1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "KUZEY KIBRIS'TA ENTELEKTÜEL TURİZMİ GELİŞTİRECEĞİZ"
"KUZEY KIBRIS'TA ENTELEKTÜEL TURİZMİ GELİŞTİRECEĞİZ"

"KUZEY KIBRIS'TA ENTELEKTÜEL TURİZMİ GELİŞTİRECEĞİZ"

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, "yavru vatan Kıbrıs'ta" entelektüel turizmi geliştirmek istediklerini söyledi.

A+A-

BAŞBAKAN YARDIMCISI, EKONOMİ, TURİZM, KÜLTÜR VE SPOR BAKANI DENKTAŞ:

"TARİHİ SEVEN, GEÇMİŞ DÖNEMLERE MERAK SALAN TURİSTLER İÇİN KUZEY KIBRIS EŞİ BULUNMAZ BİR YER. BİZ KUZEY KIBRIS'TA KİTLE TURİZMİ DEĞİL, ENTELEKTÜEL TURİZM GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

"KUZEY KIBRIS'TA TURİSTİK YERLERİN BİRBİRİNDEN FAZLA UZAK OLMAMASI NEDENİYLE ULAŞIMDA ZAMAN KAYBEDİLMİYOR. ILIMAN İKLİM KOŞULLARI, REKABET EDEBİLİR FİYAT VE ÜSTÜN HİZMET KALİTESİ TURİSTLER İÇİN ÖNEMLİ"

Moskova, 20 Mart 15 (T.A.K): Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, "yavru vatan Kıbrıs'ta" entelektüel turizmi geliştirmek istediklerini söyledi.

KKTC, Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı'na (MITT) bu yıl ilk kez katıldı.

Denktaş, Kıbrıs'ta turizmi teşvik etmek amacıyla hazırladıkları planları AA muhabirine anlattı.

Kuzey Kıbrıs'ın tarihi olayların cereyan ettiği ve kendi izlerini bıraktığı nadir bölgelerden biri olduğunu belirten Denktaş, bu tarihi hadiseler sonucunda Kıbrıs'ın açık hava müzesine dönüştüğünü ve her yerde tarihin farklı dönemlerine şahitlik eden kalıntılara rastlanabildiğini aktardı.

Tarihi seven, geçmiş dönemlere merak salan turistler için Kuzey Kıbrıs'ın eşi bulunmaz bir yer olduğunu belirten Denktaş, "Biz Kuzey Kıbrıs'ta kitle turizmi değil, entelektüel turizm geliştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Denktaş, Kuzey Kıbrıs'ta turistik yerlerin birbirinden fazla uzak olmaması nedeniyle, ulaşımda zaman kaybedilmediğini vurgulayarak, ülkedeki çok sayıda kültürel varlığın yanı sıra, ılıman iklim koşulları, rekabet edebilir fiyat ve üstün hizmet kalitesinin turistler için önemli olduğunu söyledi.

"TURİZM, KKTC'NİN TANINMASINA KATKI SAĞLAYABİLİR"

Denktaş, turizmin KKTC'nin tanınmasına katkı sağlayacağını ifade ederek, turistlerin Kuzey Kıbrıs'ı kendi gözleriyle gördükten sonra kendi hükümetlerine KKTC'nin tanınması yönünde etki yapabileceklerini söyledi.

KKTC'ye uygulanan yaptırımları hatırlatan Denktaş, "Yıllardır yaptırımlarla yaşadığımız için yaptırımlardan korkmuyoruz" diye konuştu.

Denktaş, KKTC'ye gitmenin tehlikeli olduğuna ilişkin söylentilerin sonlandırılması gerektiğini vurgulayarak, "Kıbrıs'ın Kuzey'i ile Güney'i arasındaki sorun ancak siyasette ve söylemlerde var, gerçekte biz birbirimizle arkadaşlık ediyor ve birbirimize misafirliğe gidiyoruz. Adada yıllardır bir ateş bile açılmadı. Ülkedeki suç oranı ise Avrupa ülkelerindekinden daha düşüktür" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.