1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KUM GÖMÜLMÜŞSE PLAJA SERİLEN NE?”
“KUM GÖMÜLMÜŞSE PLAJA SERİLEN NE?”

“KUM GÖMÜLMÜŞSE PLAJA SERİLEN NE?”

İki yıl önce bir taş ocağına Bakanlar Kurulu Kararıyla gömülen silika kumunun akibeti hakkında bir araştırma yapılmasını isteyen bilim insanları ve çevre örgütleri, “Eğer bu kum iki yıl önce gömüldüğü bilinen kum ise bunun nasıl oluyor da tekrar plaja ser

A+A-

SONUÇLARI TRAJEDİYE YOL AÇABİLİR
Nurçin Arık Buka Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Çevre Sorumlusu Nurçin Arık Buka şunları söyledi: “Silika tozlarının neden olduğu Silikozis hastalığı aslında bir meslek hastalığı. Burada iddia edildiği gibi denizdeki kumsalda silika mevcutsa bu çok daha trajedik sonuçlara yol açabilir. Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu silika tozunu grup 2 a kanserojen grubunda tanımlamaktadır. Zaten yapılan çalışmalarda bu hastalığa yakalananlarda akciğer kanseri daha sık görülmektedir. Silika tozuna bağlı hemen veya geç dönemde şikayetler ortaya çıkabilir, sessiz de seyredebilir.

“AKCİĞER KANSERİNE KADAR İLERLER”
Fakat inhale edildiği zaman akciğerlerde makrofaj dediğimiz savunma hücreleri bu tozları yok etmeye çalışır, yok edemez ve bir kısır döngüye girerek akciğerlerde nedbe dokusu oluşur. Bu kısır döngü devam eder, akciğer kanserine kadar ilerleyebilir veya sessiz kalabilir en hafifinden öksürük, balgam, solunum sıkıntısına neden olabilir. Alınan silika tozunun miktarı ve tozun büyüklüğü de önemlidir, fakat az miktar bile alınsa akciğerlerden atılamaz çünkü sindirilemez.

“HASTALIĞIN TEDAVİSİ YOKTUR”
Hastalığın maalesef tedavisi yoktur, gelişen komplikasyonlara bağlı geçici tedaviler uygulanır fakat hastalığın ilerlemesi engellenemez. Buradaki iddia çok ciddi, sahilde rüzgarın da etkisi ile özellikle çocuklarda ve akciğer hastalığı olan grupta maruzuyet çok daha ciddi olacaktır. ilgili kurumların ivedilikle bu konuyla ilgileneceğine inanıyoruz. KTTB bu konunun da takipçisi olacaktır.”

EROL EMİN (GÜÇ-SEN BAŞKANI): “KUMU DÖKÜLDÜĞÜ YERDEN ALIP PLAJA SERMİŞLER”
“Bu silika kumu yüklü gemi 10 Ağustos 2010 tarihinde Mağusa serbest limana gelerek yükünü boşalttı. Tam 8 ay limanda kaldı bu kum. Bu süreçte KTTB, YBH, Mağusa Çevre Platformu etkin bir mücadele sergiledi. KTTB Türkiye Hacettepe Üniversitesi’nden bilim adamı Prof. Dr. Çağatay Güler’i adaya getirerek kum hakkında bir araştırma raporunun çıkmasını sağladı. 01 Şubat 2011 tarihinde çıkan raporda solunması halinde bu kumun bronşit ve kansere yol açabileceği belirtildi.

BAKANLAR KURULU KARARIYLA…
Çevre örgütlerinin Başbakan İrsen Küçük’ü ziyaretinin ardından yapılan Bakanlar Kurulu Kararıyla bu silika kumunun gömülmesi kararı çıktı. Ve 22 mart 2011 tarihinde kum gömülmek üzere limandan taşınmaya başladı. Taşıma işini üstlenen firma kumun taşınmasından para almayacağını belirtti. Kum değirmenlik taş ocakları bölgesinde bir taş ocağına taşındı. Şimdi anlaşılıyor ki birileri bu kumu o taş ocağından alıp plaja sermiş. Eğer bu doğruysa ve bu iddialar kanıtlanırsa bunu yapanlar yargı önünde hesap vermeli.”

DOĞAN SAHİR(YEŞİL BARIŞ HAREKETİ BAŞKANI): “KUM AÇIK BİR ŞEKİLDE TAŞINDI”
Biz bu kumun ülkemize gelmesinden gömülmesine kadar her aşamasında yer alan bir örgüt olarak mücadele verdik. Bakanlar Kurulu Kararının ardından bir gün sonra ilgili bakanlık bir özel şirkete bu kumun taşınması ihalesini verdi. Ancak yapılan bilimsel protokollere uyulmadan bu kum açık bir şekilde taşındı, hatta yolda kaza bile meydana geldi. Biz raporlarla sabitlenen ve insanların bulunduğu ortamlardan uzak tutulması gereken bu kumun bir plajda kullanılıyor iddiası infial yaratmıştır. Bu yanlışların bilerek yapılıyor olması intiharla eş değerlidir, hele turizm adı altında gerçekleşmesi ise olayın bir diğer vahametini gösteriyor. Bu plajda kullanılan kumun silika kumu olduğunun ispatlanmasının ardından yetkililerin derhal idari soruşturmayı başlatacağını umuyoruz.”

Kaynak:Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.