1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KOP ÜYE OLAMAZSINIZ DEDİ”
“KOP ÜYE OLAMAZSINIZ DEDİ”

“KOP ÜYE OLAMAZSINIZ DEDİ”

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu düzenlediği basın toplantısı ile gündeme yönelik açıklamalarda bulundu

A+A-

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu: “Geçtiğimiz hafta Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile bir görüşme yaptık. Her şeyimizle hazır olduğumuzu ve üye olmak istediğimizi söyledik. Onlar bize 1955’te kurulduğumuza dair herhangi bir kaydımızın olmadığını, bundan dolayı üye olamayacağımızı söylediler”

İNGİLİZ ARŞİVLERİNE BAKILACAK... Sertoğlu: “Kayıtlarla ilgili aramamızı yapacağız. Bulamazsak FIFA’ya yazı gönderip, gerekirse üyelik başvurusunu da yapacağız. Araştırdık, bazı ip uçlarına ulaştık. Gerekirse bayramdan sonra Londra’ya gidip İngiliz arşivlerine bakacağız. 1956’dan 1960’a kadar elimizde FIFA ile birçok yazışma var”

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu dün spor basını ile bir araya gelerek gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Sertoğlu, KOP süreci, Serdarlı, 21 yaş altı kriteri, iki sahanın ışıklandırılması ve sporcu sağlık taramaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu ilk olarak spor basını temsilcileri ile düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Ardından KTFF Ahmed Sami Topcan Toplantı Salonu’nda Başkanvekilleri Ali Karavezirler, Oktay Çocuk ve Genel Sekreter Enver Baturalp’ın katılımı ile açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile yürütülen sürece değinen Sertoğlu, kendilerinin üyelik için hazır olduklarını ilettiklerini ancak KOP’un KTFF’nin varlığına yönelik herhangi bir kayıt olmadığını bu nedenle üye olunamayacağını kendilerine ilettiğini belirtti. Kayıt ile ilgili araştırmalara başladıklarını belirten Sertoğlu, bayramın ardından Londra’da İngiliz arşivlerine bakılacağını belirtti.

Ralli nedeni ile 2 maç yarım saat erkene alındı
Sertoğlu toplantının başında haftasonu oynanan Süper Kupa ile ilk resmi karşılaşmanın oynandığını, haftasonu üç buçuk aylık aranın ardından liglerin başlayacağını söyledi. Süper Kupa’da Lefke Belediyesi’nin göstermiş olduğu misafirperverliğe teşekkür eden KTFF Başkanı, liglerin başlayacağı gün olan Cumartesi günü Uluslararası Ralli’nin denk geldiğini, bu nedenle Lefkoşa’da oynanacak olan Küçük Kaymalı ve Gençlik Gücü’nün maçlarının yarım saat geriye alınarak 15.30’da başlatılacağını duyurdu.

Sertoğlu: “Sağlığa çok ciddi şekilde önem veriyoruz”
Sezon öncesi tüm futbolcular, teknik adamlar ve hakemlerden oluşan toplamda 3 bin 100 kişinin Kolan British Hospital’de sağlık taramasından geçtiğini dile getiren Sertoğlu “Yaklaşık 3 bin 100 kişi Kolan British Hospital tarafından sağlık taramasından geçirildi. İki arkadaşta ciddi şekilde problem çıktı. Bence hastane ve doktorlar hayat kurtardılar. Hastane ile yapmış olduğumuz görüşmelerde gelecek yıldan itibaren son 2 yılda yapılan sağlık taraması, her bir futbolcu için dosyalanacak. Transfer gerçekleşse bile futbolcular kendi dosyasını buradan alıp hastanede son iki yılın mukayesesi yapılarak kontrolden geçecek. Sağlığa çok ciddi şekilde önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Akıncılar ile ilgili resmi bir yazı almadık”
İkinci Lig ekiplerinden Akıncılar’ın yönetim kurulu kararı ile ligden çekilme kararı aldığını gazetelerden okuduklarını aktaran Sertoğlu, kendilerine konu ile ilgili resmi bir yazının gelmediğini belirtti. Sertoğlu “Akıncılar’ın ligden çekildiği ile ilgili gazetelerde haberler var ama bize henüz resmi yazı gelmedi. Resmi yazı geldiğinde Akıncılar’ın yerine herhangi bir kulübün alınması bu saatten sonra imkansız gibi görünüyor. Fikstür çekimi yapıldı, heralde Akıncılar maçları bay geçilecek” şeklinde konuştu.

