1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTAMS, HAZIRLADIĞI ÇALIŞMAYI MECLİS’E SUNDU
KTAMS, HAZIRLADIĞI ÇALIŞMAYI MECLİS’E SUNDU

KTAMS, HAZIRLADIĞI ÇALIŞMAYI MECLİS’E SUNDU

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), kamuda çalışan geçici memurlara iş güvencesi sağlanması ve “hükümetlerin iki dudağı arasında olan” durumlarından kurtulması amacıyla yaptığı çalışmayı Cumhuriyet Meclisi’ne sundu.

A+A-

MECLİS İDARİ İŞLER KOMİTESİ BAŞKANI BEROVA: “GEÇİCİLERLE İLGİLİ HUKUKA HAKKA ADALETE UYGUN BİR ÇÖZÜM BULMAK GÖREVİMİZDİR”

KAPTAN: “GEÇİCİ MEMURLARA BİR KADROLAMA DEĞİL AMA İŞ GÜVENCESİ İSTİYORUZ”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), kamuda çalışan geçici memurlara iş güvencesi sağlanması ve “hükümetlerin iki dudağı arasında olan” durumlarından kurtulması amacıyla yaptığı çalışmayı Cumhuriyet Meclisi’ne sundu.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, geçici memurlara iş güvencesi sağlanması amacıyla yaptıkları çalışmayı Cumhuriyet Meclisi İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı, DP-UG Girne Milletvekili Özdemir Berova’ya takdim etti.

Meclis’teki görüşmeye, sendika yönetim kurulu üyeleri ile bazı geçici memurlar da katıldı.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, kamuda bugün itibarıyla 1404 geçici memur bulunduğunu, bu çalışanların kamuda çalışma yükünü çeken insanlar olduğunu, ancak geçici olduklarından hükümetlerin istismarına maruz kaldığını ve geleceklerinin “hükümetlerin iki dudaklarının arasında olduğunu” savundu.

Kaptan, KTAMS olarak bu çerçevede bir çalışma yaptıklarını ve geçici çalışanların kadrolamasını değil ama en verimli şekilde çalışabilmelerini sağlamak için bir iş güvencesi talep ettiklerini belirterek, bu çalışanlar arasında 10 yıldan 1 yıla kadar işleme süresi bulunan kişiler olduğuna işaret etti.

Yasal düzenleme yapılarak geçicilere iş güvencesi verilebileceğine inanç belirten Kaptan, kanayan yara olan geçici sorununun yeni yasada düzenlendiğini ancak dışında kalan bu çalışanlara iş güvencesi sağlanması gerektiğini kaydetti.

KTAMS’ın, Geçici Memur kadrosundaki personele iş güvencesi sağlama adına hazırladığı çalışmayı alan Cumhuriyet Meclisi İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı Özdemir Berova da, devlete artık geçici memur alınmasının yasa ile engellendiğini, bu kanayan yara sorununun giderildiğini, ancak devlette kitlerle birlikte yaklaşık 5 bin geçicinin bulunduğunu kaydetti.

Berova, bundan sonra esas olanın bu geçicilerin nasıl çalıştırılacağı olduğunu belirterek, KTAMS’ın yaptığı çalışmanın kendisini bir milletvekili olarak memnun ettiğini, bu çalışmanın diğer kamuda örgütlü sendikalarla da ele alınacağını ve kamudaki geçici memurların sürekli gündemde tartışılmasının önüne geçmek için sorunu giderecek düzenlemeler yapacaklarını anlattı.

“Geçici memurların gelecek durumunun ne olacağı” konusunda çalışmalar yapıldığını, bu konuda ortak bir noktada buluşulabileceğini ifade eden Berova, bu konudaki çalışmaları hızlandırıp hukuka, adalete uygun bir çözüm bulmalarının görevleri olduğunu vurguladı.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.