1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. LEFKE 'YE BU KÖTÜLÜĞÜ YAPMAYIN!
LEFKE 'YE BU KÖTÜLÜĞÜ YAPMAYIN!

LEFKE 'YE BU KÖTÜLÜĞÜ YAPMAYIN!

Lefke 'ye bu kötülüğü yapmayın!

A+A-

“LEFKE’YE BU KÖTÜLÜĞÜ YAPMAYIN”

Halkın Partisi CMC maden atıklarının temizlenmesi için 2008’de devletin bir şirket ile sözleşme yaptığına ama aradan sekiz yıl geçmesine rağmen bu bölgenin temizlenmesi için kayda değer hiç bir adım atılmadığına dikkat çekti.

HP’den yapılan yazılı açıklamada, “Verilen sözlerin gereği yapılmadığı gibi şimdi de kısa süre önce iptal edilen bu sözleşmenin yeniden geçerli kılınmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır. Lefke halkına bu kötülüğü yapmaya kimsenin hakkı yoktur” denildi.

Açıklamada, temizliğin takvimlendirileceği ve bir yandan belediyenin diğer yandansa sivil toplum örgütlerinin de denetleyebileceği bir yapıyla bölgenin zehirlerden arındırılması gerektiği ifade edildi.

Genel Başkan Kudret Özersay başkanlığındaki HP yetkilileri Lefke bölgesini ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinledi ve Lefke Ceviz Festivali etkinliklerine katıldı. Özersay’a Güzelyurt-Lefke İlçe Başkanı Naim Pınar ve Güzelyurt ilçe yönetimi üyeleri de eşlik etti.

Açıklamada, “Bu, siyasi bir mesele olarak görülmemeli, birilerinin rant elde edecekleri bir proje olarak hiç görülmemelidir. Bu bölgedeki çevre kirliliği doğrudan doğruya Lefke ve çevresinde ikamet eden insanımızın can güvenliği, sağlığıyla ilgilidir. Bu kadar yıldır, temizlenmesi işini verdikleri özel firmaları denetlemeyen hükümetlerde yer alan siyasilerin umursuzluğu ve vurdumduymazlığı kabul edilebilir değildir. Kimsenin bu kötülüğü Lefke’ye yapmaya hakkı yoktur” ifadelerine yer verildi.

“ŞEFFAF BİR SÜRECE İHTİYAÇ VAR”

HP’nin parti programında CMC çevre kirliliğine değinen tek siyasi oluşum olduğuna da vurgu yapılan açıklamada 8 yılda insan sağlığı açısından geri dönülmez zararlar verilmiş olabileceği belirtilerek, kısa süre önce iptal edilen ve bugüne dek kayda değer bir ilerleme kaydedilmemiş sözde temizleme faaliyetini yeniden geçerli kılmaya dönük gelişmelerin kabul edilemez olduğu belirtildi.

Açıklamada “Biz Halkın Partisi olarak burada devletin ilk yapması gereken şeyin bu bölgenin takvimlere bağlanmış, ihlal edildiğinde de iptal edilecek ve sorumluluk üstlenenlerin ciddi şekilde tazminat ödeyecekleri bir modele geçilmesi olduğunu düşünüyoruz. Göreve geldiğimizde denetleme sürecine sivil toplum örgütleriyle belediyenin de dahil olabileceği bir model ile derhal buranın temizliğini başlatacağız. Bundan daha öncelikli bir şey olamaz. Kimsenin Lefke ve civarında yaşayan insanımızı daha fazla huzursuz etmeye hakkı yoktur” ifadeleri kullanıldı.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.