1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KÜÇÜK: “HÜKÜMETİN DÜŞÜRÜLMESİ, DEMOKRASİYE YAPILAN BİR SALDIRIDIR"
KÜÇÜK: “HÜKÜMETİN DÜŞÜRÜLMESİ, DEMOKRASİYE YAPILAN BİR SALDIRIDIR"

KÜÇÜK: “HÜKÜMETİN DÜŞÜRÜLMESİ, DEMOKRASİYE YAPILAN BİR SALDIRIDIR"

KKTC'DE ERKEN SEÇİM...

A+A-

BAŞBAKAN İRSEN KÜÇÜK: “HÜKÜMETİN DÜŞÜRÜLMESİ, DEMOKRASİYE YAPILAN BİR SALDIRIDIR. BİZ BAZILARI GİBİ İRADEYİ BAŞKA YERDE ARAMIYORUZ, İRADEYİ SANDIKTA ARIYORUZ"

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük, güvensizlik oylamasında hükümetin düşürülmesinin ardından gelişmeleri Anadolu Ajansı’na değerlendirdi.

"Hükümetin düşürülmesinin, parti içi demokrasiyi hazmedemeyenler tarafından gerçekleştirildiğini" savunan Küçük, hükümetin düşürülmesini "demokrasiye saldırı" şeklinde nitelendirdi.

Partilerinden ayrılan 8 milletvekiline tepki gösteren Küçük, "8 UBP milletvekili, ihanet edercesine partimizden ayrılmış ve muhalefet partileriyle işbirliği yaparak hükümeti düşürmüşlerdir" dedi.

Kıbrıs’ta hükümetin düşürülmesinin arkasında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başta olmak üzere parti içerisinde statükoyu sürdürmek isteyen çevrelerin bulunduğunu iddia eden Küçük, bir yılda iki kurultay yaptıklarını, parti tüzüğüne her zaman sadık kaldıklarını ve parti içi demokrasiyi sonuna kadar çalıştırdıklarını söyledi.

"DEMOKRATİK YAPI İÇİNDE SEÇİME HAZIRLANIYORUZ"

Eski Başbakan Küçük, demokrasiyi çalıştırmış olmalarından birilerinin rahatsızlık duyduğuna dikkati çekerek, "Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere onun kurultayda desteklemiş olduğu ekibi, parti içi demokrasiye hazmedemeyerek atama yoluyla kendilerine yakın kişileri üst görevlere getirmemizi talep ettiler. Bunlara olumlu yanıt vermememiz üzerine 8 UBP milletvekili partisine ihanet edercesine partimizden ayrılmış ve muhalefet partileriyle işbirliği yaparak hükümeti düşürmüşlerdir” dedi.

Hükümeti düşürme çabalarını “demokrasiye yapılan bir saldırı” olarak nitelendiren Küçük, demokratik yapı içerisinde seçime hazırlandıklarını kaydetti.

“BANA KİMSENİN AMBARGO KOYMA HAKKI YOK”

Ankara’ya gelmesine yönelik eleştirileri yanıtlayan Küçük, Türkiye’nin Kıbrıs’a yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür etmek için geldiğini belirterek, "bundan kimsenin gocunmaması gerektiğini" söyledi.

Demokratik kurallar içiresinde hareket ettiklerini belirten Küçük, “Biz demokrasinin dışına çıkmış değiliz, çalışmalarımız şeffaftır. Ben Ankara'ya bugün de gelirim yarın da geleceğim. Bana kimsenin ambargo koyma hakkı yoktur. Ankara, anavatanımızın başkentidir. Uyum içerisinde çalıştığımız bir hükümet vardır. Tabii ki Ankara’ya geleceğim. Bu konuda kimseye hesap verme gereği duymam” diye konuştu.

Yeni kurulacak hükümetin Kıbrıs halkının iradesini yansıtmayacağını ve parlamentodaki iradenin sakatlandığını ileri süren Küçük, şunları söyledi: “Biz halkımızdan hiçbir zaman korkmuyoruz. Biz bazıları gibi iradeyi başka yerde aramıyoruz, iradeyi sandıkta arıyoruz. Halkımızın iradesi 28 Temmuz’da ortaya çıkacaktır” dedi.

Kıbrıs sorununu çözümüne yönelik çabaların 1 yıldır durduğunu hatırlatan Küçük, bunun sorumlusunun Rum tarafı olduğunu söyledi. Çözüm yanlısı olarak bilinen Nikos Anastasiadis’in cumhurbaşkanı seçildikten sonra çelişkili açıklamalar yapmaya başladığına dikkati çeken Küçük, müzakerelerin ekimden önce başlamasını beklemediğini söyledi.

 

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.