1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KTAMS 3 SAATLİK GENEL GREV VE EYLEM DÜZENLEDİ
KTAMS 3 SAATLİK GENEL GREV VE EYLEM DÜZENLEDİ

KTAMS 3 SAATLİK GENEL GREV VE EYLEM DÜZENLEDİ

ELÇİLİK ÖNÜNDEKİ EYLEM SONA ERDİ...

A+A-

TAKSİM’DEKİ DİRENİŞE DESTEK VERİLDİ

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)  İstanbul Taksim Gezi Parkı direnişine destek vermek ve bu direnişe destek veren Türkiye’deki DİSK ve KESK sendikalarına dayanışma bildirmek için ülke çapında 3 saatlik grev ve eylem düzenledi.

k1-001.jpg

Bu sabah, 09.00-12.00 saatleri arasında grev uygulayan KTAMS önünde toplanan yaklaşık 100 kişi sendika bayrakları, düdükler ve pankartlarla Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği önüne yürüdü.

k2-002.jpg

Cumhuriyet Meclisi önünde polis barikatıyla karşılaşan eylemciler, buradaki basın açıklamalarının ardından 2 dakika oturma eylemi yaparak dağıldı.

Eyleme Sendikal Platform, Yeni Kıbrıs Partisi ve Baraka Kültür Merkezi de destek verdi.

k3-001.jpg

Eylemde “Her Yer Taksim Her Yer Direniş”, “Bir Verip Beş Alıyorsun, Utanmadan ‘Besleme’ Diyorsun”, “Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesinde DİSK ve KESK’in Yanındayız” pankartları açıldı.

KAPTAN

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan halkını ezenlere dur demek için eylem yaptıklarını söyledi ve Türkiye halkının AKP zulmünden çok çekeceğini, aynı durumun Kıbrıslı Türkler içinde öngörüldüğünü savundu.

k4.jpg

Kıbrıslı Türkler’e “28 Ocak ve 2 Mart 2012 tarihlerinde 60 bin kişiyle verdiği tepki sonrası ‘Besleme’ dendiğini” kaydeden Kaptan, toplumsal değerlere ve ülkeye sahip çıkmakla “besleme” olunacaksa bunu kabul ettiklerini, Türkiye’deki “çapulcularla” bir arada olduklarını ve mücadelelerini selamladıklarını söyledi.

k5.jpg

Kaptan, Suriye’deki olaylar karşısında Esad’a “Halkının sesine kulak ver” diyen TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün daha fazla özgürlük isteyen ve kamusal alanlarına sahip çıkan kendi halkına kulaklarını tıkadığını ifade etti.

Kaptan bugünkü 3 saatlik eylemin mesajının alınmaması halinde KTAMS ve Sendikal Platform olarak mücadeleyi yükselteceklerini de ekledi.

GÖKÇEBEL

Sendikal Platform Adına konuşan Tahir Gökçebel de her nerede bir zalim varsa orada halkın direnişinin meşru olduğunu söyledi.

k7.jpg

Bugün dünyadaki tüm meydanlarda halkına zulmedenlere karşı mücadele bulunduğunu anlatan Gökçebel, KTAMS ve Sendikal Platform olarak bu mücadelelere destek belirttiklerini kaydetti.

“KKTC’de yıllarca halka şovenizm ve ırkçılıkla ‘Ya Taksim Ya Ölüm’ dedirtildiğini” savunan Gökçebel, bugün bu söylemin barış, özgürlük ve demokrasi için söylenmesi gerektiğini kaydetti.

k8.jpg

Türkiye’de bir “yağma düzeni” bulunduğunu, tüm özel ve kamusal alanların yandaşlara peşkeş çekilerek, ekonominin 3-5 aile arsında paylaştırıldığını ileri süren Gökçebel, KKTC’de bir önceki hükümetin de aynı şeyleri yaptığını iddia etti.

k9.jpg

Gökçebel bugün gerçekten AKP’ye gönül vermiş insanların diğer kardeşlerine karşı kışkırtılıp, halkın birbirine kırdırıldığını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardında 2dakikalık oturma eylemi yapılarak eylem sonlandırıldı.

k10.jpg

Gezi Parkı’ndaki olayları protesto için toplanan bazı örgütler cumartesi günü  de Kuğulu Park’ta toplanarak, Türkiye Büyükelçiliği önüne yürümüş ve elçilik önünde sabaha kadar oturma eylemi yapmıştı.

 

TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.