1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTÖS: “GİRİŞ SINAVININ YAPILMAMA NEDENİ YDÜ’YE VERİLEN SÖZ”
KTÖS: “GİRİŞ SINAVININ YAPILMAMA NEDENİ YDÜ’YE VERİLEN SÖZ”

KTÖS: “GİRİŞ SINAVININ YAPILMAMA NEDENİ YDÜ’YE VERİLEN SÖZ”

KTÖS: “Giriş sınavının yapılmama nedeni YDÜ’ye verilen söz”

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) giriş sınavının Yakın Doğu Üniversitesi’ne (YDÜ) verilen söz nedeniyle yapılmadığını savundu.

KTÖS’ten yapılan açıklamada, “Eğitim Bakanı Berova’nın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce, seçim rüşveti olarak Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapatılması için YDÜ’ye sınıf öğretmenliği bölümü açma izni verdiği ve bu konuda Hüseyin Gökçekuş ile yakın işbirliği yapıldığı” iddia edildi.

“KTÖS, Gökçekuş’un öz izin meselesindeki pozisyonunun çıkar çatışması olduğunu belgelerle ortaya koymuştur” denilen açıklamada,  Yüksek Yönetim Denetçisi Emine Dizdarlı’nın “iddiaların araştırılması gerektiği” yönündeki raporunun da KTÖS’ün bu konudaki haklılığını ortaya koyduğu ifade edildi.

Açıklamada özetle şunlar kaydedildi:
“Sayın Berova’nın ve Demokrat Parti’nin gizli ajandasında, Yakın Doğu Üniversitesi sınıf öğretmenliği programından mezun olanların 2020 yılında devlet okullarında göreve başlaması ve Atatürk Öğretmen Akademisi’ne öğrenci alınmayarak kapatılması yazmaktadır.

Bu gerçek YDÜ’nün kendi sitesinde ‘Sınıf Öğretmenliği programından mezun olan öğrenciler ülkemizde bulunan özel ilkokullarda ve ihtiyaç duyulması halinde devlete bağlı ilkokullarda öğretmenlik yapabilme imkânına sahip olacaklardır’ ifadesi ile deşifre edilmiştir.”

Bakan Berova’nın “gelecekte sınıf öğretmeni ve okulöncesi öğretmeni fazlalığı olacağını” ifade ettiği dile getirilen açıklamada,  bunun yanıltıcı olduğu da kaydedildi.

Yıllara göre öğretmen ihtiyaçlarına dair bir çalışmanın da yer aldığı açıklamada, buradan çıkan verilerin Bakan Berova’nın “fazlalık olacağı” ifadelerini çürüttüğü, bu yıl AÖA’ya 30 öğrenci alınmazsa gelecekte öğretmen açığı yaşanabileceği dile getirildi.

“Bakan Yakın Doğu Üniversitesi’ne sınıf öğretmenliği açma izni vermekle ilgili bir yanlış yapmıştır. Atatürk Öğretmen Akademisi’ne öğrenci alınmaması  2. yanlış kararı olacaktır” denilen açıklamada, AÖA’ya öğrenci alınması ve özel üniversitelerin plansız bir şekilde öğretmen yetiştirmesinin önüne geçilmesi çağrısı yinelendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.