1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "KRİTİK SORU..."
"KRİTİK SORU..."

"KRİTİK SORU..."

"KRİTİK SORU..."

A+A-

“SAYIN EİDE’NİN YENİ ÜSLENDİĞİ GÖREVE CİDDİYETLE YAKLAŞTIĞINI VE ZAMAN KAYBEDİLMEMESİ GEREKTİĞİNE VURGU YAPAN TUTUMUNU GÖRMEK BİZLERİ MEMNUN ETMİŞTİR”

“BİZ, KIBRIS TÜRK TARAFI OLARAK, HER İKİ TARAFIN DA KABUL EDECEĞİ BİR YOL HARİTASI ÜZERİNDE UZLAŞMAYA VARILIRSA, ADIM ADIM ÇÖZÜME GİDİLEBİLECEĞİNİ, BUNUN İÇİN ÇABA SARF ETMEYE DEĞER OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

“ARTIK YENİ BİR AŞAMAYA GEÇİLMESİ GEREKİYOR”

“HER İKİ TARAFIN DA NE İSTEDİĞİ, NEYİ KABUL EDİP EDEMEYECEĞİ BELLİDİR. KRİTİK SORU, İKİ LİDERİN 17 EYLÜL’DE BİR ARAYA GELİŞİ İLE BAŞLAYACAK YENİ AŞAMADA GERÇEK BİR MÜZAKERENİN YAPILIP YAPILMAYACAĞIDIR”

“KIBRIS TÜRK TARAFI OLARAK BİZ, İSTER NEW YORK’TA İSTERSE BİR BAŞKA MERKEZDE İKİ LİDERİN BM GENEL SEKRETERİ İLE ÜÇLÜ BİR GÖRÜŞME YAPABİLECEĞİNİ VE BUNUN GELİNEN AŞAMADA SÜREÇ AÇISINDAN YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, bugün bir araya gelerek, müzakere sürecini ele aldı.

Görüşme sonrasında TAK muhabirine açıklamada bulunan Özersay, saat 15.30’da gerçekleşen ve bir saati aşkın süren görüşmede müzakere sürecinin geleceğini ve atılması gereken adımları ele aldıklarını bildirdi.

“Sayın Eide’nin yeni üslendiği göreve ciddiyetle yaklaştığını ve zaman kaybedilmemesi gerektiğine vurgu yapan tutumunu görmek bizleri memnun etmiştir” diyen Müzakereci Kudret Özersay, bugünkü görüşmede, 46 yıldır devam eden müzakere sürecinde zaman içinde yerleşen BM parametrelerinden bazıları konusunda Kıbrıs Türk tarafının hassasiyetlerini Eide’ye anlatma fırsatı bulduğunu kaydetti, şöyle devam etti:

“Öte yandan Şubat ayında uzlaşılan Ortak Açıklamada yer alan yapılandırılmış sonuç alıcı müzakere noktasına hangi adımlarla gelebileceğimizi ele aldık, görüş alış-verişinde bulunduk.

Biz, Kıbrıs Türk tarafı olarak, her iki tarafın da kabul edeceği bir yol haritası üzerinde uzlaşmaya varılırsa, adım adım çözüme gidilebileceğini, bunun için çaba sarf etmeye değer olduğunu düşünüyoruz.

Sayın Eide’nin görevi alması ertesinde Genel Sekreter Ban’ın ofisinden yapılan açıklamada da dikkat çekildiği üzere, bu süreç yeni başlamış bir süreç değildir. 2008’de başlayan bu süreçte bugüne değin elde edilen ilerlemelerin muhafaza edilmesi ve bundan sonrakilerin de öncekilerin üzerine bina edilmesi önemlidir. Aksi halde ciddi zaman kaybına uğrarız. Bugünkü görüşmede bu konu da gündeme geldi.”

“ARTIK YENİ BİR AŞAMAYA GEÇİLMESİ GEREKİYOR”

Müzakere sürecinde bundan sonra ne gibi gelişmeler beklenebileceğine ilişkin soruya karşılık ise Müzakereci Özersay, “Artık yeni bir aşamaya geçilmesi gerekiyor” dedi ve şunları söyledi:

"KRİTİK SORU..."

“Her iki tarafın da ne istediği, neyi kabul edip edemeyeceği bellidir. Kritik soru, iki liderin 17 Eylül’de bir araya gelişi ile başlayacak yeni aşamada gerçek bir müzakerenin yapılıp yapılmayacağıdır.

Bizim Kıbrıs Türk tarafı olarak bu konudaki tutumumuz olumludur. Biz tartışma toplantıları şeklinde bir süreç değil, gerçek müzakerenin yapılacağı bir süreç arayışı içerisindeyiz. Artık olumlu ve somut sonuç elde etmek istiyoruz. Sayın Eide’ye de bu konudaki beklentimizi net şekilde aktardım.

"İSTER NEW YORK İSTERSE BAŞKA BİR MERKEZDE ÜÇLÜ BİR GÖRÜŞME.."

Kıbrıs Türk tarafı olarak biz, ister New York’ta isterse bir başka merkezde iki liderin BM Genel Sekreteri ile üçlü bir görüşme yapabileceğini ve bunun gelinen aşamada süreç açısından yararlı olacağını düşünüyoruz.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.