1. HABERLER

  2. KKTC'NİN MARUZ KALDIĞI TÜM HAKSIZ KISITLAMA...
KKTC'NİN MARUZ KALDIĞI TÜM HAKSIZ KISITLAMA...

KKTC'NİN MARUZ KALDIĞI TÜM HAKSIZ KISITLAMA...

KKTC'NİN MARUZ KALDIĞI TÜM HAKSIZ KISITLAMA...

A+A-

GÜL: "KKTC, İNSAN HAKLARINA VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE DAYALI DEMOKRATİK YAPISI VE HER GEÇEN GÜN GÜÇLENEN EKONOMİK KALKINMA VE REFAH SEVİYESİYLE TÜM DOĞU AKDENİZ BÖLGESİ İÇİN ÖRNEK OLUŞTURACAK NİTELİKTEDİR"

"KKTC'NİN MARUZ KALDIĞI TÜM HAKSIZ KISITLAMA VE ENGELLEMELERE RAĞMEN RUM TARAFIYLA OLAN AÇIĞI KAPATMASI BAKIMINDAN MUTLULUK VERİCİDİR. YAKALANAN BU İVMENİN KORUNARAK GELİŞTİRİLECEĞİNE DAİR İNANCIM TAMDIR"

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "KKTC, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik yapısı ve her geçen gün güçlenen ekonomik kalkınma ve refah seviyesiyle tüm Doğu Akdeniz Bölgesi için örnek oluşturacak niteliktedir" dedi.

Gül, KKTC'ye gelişinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini KKTC'ye gerçekleştirdiğini anımsatan Gül, görev süresinin sonunda da KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun daveti üzerine, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 40. yıl dönümü kutlamaları vesilesiyle KKTC'yi ziyaret edecek olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gül, ziyaretini 11 Şubat 2014'te iki liderin ortak açıklaması ile başlayan BM Genel Sekreteri'nin İyi niyet Misyonu çerçevesindeki görüşme sürecinin devam ettiği bir dönemde gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, "Bu vesile ile başta Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu olmak üzere devlet erkanı ile görüş alışverişinde bulunma fırsatı bulacağım. Kıbrıs konusunun içinde bulunduğu aşamayı değerlendirecek ve ülkelerimiz arasındaki yakın ilişkilerin daha da güçlendirilmesi amacıyla yapılabilecekleri ele alacağız" dedi.

Türkiye'nin 1960 Garanti Anlaşması'ndan kaynaklanan hak ve yükümlülükleri uyarınca gerçekleştirdiği 20 Temmuz 1974 Barış Harekatıyla tesis ettiği nuzur ve güven ortamını KKTC'nin kurduğuna vurgu yapan Gül, "KKTC, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik yapısı ve her geçen gün güçlenen ekonomik kalkınma ve refah seviyesiyle tüm Doğu Akdeniz Bölgesi için örnek oluşturacak niteliktedir" değerlendirmesini yaptı.

RUM TARAFI İLE OLAN AÇIK KAPANIYOR

Gül, özellikle son on yılda yaşanan ekonomik kalkınma hamlesiyle ülkede kişi başına düşen milli gelirin önemli oranda arttığını ifade ederek, şunları belirtti:

"Bu tür gelişmeler, KKTC'nin maruz kaldığı tüm haksız kısıtlama ve engellemelere rağmen Rum tarafıyla olan açığı kapatması bakımından mutluluk vericidir. Yakalanan bu ivmenin korunarak geliştirileceğine dair inancım tamdır.

Ada'daki yaklaşık 50 yıllık sorunun mağduru olan Kıbrıs Türk Halkı'nın çözüm ve uzlaşma yönündeki iradesi herkesin malumudur. 2004'te Barış Planı'na evet diyen Türk halkı olmuştur. Buna rağmen, haksız kısıtlama ve engellemelerin halen devam ediyor olmasını izah etmek mümkün değildir. Uluslararası camianın artık bu yönde ciddi adımlar atmasını beklediğimizi bu vesile ile bir kez daha vurgulamak istiyorum."

Gül, konuşmasının sonunda ise "Türkiye Cumhuriyeti'nin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ahdi ve tarihi hak ve sorumluluklarının bilincinde olarak, büyük Türk milletinin ayrılmaz bir parçasını teşkil eden Kıbrıs Türk Halkı'nın mutluluk ve refahı için üzerine düşenleri yerine getirmeye devam edeceğini" bildirdi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.