1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. LEFKOŞA MERKEZİ CEZAEVİNDE GARDİYAN DARP EDİLDİ
LEFKOŞA MERKEZİ CEZAEVİNDE GARDİYAN DARP EDİLDİ

LEFKOŞA MERKEZİ CEZAEVİNDE GARDİYAN DARP EDİLDİ

Merkezi Cezaevi’nde örgütlü KTAMS ile Kamu-Sen bugün cezaevinde bir gardiyanın darp edilmesinden dolayı, 13.00-15.00 saatleri arasında uyarı grevi yaptı.

A+A-

KTAMS İLE KAMU-SEN: “YENİ, ÇAĞDAŞ VE GÜVENLİKLİ CEZAEVİ YAPILMALI, CEZAEVİ TEŞKİLAT YASASI İVEDİ OLARAK ELE ALINMALI”

Merkezi Cezaevi’nde örgütlü KTAMS ile Kamu-Sen bugün cezaevinde bir gardiyanın darp edilmesinden dolayı, 13.00-15.00 saatleri arasında uyarı grevi yaptı.

Merkezi Cezaevi’nin artık yeterli olmadığına, ülkedeki suç profilinin değiştiğine ve artık ülkede yeni, çağdaş ve emniyetli bir cezaevine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken KTAMS ile Kamu-Sen, yeni, çağdaş ve güvenlikli Merkezi Cezaevi’nin ivedi olarak ülkeye kazandırılması gerektiğini, bunun hem mahkumlar, hem de gardiyanlar için gerekli olduğunu vurguladı.

Merkezi Cezaevi’nde bugün bir tutukluyu ziyarete gelen kişinin, Serdar Altınkaynak isimli gardiyanı darp etmesi üzerine Merkezi Cezaevi’nde örgütlü sendikalar uyarı grevi başlattı.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ile Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, gardiyanın darp edildiği bilgisi üzerine, Merkezi Cezaevi’ne gelerek Gardiyanlar Birliği ile toplandı ve Merkezi Cezaevi yönetimine iki saatlik uyarı grevi yapacağı bilgisini verdi. Ardından gardiyanlar ile birlikte cezaevi önüne çıkan sendikalar, mevcut cezaevinin artık işlevini yitirdiğine, yetersiz kaldığına ve gardiyanların güvenliğinin olmadığına dikkat çekti.

ÖZKARDAŞ: “İLK VE SON DEĞİL”

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş burada yaptığı konuşmada, cezaevinde çalışan gardiyanların darp ve tehdit edilmesinin ilk ve son olmadığını, mevcut cezaevinin yetersizliğini ve yeterli güvenliğe sahip olmadığını birçok kez dile getirdiklerini, ancak hükümetler, bakanlar değişmesine rağmen Merkezi Cezaevi’nde hiçbir değişiklik olmadığını, mevcut düzensiz ortamın devam ettiğini savundu.

Özkardaş, gardiyanlığın ve cezaevi koşullarının çok zor ve stresli olduğunu, ülkede suçlu profilinin değiştiğini, bu yüzden artık ivedi olarak yeni cezaevinin yapılması gerektiğini, ayrıca, “Cezaevi Teşkilat Yasası”nın bir an önce hazırlanmasının şart olduğunu vurguladı.

Darp edilen gardiyana geçmiş olsun temennisinde bulunan Özkardaş, yeni cezaevi, “Cezaevi Teşkilat Yasası” ve disiplin tüzüğü için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

KAPTAN: “HÜKÜMET EDENLER DUYARSIZ”

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan da, artık cezaevinde sorunların kalıcı bir şekilde çözülmesi, mahkumların da, gardiyanların da insan hakları çerçevesinde, görevlerini yerine getirmesi gerektiğini, ancak hükümet edenlerin cezaevine karşı duyarsız kaldığını savundu.

Kaptan, ziyaretlere gelen insanlara da, burasının cezaevi olduğunu ve gardiyanların görevini yaptığını hatırlatarak, hükümetin artık yeni cezaevi ve teşkilat yasası için adım atmasını istedi.

Kaptan, iki sendikanın ayrı ayrı ve birlikte toplantılar yaparak, bundan sonra atılacak adımları birlikte belirleyeceklerini de söyledi.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.