1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KOKU NEDENİYLE GÖÇ EDENLER VAR
KOKU NEDENİYLE GÖÇ EDENLER VAR

KOKU NEDENİYLE GÖÇ EDENLER VAR

KOKU NEDENİYLE GÖÇ EDENLER VAR

A+A-


Mesarya bölgesindeki en eski Türk köylerinden Gönendere’de yaşayan vatandaşlar, köy içerisinde birçok ağılın bulunduğunu ve çıkan koku nedeniyle kapı pencere açamaz hale geldiklerini öne sürdü.


İsmail VOLKAN


Köyde yaşam alanı içerisindeki ağılların dışarıya çıkarılması için ağıllar bölgesi olmadığını ve yetkililerin gündeme getirilmesine rağmen bu konuya duyarsız kaldığını savunan vatandaşlar, koku nedeniyle birçok kişinin köyden göç ettiğini iddia etti.

Geçmişte köydeki nüfusun 800 civarında olduğunu belirten vatandaşlar, nüfusun şu anda 350 civarına gerilediğini kaydetti.

Misafir geldiği zaman evlerine oda kokusu sıktıklarını ve çamaşırlarını da koku nedeniyle ev içinde kuruttuklarını aktaran vatandaşlar, yaz aylarında kapı ve pencere açamadıklarını ifade etti.

Köydeki herkesin birbiriyle akraba olduğunu belirten vatandaşlar, koku ve kirlilik nedeniyle hayvancılarla köylülerin karşı karşıya geldiğini de söyledi.

Köy mezarlığının hemen bitişiğinde ağıl bulunmasını eleştiren vatandaşlar, bu durumun kabul edilemez olduğunu kaydetti. Vatandaşlar, ağılların köy dışına çıkarılmasını istedi.

Başıboş köpeklerin çevredeki ağıl ve kümeslere girerek hayvanlara zarar verdiğini aktaran vatandaşlar, köpeklerin tehlikeli olduğunu ve insanlara da saldırmaya başladıklarını söyledi.

Gönendere’nin geçmişten beri Türk köyü olduğunu, ancak yetkililerin yıllardır köye sahip çıkmadığını ve yatırım yapmadığını öne süren vatandaşlar, köylerine sahip çıkılması gerektiğini savundu.

 Vatandaş ne dedi?

Mehmetali Kırmızıgil:

“Köyümüzdeki en büyük sorun ağılların köy içerisinde olmasıdır. Ben de hayvancılık yapıyorum ama ağılımı köy dışına taşıdım yıllar önce. Köyde ağıllar için bir bölge gösterilmediğinden herkes ağılını köy içerisine yaptı. Her yıl av dönemi başıboş köpeklerle doluyor ortalık. Bu durum çok tehlikeli. Hem hayvanlarımız, hem de bizim için çok tehlikeli. Bu soruna bir çare bulunmalı. Köyümüz eskiden çok büyüktü ve şimdi git gide küçülüyor.”

 

Salih Necati:

“Köyümüzden memnunum ancak yetkililer köydeki sorunlarla ilgilenmiyor. Hayvancıların ağıllarını taşıması için bir ağıllar bölgesi yok. Ağıllarla evler iç içe. Sinek ve kokudan evlerde oturulmuyor. Mezarlığın duvarı ile ağıl yan yana. Bu konuda bir çözüm bulunmalı.”

 

Mehmet Necati:

“Köydeki en büyük sorun ağıllar. Evimin arkasında bir ağıl var ve kokudan kapı pencere açamıyoruz. Çamaşırlarımızı dahi evde kurutuyoruz. Yıllardır dile getirmemize rağmen kimse bize yardımcı olmadı. Belediyeden aldığımız hizmetten memnunuz. Bu soruna çözüm bulamadıkları için hayvancılarla karşı karşıya geliyoruz.”

 

Misli İlgililer:

“Ağılların kokusundan evde oturamıyoruz. Pencere kapı açamıyoruz. Ağıl yeri gösterilmesi gerekli. Şikayet edilmesine rağmen bir çözüm bulamadı kimse. Köyün nüfusu gittikçe düşüyor. Koku nedeniyle herkes köyden kaçmaya başladı. Köye yatırım yapılmadığı için insanlar köye ev yapmıyor. Bölgeye sahip çıkılması gerekli. Geçmişte nüfusumuz 800 civarında iken, şimdi 350 civarında.”

 

Erkan Zaimoğulları:

“Yaz, kış ayni sorun var. Koku nedeniyle kapı pencere açamıyoruz. Misafirimiz gelecek olsa hemen oda kokusu sıkıp evlerin güzel kokması için uğraşıyoruz. Kimsenin para kazanmasına karşı değiliz. Hayvancılara köy dışına çıkması için bir yer göstersinler. Koku nedeniyle başka yere taşınıyor herkes. Hepimiz akrabayız. Bizi bir birimize düşürüyorlar. Köyde bir de başıboş köpek sorunu var. Her av dönemi etraf sahipsiz köpek doluyor. Bu köpekler tehlikeli ve aç olduklarından bize bile saldırabilir.”
 

Hasan Yorgancı:

“En büyük sorunumuz köy içerisindeki ağıllar. Yıllardır söylüyoruz ama kimse bizi dinlemiyor. Evimin bitişiğinde mandıra var. Kokudan kapı açamıyorum. Kıyafetleri evde kurutuyoruz. Geçmişte belki bu iş böyleydi ama artık bu sistem değişmeli. Diğer bölgelerde olduğu gibi burada da ağıllar için bir yer göstersinler ve taşısınlar.”

Kıbrıs

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.