1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KURBAN BAYRAMI CUMARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR…
KURBAN BAYRAMI CUMARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR…

KURBAN BAYRAMI CUMARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR…

Kurban Bayramı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de, cumartesi gününden başlayarak 4 gün boyunca kutlanacak.

A+A-

CUMHURBAŞKANI EROĞLU VE KORGENERAL SAVAŞ TEBRİK KABUL EDECEK

MERKEZİ CEZAEVİ’NDE AÇIK GÖRÜŞ YAPILACAK

POLİS, BELEDİYELER VE DİĞER KURUMLAR KURBAN BAYRAMI’NIN HUZUR İÇİNDE KUTLANMASI İÇİN ÖNLEMLER ALDI

Kurban Bayramı, tüm İslam dünyasında olduğu  gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de, cumartesi gününden başlayarak 4 gün boyunca kutlanacak.

Bayram tatili için başta polis, belediyeler ve acil hizmet veren diğer kurumlar önlemlerini alırken, vatandaşlar da bayram hazırlıklarını tamamlıyor.

“BAYRAM NAMAZI”

Kurban Bayramı tüm camilerde Cumartesi sabah 07.26’te kılınacak bayram namazıyla başlayacak. Lefkoşa’da Selimiye Camii’nde kılınacak bayram namazı BRT TV’den canlı yayınlanacak.

TEBRİK KABULLERİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, cumartesi saat 10.30’da Cumhurbaşkanlığı'nda halkın bayram tebriklerini kabul edecek.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş da saat 11.30’den itibaren Ortaköy’deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı Askeri Gazinosu’nda bayram tebriklerini kabul edecek.

TRAFİK... ALO 155, 199, 156

Polis Genel Müdürlüğü Kurban Bayramı’nın huzur içinde kutlanması için tüm önlemlerini aldı.

Polis Örgütü, gelecek şikâyetleri veya taleplerini değerlendirmek ve anında vatandaşla ilgilenebilmek maksadıyla “155 Polis İmdat”, “199 İtfaiye”, “156 Alo Narkotik” ve diğer telefon hatları ile 24 saat halkın hizmetinde olacak.

Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, “Bizleri ve halkımızı derin üzüntüye boğan, ülkemizi maddi ve manevi kayıplara uğratan trafik kazalarına hep birlikte  ‘dur’ diyebilmek için, aldığımız tedbirlerin yanında sizlerin de yardım ve desteğine ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz” dedi.

Gürler, Bayram nedeniyle trafiğin daha da yoğunlaşacağını hatırlatarak, sürücülere şu tavsiyelerde bulundu:

“Trafik kurallarına mutlaka uyunuz. Aracınızı yolların konumunu dikkate alarak ve gerekli özeni göstererek sürünüz. Kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullananları ve trafik kurallarına uymayanları hiç çekinmeden Polise ihbar ediniz. Sürat yapmayınız. Süratin yolları değil kendi yaşamınızı kısaltabileceğini unutmayınız.

Alkollü araç kullanmayınız, eğer alkol almışsanız veya araç kullanamayacak kadar kendinizi yorgun hissediyorsanız mutlaka en yakın polis birimini arayıp yardım isteyiniz. Trafikte önceliğiniz, arzuladığınız yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak olsun.”

LEFKOŞA BELEDİYESİ

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkent Lefkoşa’da Kurban Bayramı’nın huzurlu bir şekilde kutlanması için hazırlıklarını tamamladı.

Vatandaşlar bayram süresince her türlü şikâyetlerini Alo 185 şikâyet hattına bildirebilecek.

LTB Zabıta Şubesi bayram süresince Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri” de dâhil denetimlerine devam edecek.

Zabıta Şubesi kaçak çiçek satan çiçekçi ve işportacıların ürünlerini müsadere edecek. Zabıtalar Bayram boyunca trafiğin sürekli akabilmesi için Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda görev yapacak.

İş Yeri İzinlendirme ve Denetim Şubesi, bayram öncesinde de halkın hijyen ortamlarda taze ve sağlıklı gıda tüketmesi için rutin denetimlerini gerçekleştirdi.

LTB Temizlik Şubesi tarafından rutin olarak yapılan genel çöp toplama çalışması bayram boyunca aynı şekilde devam edecek.

Kurban Bayramı’nda, Belediye’ye bağlı defin işleri aksamadan devam edecek. Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda nöbetçi ekip görev yapacak.

Bayramda mezarlığa gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı. Defin İşleri’ne 2232030, 2232033, 05338606423 numaralı telefonlardan ulaşabilecek.

Öte yandan Halkla İlişkiler Birimi tarafından Cuma günü Surlariçi’nde çocuklara yönelik bir bayram eğlencesi gerçekleştirilecek.

GİRNE BELEDİYESİ

Girne Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle gerekli tüm önlemleri aldı. Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Belediye, Kurban Bayramı süresince Girne halkına aralıksız ve aksatmadan hizmet verecek.

Bayramın birinci günü dahil, Çarşı merkezi, Kordonboyu ve Otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun olarak temizlik hizmetleri sürdürecek.

İçme suyu dağıtımında ise belirlenen programın aksamaması amacıyla gerekli önlemleri alan Belediye, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturdu.

Bayram öncesinde Zabıta (kolluk) ve Sağlık Şubesi, kentteki işyerleriyle restoranların denetimini yapacak, izinsiz seyyar satıcıları kon