“UEFA ve FIFA kriterlerinden bahsedecek son takım Çetinkaya’dır”
Çetinkaya Sportif Direktörü Mehmet Tatar’ın federasyona yönelik açıklamalarına da değinen Sertoğlu “Federasyonun bir takıma jest yaptığı veya taraf tuttuğunu, UEFA ve FIFA kriterlerinden bahsetti Mehmet Tatar. Bu yıl UEFA ve FIFA kriterlerinden en son bahsedecek takım Çetinkaya’dır” dedi. “Başkasının futbolcusunu antrenmanlara çıkarıp kampa götüreceksin, sonra da bana kriterlerden bahsedeceksin. Ben sana sadece gülerim” diyerek sözlerine devam eden Sertoğlu “Biz federasyona geldiğimizden beri bu transferler hep böyle oldu. Kapı açık olduğu sürece kim geldiyse aldık. Saat 7 buçukda da transfer yaptık. Bu yanlışsa ilkden de yanlıştı. Transferi faks veya e-mail ile atma gibi bir sistem kulüplerimizde yoktur. UEFA ve FIFA’daki sistem budur. Oralara gelene kadar yüz fırın ekmek isteriz. Burada çok ciddi bir Sabri – Raif problemi vardır. Bizim işimiz de problem çözmedir. Kulübün adına bakmayız. Ben bütün kulüplerin problemini çözmek için buradayım, elimden geldiği kadar da çözerim. Hem Sabri, hem Raif problemi çözüldü. İkisi de futbol oynayacak. Nerde veya nasıl oynayacak beni ilgilendirmez” dedi.

21 yaş altı futbolcu kriteri
Bu sezon ilk kez uygulanacak ve genç futbolcuların daha fazla zaman alması hedeflenen 21 yaş altı futbolcu kriteri konusuna da değinen Sertoğlu, bazı takımların bu konu hakkında bilgi almadığını, bundan dolayı da canlarının yanabileceğini söyledi. Konunun ciddi bir konu olduğunu söyleyen Sertoğlu “21 yaş altı futbolcu kriterinden bir takımın canı yanacak, kimin yanacak göreceğiz. Birçok arkadaş bunu sordu. Bir kısım da sormadı. Farklı bilenler de vardır. Kriteri iki buçuk ay önce açıkladık. En çok sorulan soru; 21 yaş altı futbolcuyu 15 dakika kala oyuna koyduğumuzda, kırmızı kart gördü veya sakatlandı, ne olacak sorusudur? Öyle bir durumda sorun olmayacak. Ama değişiklik hakkınız varsa, bir adam kırmızı kart görmüşse, 21 yaş altı futbolcu oyuna koyarak sürenizi tamamlayacaksınız. Bu bu kadar basittir. Bu yıl 45 dakika dolacak. Burada amaç genç futbolcuların süre almasıdır” açıklamasını yaptı.

İki sahanın ışıklandırılması gündemde
“Bu yıl özellikle 2 stadın ışıklandırılması ile ilgili bir çalışmamız var” diyerek sözlerine devam eden Sertoğlu “Çünkü gelecek yıldan itibaren takım sayısı azalacak. Bölgelerde Cuma ve Pazartesi akşamları maçları yayarak oynatma planımız vardır” dedi. Bu statlardan bir tanesinin kendisine göre Girne 20 Temmuz Stadı olması gerektiğini belirten Sertoğlu “Diğerini yetkililerle görüşüp kararlaştıracağız. Lefkoşa’da bir stadın daha ışıklandırılması konusu olur mu, üçüncü bir proje olur heralde. Bunlarla ilgili bir çalışma yapmamız lazım. Artık merkezi statları daha kaliteli hale getirip maçları orada oynatmamız lazım. Bu görüşe sıcak bakıldı” dedi.

