1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KURAKLIKLA İLGİLİ HÜKÜMET OLARAK NELER YAPILABİLECEĞİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”
“KURAKLIKLA İLGİLİ HÜKÜMET OLARAK NELER YAPILABİLECEĞİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

“KURAKLIKLA İLGİLİ HÜKÜMET OLARAK NELER YAPILABİLECEĞİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıslı Türklerin de Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmasının yolunu açacak yasal düzenlemenin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

A+A-

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıslı Türklerin de Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmasının yolunu açacak yasal düzenlemenin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Başbakan Yorgancıoğlu, bugün Geçitkale ve Alaniçi’ni ziyaret etti, vatandaşların sorunlarını dinledi. Yorgancıoğlu, Geçitkale ziyareti sırasında, Hava Sporları Federasyonu’nun, 12 ülkeden hava sporcularının katılımıyla Geçitkale Havaalanı’nda düzenlediği Uluslararası Kuzey Kıbrıs Model Uçak F3J Şampiyonası’nı da bir süre izledi.

Başbakan Yorgancıoğlu, Alaniçi köyünü ziyaretinde bir vatandaşın, eşdeğer puanı verilen ancak karşılığında mal alamayanların durumunun ne olacağını sorması üzerine “Eşdeğer dağıtmak, müzakerelerin sürdüğü bir dönemde dağıtmak yanlış olur” dedi.

Yorgancıoğlu, ancak hükümet olarak amaçlarının, Güney Kıbrıs’ta taşınmaz mal bırakan ve KKTC’de karşılığını alamayan Kıbrıs Türklerin de Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurabilmesini mümkün kılmak olduğunu söyledi. Yorgancıoğlu, “Puanı olup da eşdeğerini veya herhangi bir şey almayanlar için böyle bir yöntemi düşünüyoruz” dedi.

Devletin kiraladığı 108 bin dönüm arazinin eşdeğer mağdurlarına verilmesinin de değerlendirildiğini, ancak böyle bir girişimin Kıbrıslı Rumların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmesine neden olacağını kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, “Halbuki bir Kıbrıslı Türk ile bir Kıbrıslı Rum, şahsen veya Mal Tazmin Komisyonu aracılığıyla mallarını değiştirme konusunda hem fikir olursa, Rum Yönetimi karşı çıkamayacak, çünkü halihazırda Mal Tazmin Komisyonu’nda takas yapılır. Yasa tasarısını bitirmek üzereyiz. Önümüzdeki günlerde bunu Meclis’e sevk edeceğiz” dedi.

Karşılığı verilemeyen puan miktarının 5-5.5 milyar olduğunu, ancak bunun bir miktarının Evkaf’a ait olduğunun söylendiğini kaydeden Yorgancıoğlu, “Kıbrıslı Türklere 25 milyar puan verildi bunun 5.5 milyarı halen açıkta, Kuzey’den Güney’e 200 bin Rum, Güney’den Kuzey’e ise 70 bin Türk göç etti. 200 bin Kıbrıslı Rum’un bıraktığı mal 70 bin Kıbrıslı Türk’e yetişmedi! ve 5.5 milyar puan da açıkta kaldı bu 4’te bire denk geliyor… O kadar bir adaletsizlik ve düzensizlik oldu ki mal bitmiş olmasına rağmen pek çok puan da açıkta kaldı” dedi.

GEÇİTKALE HAVAALANI

Uzun bir aradan sonra bugün ziyaret ettiği Geçitkale Havalimanı’nın görümünün “hiç iç açıcı” olmadığını kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, Geçitkale Havalimanı’nın kiralandığı şirketle görüşeceklerini kaydetti.

Havalimanın işletmeye açılması halinde bölge ekonomisine önemli katkı sağlanacağını ifade eden Yorgancıoğlu, “Kiralanan şirketle bir görüşme yapmak gerekir diye düşünüyorum. Bu gördüklerimden sonra en erken bir zamanda bunu yapacağız” dedi.

Katma değer yaratabilecek tüm tesislerin kullanılması gerektiğini söyleyen Başbakan Yorgancıoğlu, bunların atıl durumda bırakılmasının kimseye faydası olamayacağını kaydetti.

KURAKLIK

Kuraklık nedeniyle yaşanan sıkıntıların hem tahıl üreticisi hem de hayvancıyı oldukça etkileyeceğini kaydeden Yorgancıoğlu, hükümet olarak neler yapılabileceğini değerlendireceklerini ifade etti.

Bu arada Alaniçi köyü bahar pikniğinin kötü hava koşulları nedeniyle iptal edilmesi üzerine köy kahvehanesini ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet eden Yorgancıoğlu, bahar pikniğinin ikinci kez ertelenmek zorunda kalınmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Başbakan Yorgancıoğlu’na ziyaretinde eşi Ayşe Yorgancıoğlu da eşlik etti.

TAK

 

Bu haber toplam 361 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.