1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. LARVA MÜCADELESİ BAŞLADI!
LARVA MÜCADELESİ BAŞLADI!

LARVA MÜCADELESİ BAŞLADI!

Mağusa Belediyesi mücadeleye başladı!

A+A-

GÖLETLER VE SAZLIK ALANLARDA LARVA MÜCADELESİ BAŞLADI

Gazimağusa Belediyesi’nin, kent genelinde sivrisinekle mücadelede sistemli bir çalışma programı uygulayarak göletler ve sazlık alanları çevreyle uyumlu biyolojik larvasit kullanarak ilaçlamaya başladığı belirtildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, sivrisinekle mücadelede son derece önemli olan göletlerin ilaçlanması için çalışmalara yoğun bir şekilde devam eden Sağlık Şubesi ekiplerinin, uzman ekiplerin eşliğinde göletlerde sinek larvalarına karşı etkin bir yöntem olan biyolojik larvasitle ilaçlamalar yaptığı belirtilerek,  sineklerin üremesi için uygun zemin oluşturan su birikintilerinde kullanılan ilaçların biyolojik yaşama herhangi olumsuz etkisi olmadığının da uzmanlarca tespit edildiği kaydedildi.

Sinekle mücadelenin başarılı bir şekilde sürdürülmesi için çevrede durgun su bulunmaması ve özellikle evlerin depolarının kapaklarının kapalı durumda olmasına dikkat edilmesi gerektiğine işaret edildi.

“GEÇTİĞİMİZ YIL YAPILAN İLAÇLAMALAR BAŞARILI”

Gazimağusa Belediyesi Sağlık Şubesi ekipleriyle uzman biyologların birlikte yürüttüğü çalışmalarda, sivrisinek popülasyon durumunun tespit edilmesi, larvaların tür tespiti için örnek alınması, ilaçlama ekipleriyle birlikte larvasit uygulanacak alanlarda ürün kullanımıyla ilgili saha çalışmaları yapıldığı; Atık Su Arıtma Tesisi, Çanakkale Göleti Çevresi ve sazlık alanlarda yapılan incelemede ilaçlanması gereken yeni noktalar tespit edildiği ifade edildi.

Kaliland Göleti çevresinde, artıma sisteminin başlangıç noktasından DAÜ kampüsü yakınlarına kadar kepçeleme yöntemi ile yapılan larva araştırmasında, geçen yıl yapılan ilaçlamaların zararlılar dışındaki canlılara zarar vermediği, balık sürülerinin, su perilerinin, yusufçukların, sucul böceklerin ve kurbağaların sağlıklı bir şekilde alanda bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

Çanakkale Göleti’yle ilgili yapılan incelemede ise, sık olan sazlık alanların farklı yöntemlerle ilaçlanmasına karar verilirken, gölette geçen yıl yapılan ilaçlamaların burada da biyolojik yaşama herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı tespit edildi.

ARTER: “HEM ÇEVREYE UYUMLU HEM ETKİLİ YÖNTEMLER KULLANILIYOR”

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, özellikle göletler ve sazlık alanlarda larva tespiti ve biyolojik dengenin durumuyla ilgili saha çalışması yapılarak, elde edilen bulgular sonucunda sivrisineğe neden olan larvalarla mücadelede etkili sonuçlar almayı amaçladıklarını kaydetti. Arter, uzman ekiplerin katılımıyla yapılan incelemelerde, ilaçlamalarla ilgili hareket planının belirlenmesinin yanında, geçen yıl yapılan ilaçlamaların sadece larvaları hedef aldığının da tespit edilmesinin başarılı çalışma yaptıklarını gösterdiği için sevindirici olduğunu kaydetti.

Belediye Başkanı İsmail Arter, sıkıntısız bir yaz geçirmek için çalıştıklarını, doğal yaşam için tehdit oluşturmayan ve çevreyle uyumlu biyolojik ilaçlarla göletlerin her noktasının ilaçlandığını belirtti.

Özellikle çevrede bulunan büyüklü küçüklü su birikintilerinin sinekle mücadeleyi önemli ölçüde etkilediğini vurgulayan Arter, vatandaşlardan çevredeki su birikintilerine ya müdahale etmelerini ya da Halkla İlişkiler Şubesi’ne bildirimde bulunmalarının önemli olduğunu vurguladı. Bir bardak durgun suda dahi binlerce sivrisineğin üreyebileceği uyarısını yapan Arter, bu durumlara karşı azami dikkat gösterilmesi çağrısında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.