“KOP herhangi bir kaydınız yok, üye olamazsınız dedi”
Geçtiğimiz hafta KOP süreci ile ilgili bir görüşme yaptıklarını belirten Sertoğlu “Bir gazetede KOP başkanından hukuksal yardım istediğim yönünde yazı çıktı. Öyle birşey yoktur” açıklamasını yaptı. Sorunu artık saklamaya gerek olmadığını belirten Sertoğlu “Biz gidip her şeyimizle üye olmaya hazır olduğumuzu söyledik. Bunu sayın Cumhurbaşkanı ve kendi aramızda konuştuk. O da bize siz üye olamazsınız, 1955’te sizin kurulduğunuza dair bir kayıt yoktur dedi. O zaman siz kendi kendinizi de inkar ediyorsunuz dedim. Aradık bulamadık dediler. Bende biz de arayalım, sonra konuşuruz dedim” açıklamasını yaptı.

“Londra’da İngiliz arşivlerine bakacağız”
“Bunu tekrarlıyorum, biz imzaladığımız taslak metin çerçevesinde üye olmaya hazırız” diyerek sözlerine devam eden Sertoğlu “Kayıtlarla ilgili aramamızı yapacağız. Bulamazsak FIFA’ya yazı gönderip, gerekirse üyelik başvurusunu da yapacağız. Kabul etmezlerse etmesinler. Ben üzerime düşen herşeyi yaptığıma inanırım. 1955’te kurulmadınız noktasındaysalar öyle devam etsinler. Bunu ilk defa söylediler. Kayıt vardır, belki hala daha vardır ama bu kaydı kim bulacak? Araştırdık, bazı ip uçlarına ulaştık. Gerekirse bayramdan sonra Londra’ya gidip İngiltere arşivlerine bakacağız. 1956’dan 1960’a kadar birçok yazışma var elimizde” açıklamasını yaptı.

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, Serdarlı futbolcularının Araştırma Komitesi’ne verdikleri ifadelerde kimsenin kendilerine sahaya çıkın demediği yönünde açıklamada bulunduklarını belirtti

“Futbolculara kimse sahaya çıkın demedi”

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu Serdarlı ile devam eden mahkeme sürecine yönelik önemli açıklamalarda da bulundu. Alınan ara emri kararı ile bugün görüşülecek davadaki sonuç doğrultusunda Serdarlı’nın kendilerinin üyesi olduğunu belirten Sertoğlu, bazı Serdarlı futbolcularının Araştırma Komitesi’ne verdiği ifadeleri basın mensuplarına verdi. Sertoğlu futbolcuların ifadelerinde sahadan kendi özel araçlarına ve otobüse binerek ayrıldıklarını belirttiklerini, kendilerine kimsenin sahaya çıkın demediğini aktardı.

“Futbolcular sahadan gittiklerini, kendilerine sahaya çıkın denmediğini söyledi”
“Serdarlı’nın tahkim sürecinde de, ondan önceki süreçte de savunduğu sahadan kaçmadıkları konusuydu. Bundan dolayı 3 puanlarının silinmesinin kendilerine göre haksızlık olduğunu savundular” diyen Sertoğlu “Biz bazı şeyleri biliyorduk ama konuşamazdık, bazı şeyleri açıklayamazdık ama madem ki mahkeme ara emri verdi, bunları açıklamanın zamanı geldi. Sizin sahadan kaçıp kaçmadığınızın netleşmesi lazım. Sahada oynayan kimdi? Serdarlı’nın futbolcuları. Futbolcular sahadan kaçtıysa, kim oynayacaktı? Futbolcular sahadan gittiklerini, kendilerine sahaya çıkın denmediğini söyledi” açıklamasını yaptı.

