1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KÖTÜ YÖNETİCİLERDEN KURTULAMADIK”
“KÖTÜ YÖNETİCİLERDEN KURTULAMADIK”

“KÖTÜ YÖNETİCİLERDEN KURTULAMADIK”

Halkı güveni yok...

A+A-

 

Mamalı, mevcut seçim sisteminin yozlaşmaya neden olduğunu, siyasetteki gerilemenin siyasi kurumlara olan güveni sarstığını söyledi

Kuzey Kıbrıs’ta uygulamada olan seçim sistemini eleştiren Avukat Barış Mamalı, mevcut sistemin yozlaşmaya neden olduğunu ifade etti.

Mamalı, genel seçimlerin beş bölgeye ayrılarak yapıldığını, bölgeciliğin ‘adamcılık’ kavramını ortaya çıkardığını dile getirdi. Mamalı, seçim sisteminin değişmesi gerektiğini kaydederek, “kötü yönetim” ve “kötü yöneticiler”in elinden bir türlü kurtulamıyoruz. İktidarı elinde tutan partiler değişse de idaredeki yozlaşma, adamcılık anlayışı aynen yerini korumaya devam etmektedir. İşte tüm bunların kaynağında ise mevcut seçim sistemi yatmaktadır” dedi.

“SİSTEM YOZLAŞMAYA NEDEN OLDU”
Mamalı, seçim sisteminin değişmesi noktasında ezici bir halk çoğunluğunun olmasına rağmen, meclis çoğunluğuna sahip iktidarların her zaman çekingen bir tavır içerisinde olduklarını kaydetti.

Avukat Mamalı, “Siyasette yozlaşmanın ana kaynağı olan seçim sisteminin demokrasiye yaraşır şekilde düzeltilmesi için sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket edip ciddi bir güç birliği yaratması gerekmektedir” ifadesini kullandı.Kuzey Kıbrıs’ın küçük bir ülke olmasına rağmen genel seçimlerin 5 bölgeye ayrılarak yapıldığını dile getiren Mamalı, bölgecilik sisteminin ‘adamcılık ’kavramının sürüp gitmesine neden olduğunu ifade etti.

“NİTELİKLİ ADAYLARIN ŞANSI ÇOĞALACAK”

Mamalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdiki sistemde milletvekilliğine aday gösterilen kişiler genellikle belirli bir bölgeden değişik nedenlerle oy alabilecekleri düşünülen kişiler arasından belirlenmektedirler. Günümüzde gelişen medya ve iletişim araçları nedeniyle, en ücra köyümüze kadar ulaşmak mümkündür.

Bölgeciliğin kaldırılmasıyla ülke çapında siyasi onay gören kişilerin meclise girmesi sağlanacaktır. Bu yolla bir bölge içindeki kişisel beğenilerin önüne geçerek ülke menfaatleri için daha nitelikli adayların parlamentoya seçilmesinin yolu açılacaktır. Nitelikli ve genel kabul görmüş adayların seçilmesiyle siyasi partilerin güçlenmesine de katkı konmuş olacaktır.” 

“KİŞİLER DEĞİL, PARTİLER ÖN PLANA ÇIKACAK”

Partilerin nitelikli adaylar çıkarabilmek için gerçek anlamda halka yönelik siyaset üretmek ve ideolojik davranmak zorunda kalacaklarını kaydeden Mamalı,böylelikle seçmenlerin kişiler arasında değil partiler arasında tercih yapmak zorunda kalacağını söyledi. Mamalı, “ Partisel tercih yerine kişisel tercihlerin ön plana çıkmasına neden olan “Karma Oy” sisteminin de yeni bir çeki düzene ihtiyacı vardır.

Karma oyun etkinliğinin azaltılmasıyla seçmen partisini kesin olarak belirleyeceği için bu tür seçimler partilerin kurumsallaşmasına ve düzelmesine de katkı koyacaktır” dedi.

“HALKIN GÜVENİ YOK”
Siyasetteki gerileme karşısında siyasi kurumlara olan güvenin de azaldığını savunan Mamalı, Anayasa referandumunda meclis içi partilerin tümünün “evet”ine halkın buna karşın yüzde 63 oranında “hayır” diyerek siyasetçiye ve siyasi kurumlara olan güvensizliğini çok net ortaya koyduğunu vurguladı.

“BÖLGECİLİK ORTADAN KALKACAK”
Mamalı, “Tek Bölge sistemi ile partiler hem bölgecilik yapamayacaklar, hem de tüm ülkeyi tatmin edici ve kucaklayıcı sosyal yönü ağır siyaset ortaya koymak zorunda kalacaklardır. Partinin milletvekili adayları kendileri için değil partileri için çalışmak zorunda kalacaklardır. Partiler seçimlere “Tek Liste” halinde girip ülke çapında seçmenden oy isteyeceklerdir. Partiler kendi tüzüklerinde belirleyecekleri bir yöntemle seçime katılacak adayların sırasını belirleyerek listelerini hazırlayıp seçmen karşısına çıkmalı, ancak bu adaylardan kimlerin Meclise gireceğine ise yine partiye mühür vuran seçmenler karar vermelidir ” şeklinde konuştu. 

“BAĞIMSIZ ADAYLARIN YOLU AÇILMALI”

Seçim sisteminin bir başka adaletsiz yanının “bağımsız adayların” kazanma şansını yok eden bir puanlama sisteminin olması olduğunu kaydeden Mamalı,bunun da ortadan kaldırılması ve ülke çapında belirli bir barajı aşan bağımsız adayların da seçilme şansının olması gerektiğini ifade etti. Mamalı, “En azından bağımsız adayların siyasi partiler ile eşit koşullarda yarışabileceği bir sistem olmalıdır” dedi.

“İSTİFA EDENE YASAL ENGEL”

Partisinden istifa eden milletvekilinin veya belediye başkanının bir sonraki seçime kadar bir başka partiye katılmasını yasal olarak engellenmesi gerektiğini dile getiren Mamalı,istifa eden vekilinmecliste sadece bağımsız parlamento üyesi olarak vekilliğini sürdürmesinin daha doğru olduğunu vurguladı. Mamalı, “ Halkın iradesine saygıyı korumak ve siyasette etiketi sağlamlaştırmak için bu yöntem uygulanmalıdır.

Halkın tercih etmediği yerde sonradan görev almanın yolu kapatılmalıdır” şeklinde konuştu.Mamalı siyasetin yozlaşmasına neden olan adamcılığın ortadan kalkması için radikal değişiklikler yapılmasının şart olduğunu sözlerine ekledi.

 

Star Kıbrıs

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.