1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC'DEYKEN İSTANBUL'DA DOLANDIRDI!
KKTC'DEYKEN İSTANBUL'DA DOLANDIRDI!

KKTC'DEYKEN İSTANBUL'DA DOLANDIRDI!

Dolandırıcılık şekil değiştirdi!

A+A-

Dolandırıcılık şekil değiştirdi

İstanbul’da faaliyet gösteren bir şirketin hesaplarını ele geçirerek 115 bin 658 Euro nakit parayı kendi hesaplarına aktarmakla suçlanan 3 zanlı dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı…

Detay-Gamze Baykur

İstanbul’da faaliyet gösteren bir şirketin hesaplarını ele geçirerek 115 bin 658 Euro nakit parayı kendi hesaplarına aktarmakla suçlanan zanlı Uğur Altundağ, İlker Özisfendiyar ve Applous Albert Okanje dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. “Sahtekarlıkla para temini” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan her 3 zanlı da tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı.

 HESAP ÇALMA SORUŞTURMASI

Meselenin tahkikat memuru Mali Şube’de görevli Yılmaz Kuş, İstanbul’da faaliyet gösteren bir şirketin Yeni Zelanda’da faaliyet gösteren bir şirket ile yaptığı iş anlaşması gereği yolladığı 115 bin 658 Euro meblağlı paranın, banka hesaplarının ele geçirilerek zanlı Uğur Altundağ’ın Mağusa’daki TC Ziraat Bankası’ndaki hesabına aktarıldığını tespit ettiklerini açıkladı.

DERİN SORUŞTURMA

İstanbul’daki şirketin yetkililerinin KKTC’ye gelerek şikayette bulunması üzerine soruşturma başlattıklarını belirten Kuş, zanlı Uğur Altundağ ile İlker Özisfendiyar’ın TC Ziraat Bankası’na giderek  zanlı Altundağ’ın hesabına aktarılan paradan 96 bin Euro meblağlı çek aldıklarını ve Türkiye İş Bankası’na giderek kendi adlarına olan şirketin adına konu çeki yatırdıklarını açıkladı. Kuş, zanlı Altundağ ile Özisfendiyar’ın çekin hesaplarına geçmesinin ardından tekrar Türkiye İş Bankası’na giderek  80 bin 900 TL nakit parayı aldıklarını ve 15 bin Euro parayı ise şirket hesabına aktardıklarını belirterek, çekmiş oldukları 80 bin 900 TL’yi ise zanlı Applous Albert Okanje’ye verildiğini, zanlı Okanje’nin ise bu parayı şuan Türkiye’de bulunan ve aranan şahıs ilan edilen Senem Gül isimli kişiye verdiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Kuş, ayrıca zanlıların tasarrufunda 2 adet bilgisayar kasası, 2 dizüstü bilgisayar ve 1 cep telefonu bulunarak emare alındığını söyleyerek, bilgisayar kasalarının, dizüstü bilgisayarlarının ve cep telefonunun incelenebilmesi için PGM’ye gönderildiğini ifade etti. Tahkikatın şu aşamasında zanlıların tahkikata etki etme olasılığının bulunmadığını belirten Kuş, her 3 zanlının da uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

TEMİNATA BAĞLANDILAR

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Ayşen Toroslu, zanlı Uğur Altundağ, İlker Özisfendiyar ve Applous Albert Okanje’nin kimlik, pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışlarının men edilmesine, zanlı Altundağ ile Özisfendiyar’ın 5’er bin TL nakdi teminat ödemesine, zanlı Altundağ ile Özisfendiyar lehine 1’er KKTC vatandaşının 50’şer bin TL şahsi kefalet senedi imza etmesine emir verirken, zanlı Okanje’nin ise 10 bin TL nakdi teminat ödemesine ve haftada bir gün ispatı vücutta bulunmasına emir verdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.