“İyi niyetli olsalar sorun çözülürdü”
Futbolcunun ifadesinde kendi özel arabasına binerek gittiğini belirttiğini aktaran Sertoğlu “Biz bu ifadeleri hiç açıklamadık, ama bu iş artık mahkemede, halen sahadan gitmediğinizi iddia ediyorsunuz, futbolcularınız öyle demiyor” dedi. Bu noktada yine sorunu çözmek istediklerini belirten Sertoğlu “İyi niyetli olsalar bu sorun çoktan çözülürdü. İyi niyetli olsalar, 55 gün beklemezlerdi ve 55 gün sonra üyelikten ihraçla ilgili dava açmazlardı. Bu kötü niyetli olduklarının göstergesidir” dedi.

“Kendi tüzüklerine aykırı davrandılar”
“Mahkemenin kararına göre şu anda Serdarlı bizim üyemizdir” diyen Sertoğlu “Dava günü (bugün) mahkeme ne karar verecek, hep birlikte göreceğiz. Tabi kulüplerin kendi tüzüklerine göre yapması gerekenler vardır. Beni birçok Serdarlılı aradı. Bu işi çözelim dediler. Bende bunun kendi elimde olmadığını söyledim. Onlar bizi temsil etmiyor, Serdarlı köyündeki insanlar bunu diyor. Serdarlı tüzüğüne göre resmi maçlar bittikten 1 ay içerisinde genel kurul yapmak zorundasın. Ne genel kurul yaptılar, ne divan kuruldu. Kendi tüzüklerine aykırı davrandılar” şeklinde konuştu.

İfadeler
KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu’nun dün düzenlediği basın toplantısında dağıtılan, Ali Küçükoğlu, Salih Küçükoğlu, İrfan Boşnak, Turan Gök, Rifat Hacıarifoğlu ve İsmet Paşa Pehlivan’ın Araştırma Komitesi’ne vermiş olduğu ifadeler şu şekilde:

Ali Küçükoğlu
“Sahada 15 veya 20. dakikalarında Çetinkaya hocasından duyduk. Soyunma odasına gittiğimizde sandalyeler havada uçuşurdu. Çağatay yapardı. Kaan bağırırdı. Soyunma odasında 11 kişi vardı heralde. Hoca geldi sadece sessizce oturdu. Gürsel abi dışardaydı. Çağatay ve Kaan maçın düştüğünü çıkıp napacağımızı söylerdi. Benim düşüncem sahaya çıkmaktı ama arkadaşlarım soyununca ben da çıkarttım. Odadan çıktığımda hoca, Ahmet abi ve Çağatay vardı.

O esnada bana kızkardeşim eşimin doğum yapabileceğini bana söyledi. Ben de Gürsel abiye gidiyorum dedim bana bişey demedi. Ben de ayrıldım. Kardeşimin arabası ile ayrıldım. Aytaç Karavezirler bana 3 puanımızın da silinebileceğini söyledi. Ama ben takımın çıkacağını düşünerek sahadan ayrıldım. Zaten 3 sarı kartlıydım diye beni ikinci devre oynatmayacaklarını düşündüm. Ben sahadan ayrıldığımda hakem daha maçı tatil etmemişti. Başkan soyunma odasına gelip görevin buraya kadar diye birşeyler söyledi teşekkür etti. Bu olay bence bilinmeyerek yapıldı.”

İrfan Boşnak
“Halil hoca beni ısınmaya yolladı ikinci yarı maça gireceğim diye. İlk yarı soyunma odasına gitmedim. Daha sonra Erdoğan gelip beni çağırdı maça çıkmayacağız diye. Ben soyunma odasına gittiğimde herkes dışardaydı. Ben sahadan çıktığımda daha Çetinkaya sahaya çıkmamıştı. 15 dakika henüz dolmamıştı. Ben 4. Hakemin soyunma odasına geldiğini de görmedim. Gürsel abiye sahaya niye çıkmayacağımızı sordum. Sahaya çıkalım oynamazsak oynamayalım dedim. Aytaç abi bana 3 puanımızın silinebileceğini de söyledi. Yönetimin hepsi ordaydı. Gürsel abi ve hoca da ordaydı. Kimse bana cevap vermedi. Serdarlıya geri dönerken 10 kişi falan vardık otobüste. Otobüste da sahaya nişin çıkmadık diye sordum. Halil hoca ve başkanın sahaya çıkalım dediğini duymadım ben çıkalım dedim ancak bana hiçbir tepki vermedi.”

