1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KORUÇAM’IN SU MESELESİ...
KORUÇAM’IN SU MESELESİ...

KORUÇAM’IN SU MESELESİ...

“Kormacit” (Koruçam) ihtiyar heyeti başkanı ve köy muhtarı İlias Kastioludis, köyün içme suyu temini giderleri için Rum Yönetimi’nin 17 bin Euro göndermiş olmasına karşın gerekli ödemeyi yapmadığı için Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos’a şikâyet edild

A+A-

“Kormacit” (Koruçam) ihtiyar heyeti başkanı ve köy muhtarı İlias Kastioludis,  köyün içme suyu temini giderleri için Rum Yönetimi’nin 17 bin Euro göndermiş olmasına karşın gerekli ödemeyi yapmadığı için Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos’a şikâyet edildi. Hasikos Katsioludis’e mektup yazarak su paralarını derhal ödemesini istedi ancak Katsioludis, bakanla yüz yüze görüşene kadar bu parayı ödemeyeceği cevabını verdi.

Simerini’nin haberine göre Hasikos’un köy muhtarlığına 24 Temmuz’da gönderdiği mektupta kullandıkları su paraları ödenmediği için mağdur olan köy sakinlerinin haklı olarak kargaşa ve infial içerisinde olduğunu belirterek Bakanlığı’nın, köyün su temini için 2012’de konusunda gönderdiği 17 bin Euro’luk ödenek ile bu ödemeyi derhal yapmasını istedi. Hasikos, talimatına uyulmaması halinde bakanlığının, köy ihtiyar heyetine bu amaçla ödenek gönderme uygulamasını gözden geçirmek zorunda kalacağı uyarısında da bulundu.

Habere göre bunun üzerine Hasikos’a 30 Temmuz’da cevap mektubu yazan Katsioludis “Devlet ödeneğiyle işgal altındaki Kormacit’in içme suyu konusunda,  ‘su parasıyla parti yapıyorlar’ ifadesine yer vererek, Hasikos’la yüz yüze görüşene kadar parayı ödemeyeceğini çünkü kendisine anlatılanların gerçeği yansıtmadığını” savundu.

Hasikos’a gönderdiği cevap mektubunda özetle şunları kaydetti:

“İhtiyar heyetinin yapmayı reddettiğimiz şey,  yanlış yönetim ve keyfi davranış partisine katılmaktır. Mektubunuzda gündeme getirdiğiniz, içme suyu şebekesiyle ilgili meblağların derhal ödenmesi meselesi, siz İhtiyar Heyeti’ni dinlemeden önce yerine getirilemez.

Mesele, size aksettirildiği kadar basit değildir. İhtiyar heyetinin eline geçen verilere göre bahse konu kaynağın suyu insan tüketimi ve kullanımına uygun değildir. 300’den fazla köy sakininin ödendiği hesapların girdi-çıktıları denetimsiz, müsrif şekilde yönetiliyor. (buna bir örnek de su motoru için yapılan yakıt alımının on yıllardır ihaleye çıkılmadan ve meşru İhtiyar heyetinin bilgisi haricinde yapılmasıdır). Dahası motorun çalışma saatlerini ve ana depoya gönderilen suyun miktarını ölçecek sayaçlar yoktur.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.