1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTAMS ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ TALEPLERİNİ BAKANLIĞA İLETTİ
KTAMS ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ TALEPLERİNİ BAKANLIĞA İLETTİ

KTAMS ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ TALEPLERİNİ BAKANLIĞA İLETTİ

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Çalışma Bakanlığı önünde asgari ücretle ilgili basın açıklaması yaptı, ardından da taleplerine ilişkin yazıyı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar’a takdim etti.

A+A-

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Çalışma Bakanlığı önünde asgari  ücretle ilgili basın açıklaması yaptı, ardından da taleplerine ilişkin  yazıyı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar’a  takdim etti.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan yaptığı konuşmada, 2013 yılının iyi bir yıl olmadığını, 2 hükümet görüldüğünü ancak emekçinin kaderinde hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

Alım gücünün her geçen gün geriye gittiğini ifade eden Kaptan, çalışan kesimin yüzde 85’ini oluşturan asgari ücretlilerin durumunun her geçen gün daha kötüye gittiğini belirtti.

Komisyonun iki haftadır toplandığını ancak bir adım ileriyle gidemediğini ileri süren Kaptan, zamlardan dolayı çalışanların evlerine ekmek götüremeyecek duruma geldiklerini kaydetti.

Komisyonun artık bir rakam belirlemesini isteyen Kaptan, kimsenin daha fazla dayanacak gücü olmadığını  ifade etti.

“İŞÇİYİ KİMSEYE MUHTAÇ ETMEYECEK DÜZEYDE TESPİT EDİLMELİ”

Kaptan’ın konuşmasının ardından KTAMS Toplu Sözleşme Sekreteri Deniz Tuğberk hazırlanan basın açıklamasını okudu.

Basın açıklamasında asgari ücretin işçiyi kimseye muhtaç etmeyecek insan onuruna yakışan bir düzeyde tespit edilmesi gerektiği ifade edildi ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4 kez toplanmasına rağmen henüz bir sonuç alınmamasından duyulan üzüntü dile getirildi.

Açıklamada, “1 Ocak 2013 tarihinde 1415 TL olarak belirlenen asgari ücretten günümüze sterlin %20.13, dolar %18.53, euro %22.97 artarken 10 kg tüp gaza % 21.33, 97 oktan benzine % 14.74, euro dizele %13.24 , mazota % 9.27, elektriğe % 29.23’e varan zamlar yapılırken bugün asgari ücretteki artışın % 10’larda konuşulması asgari ücretlinin enflasyon karşısında iki kere ezilmesine neden olacaktır” denildi.

Açıklamada, “Nisan 2013’te 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 1,278 TL, yoksulluk sınırı ise 5 bin 803 TL iken asgari ücretin 1231 TL olmasının, asgari ücretlinin açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildiğinin bir göstergesi olduğu” da ifade edildi.

Asgari ücretin  gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmesi ve ekonomik büyümeden pay alması gerektiği de kaydedilen açıklamada, “Asgari ücretlinin geçim haddi ile enflasyon arasındaki uyuşmazlığın yoksullaştırıcı etkisi göz önüne alınarak, enflasyon verilerinde temel harcama kalemleri dikkate alınmalı, Tüketici Fiyatları Endeksi Sepeti emek örgütlerinin katılımı ile yeniden belirlenmeli ve dengelenmelidir” denildi.

Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanlığı’na giden KTAMS heyeti, Bakan Gürpınar’a taleplerini iletti.

GÜRPINAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınarda Asgari Ücret Komisyonu’nun yasaların öngördüğü bir takım kriterler çerçevesinde müzakerelerini sürdürdüğünü belirtti ve toplumsal bir mutabakat ve uzlaşı yakalamak için çalıştıklarını söyledi.

Asgari ücretin Bakanlığın tek başına belirleyeceği bir olgu olmadığını belirten Gürpınar, komisyonun çalışmalarını en verimli şekilde sürdürmesi için gereken çaba  ve katkıyı gösterdiklerini anlattı.

Komisyonun asgari ücreti belirlemede artık gecikmekte olduğunun bilincinde olduklarını kaydeden Gürpınar, çalışanların beklenti içinde olduğunu bildiklerini söyledi.

Çabalarının asgari ücretlilerin gelirlerindeki kaybı karşılayacak miktarda bir artışı gerçekleştirmek olduğunu söyleyen Gürpınar, bu konuda gayret gösterdiklerini kaydetti.

Gürpınar, bugünkü toplantının son toplantı olmasını ve bugünkü toplantıda yeni bir asgari ücret belirlenmesini umut ettiğini de söyledi.

Gürpınar, toplantı bir uzlaşmazlıkla sonuçlansa bile mutlaka 1 Ocak 2014’ten geçerli olmak üzere yeni bir asgari ücretin uygulamaya girmesi için her yolu deneyeceklerini de ifade etti.

TAK

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.