Rifat Hacıarifoğlu
“Ben yedektim. Hava iyiydi takımda. 20 25 dakika gibi onların antrenörü bağırdı cezalı oyuncu oynar diye. Sonra 3 sarı kartlı oyuncularımızı çıkardık cezalı duruma düşmesinler diye. Devre arasında Çağatay ve Ali abi ağlardı. Kaan çantasını toplardı. Sonra başkan geldi Halil Çimendağ’a bu hatayı nasıl yaptın dedi. İsmet maç sonrası Halil hocayı aradığında Halil hoca maçtan önce Gürsel abiye sarı kartlılara bak dediğini söylemiş. Ama Gürsel abi Hasan’ın 4 sarı kartlı olduğunu söylememiş. Sahaya çıkıyoruz ya da çıkmayacayık dendiğini duymadım. Ergin Mulla sahaya çıkmazsanız başınıza daha çok şey gelecek dedi. Ama kimse bişey yapmadı. İhsan Payaz’ı halı sahada gördüm ve Gürsel’in sahaya çıkmayacağımızı kendisine söyleyip söylemediğini sordum o da söylediğini söyledi.”

Turan Gök
“Yedek kaleciydim. Gürsel abi bana soyunma odasına gittikten 5 dakika sonra git malzemeleri al kulübeden da gel dedi. Ben da gidip malzemeleri alıp geldim. Başka birşey söylemedi ben da sormadım. Soyunma odasında 10 kişi yaklaşık vardı. Herkes malzemelerini topladı ve hakemin düdüğü çalmasını beklerdi. Başkan ve Gürsel abi bize birşey söylemedi. Başkan Halil hocaya emeklerin için teşekkürler dedi. Hakemin düdüğü çaldığında otobüsteydim.”

İsmet Paşa Pehlivan
“Biz maça normal çıktık. Maçın içinde bazı şeyler duyuldu. Soyunma odasında muhtar ve başkan da geldi. Muhtar moralinizi bozmayın diye teselli etmeye çalıştı ama kimse duymazdı. Çağatay abi ağlardı Kaan sinirliydi söver sayardı. Kimse sahaya çıkalım demedi. 3 puanımız silinecek diye. Hakemin bitiş düdüğünü duyduğumda otobüsün ordaydım. Sahaya çıkma düşüncem yoktu benimde ama biri söylerse çıkardım. Ben köye otobüsle dönmedim. Bir maçta 6 puan gitti bilerek yapılmış gibi görünür ama bilmiyorum. Hasan’ın yaptığını düşünmem. İskele maçı öncesi para almadık diye antrenmana çıkmadık. İki buçuk maaş benim de alacağım var.”

Salih Küçükoğlu
“Maçın içinde antrenörler atışınca 4 sarı kart olayını öğrendik. Beni 3 sarı kartlı olduğum için dışarı aldılar. Aliyi da çıkaracaklardı 3 sarı kartlıdır diye. Soyunma odasına girdiğimde Kaan sordu doğru mu kaptan dedi ben de doğrudur dedim ve Kaan küfretmeye Çağatay da ağlamaya başladı soyunma odası karıştı. En son Halil hoca geldi duyduğum kadarıyla hiçbirşey demedi herkes kemikliğini falan çıkarmaya başladı. Soyunma odasına başkan geldi Gürsel Küçükoğlu da geldi Kaan isyan ederken. Hükmen yenildiğimizi bildiğimiz için sahaya çıkmamıza gerek olmadığını düşündük. Kimse bize sahaya çıkmayın demedi. Duyduklarım ortada para olduğu birilerinin para yediği 3 kişinin adı konuşulur bunlar da babam, başkan ve muhtardır. Zaten takımda 3 tane yönetici var. 4. Hakemin gelip gelmediğini ben görmedim. Takımın çoğu köye otobüsle döndü çünkü arabaları kulüpte bıraktıydık. Biz otobüste otururken kimse bize sahaya gelin çıkmamız lazım uyarısında bulunmadı”

Yenidüzen

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.