1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KÜÇÜK: “TÜRK TARAFI KIBRIS SORUNUNU ÇÖZÜMSÜZ BIRAKMAYACAK”
KÜÇÜK: “TÜRK TARAFI KIBRIS SORUNUNU ÇÖZÜMSÜZ BIRAKMAYACAK”

KÜÇÜK: “TÜRK TARAFI KIBRIS SORUNUNU ÇÖZÜMSÜZ BIRAKMAYACAK”

BAŞBAKAN İRSEN KÜÇÜK, ABD TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ

A+A-

KÜÇÜK: “TÜRK TARAFI KIBRIS SORUNUNU ÇÖZÜMSÜZ BIRAKMAYACAK”

“BM İLE KIBRIS KONUSUNDA TAM BİR ANLAYIŞ BİRLİKTELİĞİ İÇİNDEYİZ”

“RUM TARAFININ ÇÖZÜM YÖNÜNDE CESARETLENDİRİLMESİ İÇİN WASHINGTON’UN ETKİN ROL OYNAMASINI İSTEDİK”

“HEM İÇ, HEM DE DIŞ KONULARDA GEREKLİ ÇÖZÜMLERİ ÜRETMEK HÜKÜMETİN GÖREVİDİR. HÜKÜMETİMİZ ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLERİN BİLİNCİ İÇİNDEDİR”

Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununu çözümsüz bırakamayacağını belirterek, “Hükümet olarak sorumluluklarımızın gereğini yapıyoruz. Washington ve New York’taki temaslarımızda, 2013 yılının Kıbrıs sorununun çözümü için uygun bir yıl olduğunu söyledik” dedi

BM ile Kıbrıs sorununun çözümü konusunda tam bir anlayış birliktelikleri olduğunu kaydeden Küçük, Amerika’daki temaslarında Rum tarafının çözüm yönünde cesaretlendirilmesi için Washington’un etkin rol oynamasını istediklerini belirtti.

Küçük, hükümet olarak liderlerin 29 Mayıs’ta gerçekleştireceği sosyal içerikli toplantıyı desteklediklerini belirtti.

Başbakan İrsen Küçük, pazar günü başladığı ABD gezisini BRT’ye değerlendirdi.

“FELTMAN İLE GÖRÜŞME MEMNUNİYET VERİCİ”

Başbakan İrsen Küçük, New York ziyareti sırasında BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı JeffreyFeltman ile yaptığı görüşmenin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Küçük, “Feltman ile gerçekleştirdiğimiz görüşmenin ardından çok olumlu mesajlar aldık. BM ile Kıbrıs sorununun çözümü konusunda tam bir anlayış birlikteliğimiz var” dedi.

Başbakan şöyle konuştu:
 
“2013 yılının çözüm için uygun olduğunu söyledik ve bu konuda BM ile aynı nüansta olduğumuzu gördük. Feltman ile yaptığımız görüşmede, hükümet olarak ortaya koyduğumuz hedeflerle BM’nin Kıbrıs meselesinde benzer anlayışta olduğunu görmek bizi mutlu etmiştir. Yaptığımız girişimlerin BM nezdinde olumlu sonuçlarını bir kez daha görmüş olduk. Tabii hükümet olarak bu olumlu girişimlerimizi Avrupa’nın diğer merkezlerinde de devam ettirme kararlılığımız var. Ankara’nın da desteği ile bu görüşmelerimizi sürdüreceğiz”.

ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİ

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinden beklentisinin sorulması üzerine, “Erdoğan’ın çantasındaki 5 temel konudan 1 tanesi Kıbrıs’tır” dedi.

Türkiye’nin sıfır sorun yaklaşımı ile içte ve dışta tüm sorunlarını çözmek için çalışırken, Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununu çözümsüz bırakamayacağına işaret eden Küçük, “Hükümet olarak sorumluluklarımızın gereğini yapıyoruz. Washington ve New York’taki temaslarımızda 2013 yılının Kıbrıs sorununun çözümü için uygun bir yıl olduğunu söyledik” şeklinde devam etti.

Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye tabii ki kendi sorunlarını çözmek için büyük uğraş içindedir ve özellikle Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türkiye hükümeti başarılı icraatlar ortaya koymaktadır. Ankara’nın bu kararlılıkla sürdürmekte olduğu gerek iç gerekse dış konulardaki kararlılığını Kıbrıs’ta da bizimle birlikte hareket ederek göstermesi bizi memnun etmektedir. Biz, Türkiye’nin uluslar arası politikalarda yürütmekte olduğu başarılı politikaların gerisinde kalmak istemeyiz. Ve tabii ki Türkiye’nin bu başarılı politikalarını sürdürdüğü dönemde Kıbrıs meselesini de hükümetimizle birlikte yürütmesinden mutluluk duyuyoruz”.

KIBRIS SORUNU

Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ekonomik sorunları bahane etmek yerine müzakerelere odaklanarak kapsamlı çözümün olası getirilerinden istifade etmeyi göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Küçük, Amerika’daki temaslarında Rum tarafının çözüm yönünde cesaretlendirilmesi için Washington’un etkin rol oynamasını istediklerini işaret ederek, hükümet olarak liderlerin 29 Mayıs’ta gerçekleştireceği sosyal içerikli toplantıyı desteklediklerini vurguladı.

“HÜKÜMETİMİZ ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLERİN BİLİNCİNDE”

Başbakan Küçük, Kıbrıs Türk halkına da şu çağrıyı yaptı:

“Halkımız rahat olsun. Hem iç hem de dış konularda gerekli çözümleri üretmek hükümetin görevidir. Halkımıza bu konuda gerekli güvenceyi vermek isterim. Dolayısıyla hükümetimiz üzerine düşen görevlerin bilinci içindedir ve sorumluluğunun farkındadır”.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.