1. HABERLER

  2. KKTC'DE OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI ENGEL....
KKTC'DE OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI ENGEL....

KKTC'DE OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI ENGEL....

Müdahale edilemiyor;

A+A-

HAVA ŞARTLARI ELVERMEDİĞİ İÇİN GEMİYE MÜDAHALE EDİLEMİYOR

LİMANLAR DAİRESİ MÜDÜRÜ CANALTAY: “KALECİK’TE  TESİSLER VE HAREKETLİLİK ARTTI. LİMAN BAŞKANLIĞI KURULMASI LAZIM”

İskele Kalecik bölgesinde önceki gün karaya oturan Togo bandıralı gemiye, hava şartları nedeniyle müdahale edilemediği ve yüzdürme çalışmaların başlatılamadığı bildirildi.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay,  hava şartlarının olumsuz olması nedeniyle  işlem yapılamadığını, geminin yaklaşık 10-15 derece yan yatar vaziyette durumunu koruduğunu ifade etti.

Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay, personelinin gemide olduğunu ve can tehlikeleri bulunmadığını belirtti.

Canaltay,  87 metre uzunluğundaki “Marina” isimli geminin yüzdürülmesi için en az 150 metre çekilmesi gerektiğini belirterek, bu işlem için de öncelikle karaya oturduğu yerde ön çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

Serdar Canaltay, Lübnanlı olduğu tahmin edilen geminin armatörünün dün  akşam ülkeye gelmesinin beklendiğini söyledi. Canaltay, kurtarma işleminin de bir maliyeti bulunduğunu, bu nedenle armatörle Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi arasında bir sözleşme imzalanması gerektiğini hatırlattı.

Canaltay,  gemideki yakıtın denize sızmasıyla ilgili bir tehlike bulunmadığını belirterek, sızıntının ancak yakıt tankerinin delinmesiyle gerçekleşebileceğini, bunun da önlemlerinin alınabileceğini söyledi.

"KALECİK LİMAN HÜVİYETİNE KAVUŞTURULMALI”

Canaltay, Kalecik’teki limanda kılavuz ve römorkör hizmetlerinin verilmediğiyle ilgili iddiaların sorulması üzerine,  yasaya göre özel tesislerin bu hizmeti alma zorunluluğu bulunmadığını vurguladı.

Kalecik çevresindeki tesislerin ve  hareketliliğin arttığını vurgulayan Canaltay, burada ayrı bir liman başkanlığı kurulması ve rıhtım gibi yatırımlar yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Canaltay, şu anda Kalecik limanının Gazimağusa Liman Başkanlığı kontrolünde olduğunu ancak mevcut kılavuz ve römorkör hizmetlerinin Gazimağusa Limanı’na ancak yetebildiğini söyledi.

Serdar Canaltay, tüzük değişikliğiyle Teknecik ve Kalecik’te  kılavuz ve römorkör hizmeti alma zorunluluğu getirdiklerini ancak eldeki imkanların buna yeterli olmadığını kaydetti.

Canaltay, Türkiye  Kıyı Emniyeti ile KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi’nin yakın ilişki ve işbirliğinde olduğuna işaret ederek, Türkiye Kıyı Emniyeti Şirketi’nin vereceği 5 deniz aracıyla  KKTC’deki  emniyet ve hizmetlerin rahatlayacağını ancak Kalecik’in yine iyileştirilerek, liman hüviyetine kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

Serdar Canaltay, 2000 yılında kurulan  KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi’nin öneminin geçen yıl Kalecik’te gerçekleşen çevre felaketi ile Girne açıklarında mültecilerin kurtarılmasında bir kez daha ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.