1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KTÖS GENEL KURULU YAPILIYOR
KTÖS GENEL KURULU YAPILIYOR

KTÖS GENEL KURULU YAPILIYOR

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) 39. Olağan Genel Kurulu bugün yapılıyor.

A+A-

30 KİŞİLİK YÖNETİM KURULU İÇİN 2 LİSTENİN YARIŞTIĞI GENEL KURULDA OY VERME SÜRESİ SAAT 17.00’DE SONA ERECEK

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) 39. Olağan Genel Kurulu bugün yapılıyor. Lefkoşa’da Hidden Garden’da yer alan genel kurulda, 30 kişilik yönetim kurulu için halen yönetimde olanların ağırlıklı bulunduğu “Sendikam Onurumdur” grubu ve bağımsız adaylar seçilecek.

Bir hafta önce nisap sağlanamadığı için bugüne ertelenen 39. KTÖS Genel Kurulu saat 10.45’te Örgütlenme Sekreteri Mustafa Özhür’ün açış konuşmasıyla başladı. Demokrasi şehitleri için saygı duruşunun ardından divan oluşturuldu. KTÖS 38. Genel Kurulu’nu Yılsay Barlasoğlu başkanlığında oluşturulan divan yönetiyor.

Genel kurulda, aralarında CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan’ın da bulunduğu çok sayıda siyasi parti, KKTC’den ve Güney’den sendika ve örgüt temsilcileri de hazır bulundu.

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu ve Sendikal Platform adına Tahir Gökçebel’in de aralarında bulunduğu 9 konuk konuşma yaptı.

30 kişilik yönetim kurulu ve 5 kişilik haysiyet divanı için yapılacak seçimde, oy verme süresi saat 17.00’de tamamlanacak.

VAROĞLU

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, KTÖS’ün kurulduğu günden beri öğretmen çıkarlarıyla toplum çıkarlarının iç içe olduğu ve ayrılamayacağı ilkesini rehber edindiğini belirterek, tarihsel süreçte öğretmenin mücadelesiyle Kıbrıs Türk toplumunun mücadelesini birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını söyledi.

Öğretmenlerin Kıbrıs Türk toplumunun Kıbrıs’ta tutunma, korunma ve yaşama hakkı kazanma, kendi kendini yönetme mücadelesini büyük ölçüde yüklendiğini; Kıbrıs Türkü’nün çileli mücadele tarihiyle adeta özdeşleştiğini anlatan Varoğlu, “Denilebilir ki Kıbrıs Türkü’nün var oluşu öğretmenin mücadelesi sayesinde sürdürülmüş, katkısı oranında gelişmiştir” diye konuştu.

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, geçmişte yaşanan verilen mücadelenin bugün de farklı şekilde devam ettiğini belirterek, “UBP Hükümeti’nin işbirlikçi tavrı, Kıbrıslı Türklerin bu adada yok oluş sürecini hızlandırmaktadır” dedi.

KKTC’de 162 okula karşılık 186 cami bulunması ve külliye yapımı için uğraş verilmesinin, toplumun laik yapısına uymayan Kuran kurslarının her yıl yaz tatillerinde okullara taşınmak istenmesinin Kıbrıslı Türklerin sosyal ve kültürel yapısını değiştirmeye yönelik bilinçli girişimler olduğunu öne süren Varoğlu, nüfus artışının okullarda planlama yapılmasını zorlaştırdığını belirtti.

Varoğlu, konuşmasında KTÖS’ün uluslararası çalışmaları ve üye olduğu kuruluşlar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

GÖKÇEBEL

Sendikal Platform adına konuşan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise, içinde bulunulan günlerin sendikal mücadelenin devam ettiği ve yeniden örgütlenme sürecinin yaşandığı bir dönem olduğunu belirtti.

İnsanca, hakça mücadeleyi yok etmeye çalışan bir anlayışla mücadele ettiklerini belirten Gökçebel, kriz var söylemleriyle halkı kandırıp sindirmeye çalışanlarla da mücadele ettiklerini söyledi.

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.