1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ-BİLİM

  3. KURBANLARINI BÖYLE SEÇİYORLAR
KURBANLARINI BÖYLE SEÇİYORLAR

KURBANLARINI BÖYLE SEÇİYORLAR

Çocuklarınızı internet ortamında bekleyen büyük tehlikelerden koruyun!

A+A-

İnternet, Medya ve Bilişim Federasyonu Genel Koordinatörü Meltem Banko, 13 yaş altındaki çocukların sosyal medya hesaplarının olmasının, onları internet üzerinden işlenebilen her türlü suça maruz bırakma potansiyeli taşıdığını söyledi.

Banko, çocukları internet ortamında bekleyen en büyük tehlikenin uygunsuz içerik ve iletişimlere maruz kalmaları olduğunu belirtti.

ÇOCUK TACİZCİLERİ KURBANLARINI İNTERNETTE BULUYOR

Çocuk istismarcılarının artık kurbanlarını daha çok sosyal paylaşım siteleri üzerinden bulduklarını vurgulayan Banko, "Benzer şekilde çocukların sosyal paylaşım siteleri üzerinden tacizi de yaygınlaşmıştır. Bunlar daha çok çocukların gözünde bir idol gibi algılanma sağlayarak, onlarla buluşmak istemekte ve buluştuklarında çocuklara cinsel istismar ve tacizde bulunmaktadırlar. Bir aşamadan sonra da bu istismar ve tacizlerine maruz kalan çocuklardan, yaşadıklarını velilerine söyleyecekleri tehdidiyle para sızdırmaya çalışmaktadırlar" dedi.

ÇOCUKLARA GÜVEN TELKİN EDİP TACİZE BAŞLIYORLAR

Banko, çocuk istismarcıları ve tacizcilerinin yaşlarını, muhatabı çocukların yaşlarında gösterdiklerine dikkati çekerek, "Öncelikle çocuklarda güven telkin ediyorlar. Daha sonra ise muhatabı çocuklara porno resim ve video gönderiyorlar. Sonrasında da benzer şekilde soyunmasını isteyerek de eylemlerini gerçekleştiriyorlar" diye konuştu.

Çocukların, özellikle sanal ortamdaki çeşitli oyunlara ilgilerinin fazla olduğunu dile getiren Banko, şöyle devam etti:

"Bu oyunlar çocuklarda internet bağımlılığı yapmakta. Bu tür bir bağımlılık çocukların psikolojilerini olumsuz etkileyeceği gibi antisosyal davranışlar sergilemelerine, içe kapanık ve sosyal ortamda kendine güvensiz bireyler olarak yetişmelerine neden olacaktır. Bunun yanında okul başarısını da olumsuz yönde etkileyeceği de bilinen bir gerçektir. Bu ve benzeri şekildeki mağduriyetlerin son zamanlardaki dikkat çekici artışı, adliyeye intikal eden olaylardan ve çocuk psikiyatristlerinin uyarılarından da anlaşılmaktadır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.