1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. KUŞLAR HIZ LİMİTİNİN FARKINDA
KUŞLAR HIZ LİMİTİNİN FARKINDA

KUŞLAR HIZ LİMİTİNİN FARKINDA

Kuşlar trafik işaretlerinden anlamıyor ama Kanadalı bilim insanları oldukça ilginç bir gerçeği ortaya koydu.

A+A-

Kuşlar trafik işaretlerinden anlamıyor ama Kanadalı bilim insanları oldukça ilginç bir gerçeği ortaya koydu. Kuşların bazı yollardaki hız limitine duyarlı olduğu ve yavaş otomobillere kıyasla, hızlı otomobillerden daha güvenli bir mesafeden uzaklaştıkları anlaşıldı.

Kuşların, yollardaki hız limitine karşı hassas olduğu ortaya çıktı. Kanadalı bilim insanları Pierre Legagneux ve Simon Ducatez, Fransa’da çalıştıkları dönemde evleri ile laboratuvarları arasında seyahat ederken ilginç bir gerçeği keşfettiler.

İki araştırmacı, araçlarıyla saatte 50 km hız limiti olan bir yolda ilerledikleri zaman, kuşların arabaya yaklaşık 15 metre kala havalandıklarını; hız limiti saatte 110 km olan yolda ilerledikleri zaman ise kuşların araba ile aralarında yaklaşık 75 metre kaldığı an havalandıklarını gözlemledi.

Kanadalı bilim insanları bu bulguya ek olarak, hız limiti düşük olan yolda hızlı seyahat ederken, ya da limitin yüksek olduğu yolda yavaş seyahat ederken kuşların pay bıraktığı mesafelerin değişmediğini tepit etti.

ARAÇLARI AVCI GİBİ ALGILIYORLAR
Kuşların araç hızına değil de yoldaki hız limitine göre tepki göstermelerini oldukça şaşırtıcı bulan bilim insanları, bunun sebebi olarak kuşların araçları avcı gibi algılıyor olabileceğini belirtti.

Bu bilgiyle bağlantılı olarak, kuşların çevrelerindeki bazı bölgelerde avcıları daha tehlikeli, bazı bölgelerde ise daha az tehlikeli olarak algılıyor olabilecekleri ifade edildi.

Kuşların tepki verme mekanizmalarını etkileyen yalnızca hız limitleri değil. Kanadalı bilim insanları kuşların sonbaharda daha temkinli davranıp araçlarla aralarında bıraktıkları ortalama mesafeden daha uzun bir mesafe kala havalandıklarını, buna karşın ilkbaharda araçların kendilerine yaklaşmalarına izin verdiklerini keşfettiler.

Legagneux ve Ducatez bu farklılığa sebep olarak, kuşların ilkbaharda çocuklarını besledikleri için daha aktif olduklarını, sonbaharda ise yavru kuşların yollar konusunda tecrübesiz olması sebebiyle daha ihtiyatlı davrandıklarına dikkat çekti.

ntv

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.