1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KTAMS “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINI” AÇIKLADI
KTAMS “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINI” AÇIKLADI

KTAMS “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINI” AÇIKLADI

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nden almış olduğu 4 kişilik ailenin sağlıklı biçimde beslenmesi için gerekli olan beslenme raporu kamuoyuyla paylaştı.

A+A-

“NİSAN 2013 İTİBARIYLA AÇLIK SINIRI 1287 TL, YOKSULLUK SINIRI 5803 TL...”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nden almış olduğu 4 kişilik ailenin sağlıklı biçimde beslenmesi için gerekli olan beslenme kalıbı ve bu kalıptaki maddelerin Devlet Planlama Örgütü tarafından açıklanan fiyatların ortalamaları alınarak hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı.

Rapora göre, Nisan 2013  itibarıyla açlık sınırı 1278, yoksulluk sınırı 5803 TL olarak gerçekleşti.

BENGİHAN

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan Sendika merkezinde düzenlenen basın toplantısında, “Nisan 2009’da sendikalara çalışanların haklarının korunacağı ve geliştirileceği ile ilgili imzalı belge veren, ayrıca ‘ekonomik formül cebimizdedir’ vaadi ile tek başına iktidar olan UBP hükümetinin attığı imzanın ve verdiği tüm vaatlerin yalan ve aldatmacadan ibaret olduğunun görüldüğünü” söyledi.

Nisan 2009 - Nisan 2013 dönemi dikkate alınarak yapılan çalışmanın asgari ücretlinin yaşam düzeyinin açlık sınırının altına düştüğünü gösterdiğini kaydeden Bengihan, eski maliye bakanının da ekonominin “uçtuğunu” savunduğunu ve UBP’nin yeni dönem için yine halktan oy talep etmeye devam ettiğini kaydetti.

TUĞBERK: “İŞE BAŞLAYANLAR UBP TARAFINDAN YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLİYOR”

Sendikanın Toplu Sözleşme Sekreteri Deniz Tuğberk de sendikanın yapmış olduğu çalışmaya göre, sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken günlük zorunlu gıda harcama tutarının 10.93 TL, erkek için bu rakamın 11.50 TL, 10-18 yaş erkek çocuk için 12.07 TL, kız çocuğu içinse 8.09 TL olduğunu belirtti.

“4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi ve insanca yaşayabilmesi için yapması gereken asgari harcamanın 5 bin 803 TL olduğunu” söyleyen Tuğberk, UBP’nin iktidar olduğu Nisan 2009’da asgari ücretin 1035.3 TL, açlık sınırının 982 TL, yoksulluk sınırının 4 bin 460 TL olduğuna işaret etti.

Tuğberk, UBP’nin iktidar olmasının üzerinden 4 yıl geçtiği Nisan 2013’te asgari ücretin net 1231 TL ,açlık sınırının 1287 TL, yoksulluk sınırının 5 bin 803 TL olduğunu açıkladı.

Yeni işe başlayan kamu çalışanlarının 1550 TL, “üniversite hizmet sınıfında” yeni başlayanların 1750 TL aldığını hatırlatan Tuğberk, kamu emekçilerinin UBP hükümeti tarafından yoksulluğa mahkum edildiğini öne sürdü.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.