1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTOEÖS VE KTÖS’ÜN CUMHURBAŞKANLIĞI ÖNÜNDEKİ EYLEMİ
KTOEÖS VE KTÖS’ÜN CUMHURBAŞKANLIĞI ÖNÜNDEKİ EYLEMİ

KTOEÖS VE KTÖS’ÜN CUMHURBAŞKANLIĞI ÖNÜNDEKİ EYLEMİ

Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın...

A+A-

Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) dün Cumhurbaşkanlığı önünde yaptıkları eylem için, “Demokratik ama haksız bir davranış olup öne sürülen iddialar gerçeklere aykırıdır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, sendika yetkililerinin, Milli Eğitim Şurası kararları sonrasında, iki sendikaya yönelik olarak düzenlenen bir eylemi ve söylenen bazı şeyleri bahane ederek, Cumhurbaşkanı’na saldırmalarının doğru bir davranış şekli olamayacağı ifade edilerek, “İki sendikamız üst düzey yetkilileri, bazı kişilerden duyduklarına dayalı olarak eylem yapmak yerine Cumhurbaşkanımızdan randevu isteyerek görüş ve düşüncelerini daha önce yaptıkları gibi bizzat Cumhurbaşkanımıza aktarabilir, onun düşüncelerini öğrenebilirlerdi” denildi.

İki sendikaya yönelik eylem ve açıklamaların arkasında Cumhurbaşkanı’nı aramanın boşuna ve yanlış olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanımız herhangi bir konuda harekete geçmek veya görüş ortaya koymak isterse bunu açıkça yapabilecek yapıdadır. Cumhurbaşkanımız düşünce veya itiraz ortaya koymak gerekirse şahsen veya kurumsal yapı içerisinde bunu zaten yapmaktadır.

Dolayısıyla iki sendikaya yönelik eylem ve açıklamaların arkasında Cumhurbaşkanı’nı aramak boşunadır, yanlıştır. Hal böyleyken iki sendikanın üst düzey yöneticilerinin söyledikleri maalesef yaratıcılıklarının hayal üretmekten öteye gitmediğini göstermektedir.”

Açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın Milli Eğitim Şurası açılışında yaptığı konuşmasında, Milli Eğitim politikalarıyla ilgili olarak söylediklerinin net olduğu kaydedilerek, “Anayasamız ve yasalarımız, eğitimin karakterinin çağdaş, Atatürk milliyetçiliği çerçevesinde olması gerektiğinin altını çizmiş, nitekim bakanlığın adı da buna göre düzenlenmiştir” denildi.

“GÜN, BİRBİRİMİZİ SUÇLAMA, ESKİ DEFTERLERİ KARIŞTIRMA GÜNÜ DEĞİL...”

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında şunlar ifade edildi:

“Her iki sendika üst düzey yetkilisi de bilmelidir ki, Cumhurbaşkanımız en az kendileri kadar barıştan, antlaşmadan yanadır ve en az kendileri kadar böyle bir sonuca ulaşılması için samimi gayret göstermektedir.

Cumhurbaşkanımız, Birleşmiş Milletler parametreleri gözetilerek yapılacak bir antlaşma için, Kıbrıs Türk halkının geleceğinin nasıl şekilleneceğinin ağır sorumluluğunun omuzlarında olduğunun bilinci ile gecesini gündüzüne katarak çalışmaktadır.

Gün, birbirimizi suçlama, eski defterleri karıştırma, birbirimizi şucu, bucu diye suçlama günü değildir. Gün, dünyadaki, bölgedeki gelişmeleri doğru okuma, barış, antlaşma hedefinden ayrılmadan hak ve hukukumuzu koruyarak bir an önce uluslararası sistem içerisinde yer almak için hep birlikte gayret gösterme günüdür. Umarız herkes bu konuda, önyargısız, samimi düşünceler ve gayretler içinde olur ve gereken katkıyı sağlar.”

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.