1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KURŞUNLAMAYA 1 YIL
KURŞUNLAMAYA 1 YIL

KURŞUNLAMAYA 1 YIL

kurşunlama olayı ile ilgili süren mahkeme sona erdi.

A+A-

Gazimağusa’da 2013 yılı Şubat ayı içerisinde Mehmet Güder’e ait kasap dükkanında meydana gelen kurşunlama olayı ile ilgili süren mahkeme sona erdi. 2 sanıklı davada suçlu bulunan Ahmet Nezir ve Hasan Çağlayan 1’er yıl hapis cezasına mahkum edildi

Eşref Ender Özkan ile Mehmet Güder arasındaki tarla meselesi yüzünden aralarında husumet bulunması sebebi ile Gazimağusa’da 10 Şubat 2013’te Mehmet Güder’e ait kasap dükkanının kurşunlanması ile ilgili Ahmet Nezir ve Hasan Çağlayan’ın sanık olarak bulunduğu dava sona erdi. Aleyhlerine getirilen davaları kabul etmemeleri sebebi ile uzun süredir duruşması devam eden dava ile ilgili Gazimağusa Ağır Ceza Mahkeme Heyeti kararını verdi. İddia Makamı tarafından aleyhlerine getirilen 7 davadan suçlu bulanan Ahmet Nezir ve Hasan Çağlayan 1 yıl hapis cezasına mahkum edildi.


Suçlarını kabul etmediler
Ahmet Nezir ve Hasan Çağlayan ile ilgili kararı Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran okudu. Mahkemede İddia Makamı adına Kıdemli Savcı Cevat Rıza ve sanıklar ile sanıkların avukatı Hande Güzoğlu hazır bulundu. Sanıklar aleyhine kanunsuz ateşli silah tasarrufu, kanunsuz ateşli silah taşıma, kanunsuz mermi tasarrufu, kanunsuz mermi taşıma, Mehmet Güder’e ait kasap dükkanına 6 el ateş ederek 6 adet 7.65 milimetre çapında mermi kullanma, Güder’e ait kasap dükkanını kasten bin 40 TL hasara uğratma ve meskun mahalde 6 el ateş açma davaları getirildi. Sanıklar aleyhlerine getirilen davaları kabul etmeyerek duruşma yapıldı.

İddia Makamı duruşma esnasında mahkemeye 37 tanık ve 44 emare sundu.

Kararı okuyan Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Ömer Güran, duruşma sırasında İddia Makamı ve sanık avukatının ortaya koyduğu iddialar ışığında bulgularda bulundu. Kasap Mehmet Güder ve Eşref Ender Özkan arasında arazi hususunda husumet bulunduğu konusunda bulgu yapan Güran, Mehmet Güder’in Eşref Ender Özkan tarafından tehdit mesajları aldığını doğruladı. Sanık Hasan Çağlayan’ın olay gününden önce Ercan Havaalanı’ndan KKTC’ye giriş yaptığını ve telefon dökümlerinden Çağlayan’ın giriş yaptıktan 45 saniye sonra Eşref Ender Özkan’ı aradığını belirterek, Hasan Çağlayan’ın Eşref Ender Özkan ile tanıştığını iyi ilişki içinde olduğuna bulgu yaptı. İddia makamının iddiasında olduğu gibi sanıkların olay günü Mr. Pound isimli iş yerine gittiği konusunda bulgu yaptığını belirten Güran, yine iddiada olduğu gibi olay yerinde bulunan 2 numaralı emare gözlük ve 3 numaralı emare şapkanın sanıkların Mr. Pound’dan aldıkları şapka ve gözlük ile aynı olduğu hususunda bulgu yaptı.

Güran, Devlet Laboratuvarı’nda yapılan incelemenin ardından olay yerinde bulunan şapka üzerinde atış artığı denilen kurşun izi bulunduğu hususunda da bulgu yaparak, sanıkların söz konusu şapka ve gözlüğün akıbeti ile ve olay yerinde nerede bulundukları ile ilgili polise yalan beyan vererek soruşturmanın gidişatını değiştirmek için yalan söyledikleri hususunda da bulgu yaptı. Mahkeme başkanı Güran, iddialar ile sunulan şahadet ve emareler ışığında sanıkların Mehmet Güder’e ait dükkanı kurşunlamak amacı ile KKTC’ye geldiklerini söyleyerek sanıkları aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulduklarını ifade etti.


Davalarının sonuçlanmasını cezaevinde beklediler
Gazimağusa’da 10 Şubat 2013 tarihinde meydana gelen kurşunlama olayının ardından olayla bağlantısı olduğu tespit edilen Ahmet Nezir ve Hasan Çağlayan 13 Şubat tarihinde tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı. 1 Mart 2013 tarihinde haklarında başlatılan soruşturmanın tamamlanmasının ardından yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan Nezir ve Çağlayan, 1 Mart 2013 tarihinden itibaren cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak bulunuyordu.


Güran: Bu tür suçlar ülkenin huzurunu bozar
Bu meselede suçun işlenişinde silah kullanıldığını söyleyen Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Ömer Güran, silah ve patlayıcı madde taşıma ve kullanmanın ülkenin huzurunu bozduğunu söyledi. Sanıkların bu meselede herhangi bir cana hedef alıp zarar vermediğine değinen Güran, sanıkların 13 Şubat tarihinden itibaren özgürlüklerinden kısıtlığını olduğun ve bunu da ceza takdirinde sanıkların lehine değerlendirildiğini ifade etti. Sanıklara hapislik cezası dışında bir ceza vermenin uygun ve adil olmadığını söyleyen Güran, sanıkların mahkum edilecekleri cezayı ülkelerinden uzakta çekeceklerinin de göz önünde bulundurulduğunu kaydederek Ahmet Nezir ve Hasan Çağlayan’ın 1’er yıl hapis cezasına mahkum edildiklerini açıkladı.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.