1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC’DEN ALDIĞI MAAŞLARA YÖNELİK BELGE İSTENMESİ TEPKİYE NEDEN OLDU
KKTC’DEN ALDIĞI MAAŞLARA YÖNELİK BELGE İSTENMESİ TEPKİYE NEDEN OLDU

KKTC’DEN ALDIĞI MAAŞLARA YÖNELİK BELGE İSTENMESİ TEPKİYE NEDEN OLDU

Rum Sağlık Bakanı Petros Petridis’in, 1960-76 yıllarında Güney Kıbrıs’ta çalışan R.A isimli Kıbrıslı Türk’ün, Güney Kıbrıs’tan sağlık kartı almak için başvurduğu devlet dairelerinden birinde, kendisinden(Kıbrıslı Türk’ten) KKTC’de, 2012 ve 2013 yıllarında

A+A-

Rum Sağlık Bakanı Petros Petridis’in, 1960-76 yıllarında Güney Kıbrıs’ta çalışan R.A isimli Kıbrıslı Türk’ün, Güney Kıbrıs’tan sağlık kartı almak için başvurduğu devlet dairelerinden birinde, kendisinden(Kıbrıslı Türk’ten) KKTC’de, 2012 ve 2013 yıllarında aldığı maaşlara ilişkin belge istenmesi  konusuna tepki gösterdiği belirtildi.

Politis gazetesi, söz konusu Kıbrıslı Türk’ün, tüm Kıbrıslı Türkler için 31 Temmuz 2013’te sona eren sağlık kartı almak için, bir Kıbrıslı Rum arkadaşı ile birlikte, Rum Sağlık Bakanlığı’na giderek başvuruda bulunduğunu, Sağlık Bakanlığı’nın ise, ilgili yeni yasanın öngördüğü şekilde, ilk önce Rum Sosyal Sigortalar Dairesi’nden en az üç yıl yatırım yaptığına dair belge ile Vergi Dairesi’nden vergilerini ödediğine dair belge talep ettiğini yazdı.

Kıbrıslı Türk’ün, Rum Sosyal Sigortalar Dairesi’nden ilgili belgeyi sorunsuz bir şekilde aldığını ancak ilgili belgeyi almak için Vergi Dairesi’ne gittiği zaman, buradaki memurun, kendisinden, emekli olarak bugün yaşadığı KKTC’den aldığı maaşlara ilişkin belge istediğini yazan gazete, Kıbrıslı Türk’ün ve beraberindeki Kıbrıslı Rum arkadaşının bu talebe şaşırdığını ancak söz konusu memurun “böyle talimatların bulunduğu” şeklinde açıklama yaptığını belirtti.

Gazete ilgili belgeyi KKTC’den alarak Güney Kıbrıs’a giden Kıbrıslı Türk’e, ikinci bir emre kadar Kıbrıslı Türklerin taleplerine bakılmayacağının söylendiğini de yazdı.

Habere göre Rum Vergi Dairesi yetkilisi Liana Haralambus gazeteye yaptığı açıklamada, olaydan haberi olmadığını ancak Vergi Dairesi’nden talep edilen belgelerin KKTC’den istenen belgeler olmaması gerektiğini söyledi.

Rum Sağlık Bakanı Petros Petridis ise gazeteye yaptığı açıklamada, olayın bu şekilde olmasının gülünç olduğunu ifade etti.

Petridis ayrıca olayın araştırılması için talimat verdiğini ayrıca Vergi Dairesi Müdüründen böyle bir şeyin olma ihtimalini araştırmasını istediğini söyledi.

Haravgi gazetesi, sağlık kartı almak için kendisinden, KKTC’deki maaşına ilişkin  talep edilen belgelerle önce Rum Vergi Dairesi’ne ardından ise Rum Sağlık Bakanlığı’na giden söz konusu Kıbrıslı Türk’e, burada, “Kıbrıslı Türklere yönelik sağlık kartlarının ikinci bir emre kadar iptal edildiği” bilgisinin verildiğini yazdı.

Habere göre Rum Sağlık Bakanı Petros Petridis, Kıbrıslı Türklerin sağlık kartlarına ilişkin olarak gazeteye yaptığı açıklamada, kartların verilmesinin askıya alınmadığını ve bu şikayeti araştıracağını söyledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.