1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KOALİSYON İÇİN KRİTİK KARAR BU AKŞAM
KOALİSYON İÇİN KRİTİK KARAR BU AKŞAM

KOALİSYON İÇİN KRİTİK KARAR BU AKŞAM

KRİTİK KARAR BU AKŞAM: CTP-BG, bu akşam yapacağı Parti Meclisi toplantısında “tamam mı, devam mı?” kararını oylayacak. CTP, UBP ile görüşmelere başlanma veya görevi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na iade etme önerilerini değerlendirmek için bu akşam genel me

A+A-

EĞİLİM UBP İLE GÖRÜŞÜLMESİNDEN YANA: CTP-BG’de 5 ilçede gerçekleştirilen Genişletilmiş İlçe Meclisleri’nde iki görüşün ağır olduğu ancak büyük eğilimin Ulusal Birlik Partisi ile koalisyon görüşmeleri yapılması yönünde olduğu öğrenildi

ÖZGÜRGÜN ILIMLI: UBP Grup Başkan Vekili ve genel başkan adayı Hüseyin Özgürgün, olası bir CTP-UBP görüşmesine olumlu bakıyor. Özgürgün ülkenin içinde bulunduğu durum gereği koalisyon görüşmelerinde yapıcı olmak zorunda olduklarını vurguladı
TDP AÇIK KAPI BIRAKTI: TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit kendilerinin gündeminde koalisyon görüşmelerinin olmadığını daha çok kasım ayında yapılacak kurultaya ağırlık verdiklerini belirterek “Kapımızı çalarlarsa görüşürüz yapıcı bir katkımız olacağı düşünülürse yetkili organlarda değerlendirilir” diyerek koalisyona açık kapı bıraktı

Ülke gündeminin ilk sırasında yer alan hükümet kurma çalışmaları bugün en kritik gününü yaşıyor. Cumhuriyetçi Türk Partisi geçtiğimiz cuma akşamı gerçekleştirdiği Genişletilmiş İlçe Meclisleri’nde konuyu tabanına sordu. Bugün ise yapılacak Parti Meclisi toplantısı ile nasıl bir yol izleyeceğini karara bağlayacak. Ulusal Birlik Partisi ise CTP-BG’nin kararına göre bir yol izleyecek. CTP’den “UBP ile görüşelim” kararı çıkması halinde UBP’nin masaya ılımlı oturacağı biliniyor. Demokrat Parti ise CTP’nin kararından sonra farklı bir oluşum için UBP ve TDP ile masaya oturacak.

kritik.jpg

Kritik karar bu akşam
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler bu akşam yapacağı Parti Meclisi toplantısında “tamam mı, devam mı?” kararını oylayacak. CTP, UBP ile görüşmelere başlanma veya görevi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na iade etme görüşlerini değerlendirmek için bu akşam genel merkezde toplanacak. Çıkacak karar bir diğer değişle CTP’nin hükümette olup olmama kararı olarak değerlendiriliyor.
Eğilim UBP’den yana
CTP-BG’de gerçekleştirilen Genişletilmiş İlçe Meclisleri’nde Ulusal Birlik Partisi ile koalisyon görüşmeleri yapılması yönünde bir eğilimin olduğu öğrenildi. 5 ilçede gerçekleştirilen toplantılarda partililerin görüşlerini ortaya koyduğu ve “toplumsal düşünen kanadın” daha ağır bastığını bildirildi.

“Cuma gününe kadar UBP ile denenecek”
Havadis Gazetesi’nin görüştüğü bir kaynağa göre bu akşam yapılacak CTP Parti Meclisi toplantısında UBP ile görüşmelere başlanması kararı çıkacak. Cuma gününe kadar CTP’nin parti programı kapsamında görüşmeler sürecek. Ancak Anlaşmazlık çıkması durumunda hükümeti kurma görevi iade edilecek.

CTP’de iki görüş hakim
CTP-BG’deki toplantılarda iki görüşün hakim olduğu bu görüşlerden birinin radikal söylemler içerisinde olduğu ve 30 yıldır UBP’nin CTP’lilere karşı partizanca davranış sergilemesinden dolayı UBP ile görüşmelere karşı olduğu belirtildi. İkinci görüşün ise olaya toplumsal olarak baktığı ve reformları uygulamak adına bir koalisyona girmenin şart olduğunu düşünüyor. Ülkenin durumunun kötü olduğu ve halkın CTP’ye verdiği desteğin sonucunu görmek istediği için bu oluşuma destek verdiği öğrenildi.

Özgürgün ılımlı
Ulusal Birlik Partisi Grup Başkan Vekili ve genel başkan adayı Hüseyin Özgürgün ise olası bir CTP-UBP görüşmesine olumlu bakıyor. Kendilerine henüz bir karar gelmediğini belirten Özgürgün olumlu bir gelmesi halinde CTP ile görüşeceklerini ifade etti. Ülkeyi hükümetsiz bırakmayacaklarını bir kez daha yineleyen Özgürgün, CTP ile makul bir noktada buluşabileceklerine inandığını söyledi.

Olumsuzluğa sürüklemeyiz
Özgürgün ülkenin içinde bulunduğu durum gereği koalisyon görüşmelerinde yapıcı olmak zorunda olduklarını bu yüzden de görüşmeleri olumsuzluğa sürmeyeceklerini belirtti. Hükümetin kurulması yönünde olumlu bir tavır içerisinde olacaklarını da belirten Özgürgün, ülke için ne gerekirse yapacaklarını kaydetti.
Özgürgün, CTP’nin sunduğu önerilere ilk görüşmelerde olumlu yanıt verdiklerini bundan sonraki süreçte de eğer görüşmeler başlarsa bu öneriler ışığında CTP ile olumlu bir sonuca varabileceklerine inandığını ifade etti.

TDP’nin gündeminde yok
Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Cemal Özyiğit gazetemize yaptığı açıklamada kendilerinin gündeminde koalisyon görüşmelerinin olmadığını daha çok kasım ayında yapılacak kurultaya ağırlık verdiklerini belirtti.

“Kapıyı çalarlarsa değerlendirilir”
Özyiğit, DP veya UBP’nin bir koalisyon görüşmesi için kapılarını çalması durumunda oturup görüşülebileceğini ve eğer bu oluşuma katkı koyabileceklerini düşünürlerse partinin bunu yetkili organlarında değerlendirebileceğini söyledi.

DP beklemede
Demokrat Parti-Ulusal Güçler ise adeta sessiz ve derinden ilerliyor. Aracılarla geçtiğimiz günlerde CTP’ye sunduğu önerilerin reddedilmesi ile bekleyişe geçen DP-UG bu akşam CTP’nin Parti Meclisi’nden çıkacak kararı bekliyor. CTP’den UBP ile bir koalisyon görüşmesi çıkması durumunda devre dışı kalacak olan DP’nin bundan sonraki süreçte ne gibi bir yol izleyeceği merak konusu.

Akansoy: Bugün netleşecek
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Sekreteri Asım Akansoy, UBP ile koalisyon kurulup kurulmaması yönündeki görüşmelerinin ilçe merkezlerinde yapılan genişletilmiş toplantılarda değerlendirildiğini söyledi. Her bölgenin kendine göre değerlendirmesini yaptığını kaydeden Akasoy bu gün de konunun Parti Meclisinde görüşüleceğini ifade etti. Akansoy, “İstikrarlı ve reform hedefli bir hükümetin kurulması için çalışma yapılacak” dedi.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.