1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC’DE YAPILACAK SINAVLA İLGİLİ UYGULAMALAR STANDART BİR HALE GETİRİLECEK
KKTC’DE YAPILACAK SINAVLA İLGİLİ UYGULAMALAR STANDART BİR HALE GETİRİLECEK

KKTC’DE YAPILACAK SINAVLA İLGİLİ UYGULAMALAR STANDART BİR HALE GETİRİLECEK

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TC Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında “sınav hizmetlerinin kalitesi”yle ilgili bir işbirliği protokolü imzalandı.

A+A-

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TC Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında “sınav hizmetlerinin kalitesi”yle ilgili bir işbirliği  protokolü imzalandı.

Protokol,  ÖSYM’nin KKTC’de yapılacak sınavlarıyla ilgili uygulamaların standart bir hale getirilmesini öngörüyor.

İmzalanan protokol ile yürürlükte olan protokolün bazı hükümlerinin gözden geçirilmesi, adaylara sunulan hizmetin güncellenmesi sağlanacak. Ayrıca  sınav adaleti ve güvenliğinin oluşturulması için Sınav Uygulama Yönergesi ile uyumlu bir protokol oluşturulması mümkün olacak.

Protokole Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan ile ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir imza koydu.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yer alan protokol imza törenine TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da katıldı.

Protokol imza töreninde TC ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan ile TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça birer konuşma yaptılar.

1365680115.jpg

DEMİR

TC ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, konuşmasında, ÖSYM ile ilgili bilgiler verdi ve ÖSYM’nin Türkiye dışında KKTC ve Kırgızistan’da da sınav yaptığını belirtti. Demir, ÖSYM’nin Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da eğitimin lokomotifi olma gayretinin ve bu amaçla sınav hizmetinin adayın bulunduğu merkezlere götürülmesinin bazı standartların da belirlenmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Demir, KKTC’deki adayların ve  hizmetin niteliğinin artırılması adına sunulan hizmetin bir çerçevesinin olmasının  ve belli kurallara dayanmasının önem arz ettiğini  de söyledi.

Türkiye’de yayınlanan TC Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Teşkilat Yasası ile birlikte KKTC’de yürürlükte olan ve sınavın uygulamasındaki protokolün yenilenmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Demir, oluşturulan bu işbirliği protokolü ile sınav hizmetlerinin kalitesinin de artırılmasına yönelik sorumluluklarının yenilendiğini belirtti.

ATASAYAN

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan da bunun önemli bir protokol olduğunu kaydetti ve ÖSYM’nin daha önce YÖK altında hizmet verdiğini ancak artık bağımsız bir  kurum haline geldiğini anlattı.

2002 yılında dönemin YÖK Başkanı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanmış bir protokol olduğunu ifade eden Atasayan, protokolün güncellenmesinin gündeme geldiğini  ve bu konuyla ilgili yeni bir protokol çalışması içerisine girildiğini söyledi.

AKÇA

TC  Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, Büyükelçilik olarak görevlerinin Türkiye’deki kurumlarla KKTC’deki kurumları bir araya getirmek olduğunu söyledi ve en verimli çalışma ve hizmetin bu şekilde ortaya çıktığını belirtti.

ÖSYM’nin önemli faaliyetler yürüttüğünü ifade eden Akça, KKTC’de de ciddi bir alana hitap ettiğini vurguladı. ÖSYM Başkanlığı ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın rol paylaşarak sınavları en güvenli şekilde yapması gerektiğini dile getiren  Akça, yenilenen mevzuata göre bu protokolün de yenilenmesine ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.