OLAN RUMLAR
KKTC’DE MALI OLAN RUMLAR

KKTC’DE MALI OLAN RUMLAR

Rumlar aleyhine mahkeme süreci başlatıldı;

A+A-

MALLAR İÇİN UYGULANAN “MEMO” SİSTEMİ TEPKİLERE YOL AÇTI

Rum Kooperatif Bankası’ndan KKTC’deki malını ipotek ettirerek kredi alan ve bu kredileri geri ödeyemeyen göçmen Rumlar aleyhine mahkeme süreci başlatıldığı bildirildi.

Politis gazetesi, Kooperatif Bankası’nın Rum göçmenlere verdiği 72 milyon Euro’luk kredinin 25 milyonunun geri ödenemediğini yazdı.

Haberde, Rum göçmenlerin kredi alabilmek için ipotek ettikleri KKTC’deki mallarına “MEMO” (alacaklının mahkeme kararıyla borçluya ait malı bağlaması/bloke etmesi) sistemi uygulanması nedeniyle, geri ödenemeyen 25 milyon Euro ile ilgili 360 vaka için mahkeme prosedürünün başlatıldığı kaydedildi.

Gazete, “MEMO” uygulamasının Rum göçmenlerin tepkisine yol açtığını yazdı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KIBRIS TÜRK ARAZİSİ ÜZERİNE İNŞAAT YAPAN GÖÇMENLERİ “SOKAĞA ATACAK”

Öte yandan Fileleftheros gazetesi de, İçişleri Bakanlığı’nın Rum göçmenlere tahsis ettiği Kıbrıs Türk arazilerinin kiralarının ödenmemesi halinde bu arazileri geri alacağı uyarısında bulunduğunu yazdı.

Gazete, “İçişleri Bakanlığı Göçmenleri Sokağa Atacak” başlığıyla aktardığı haberinde, tahsis edilen Kıbrıs Türk arazisi üzerine küçük endüstri inşa eden Rum göçmenlere, kiraları ödememeleri halinde bu arazileri geri alacağı ve üzerindeki küçük endüstriyi satacakları uyarısında bulunduğunu kaydetti.

Haberde, bu araziler için istenen kiranın 1200 ile 1500 Euro arasında değiştiği belirtildi.

RUM GÖÇMENLERE KKTC’DEKİ MALLARINI SATMALARI İÇİN BASKI YAPILIYOR

Gazete, bir diğer haberinde ise, Rum bankalarının ve kooperatif şirketlerinin Rum göçmenleri, borçlarını ödeyebilmeleri için KKTC’deki mallarını satmaya zorladıklarını yazdı.

Haberde, banka ve kooperatif şirketlerinin Rum göçmenleri, Güney Kıbrıs’taki taşınmazlarının tasfiye edilmemesi için KKTC’deki taşınmazlarını satmaya zorladıkları belirtildi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.