1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. LİSTELER TAMAM
LİSTELER TAMAM

LİSTELER TAMAM

Siyasi partiler 28 Temmuz seçimi için aday listelerini sundu. Seçimde 257 aday Parlamento’ya girmek için yarışacak.

A+A-

257 ADAY YARIŞACAK… UBP, CTP-BG, TDP, DP-UG, BKP Toplumsal Güçler ve yedi bağımsız aday dün YSK’ya erken genel seçimlere yönelik aday listelerini sundu. Adaylar, YSK ve ilçe seçim kurulları tarafından bugün geçici olarak ilan edilecek. Seçimde yedisi bağımsı, 257 aday yarışacak. Lefkoşa’dan 16, Gazimağusa’dan 13, Girne’den 10, Güzelyurt’tan 6 ve İskele’den 5 milletvekili seçilecek.

KRİZLE BOĞUŞTULAR… UBP’de liste krizi son ana kadar devam etti. Mağusa Milletvekili Ahmet Eti dediğini yaptı ve adaylıktan çekildi. Hasipoğlu, son dakika adaylıktan çekilmekten vazgeçmedi ancak genel merkeze kırgın. TDP’de ipler gerildi. Adaylığı reddedilen Barış Mamalı, TDP’ye yönelik ağır suçlamalarda bulundu.

Erken seçimde yarışacak milletvekili adaylık başvuruları dün sona ererken, bazı siyasi partiler aday belirleme süreci sonrası adeta savaştan çıktı. İktidardan giden ve aylardır sorunlar yumağı haline gelen Ulusal Birlik Partisi, erken seçim öncesi yaşadığı kopmaların ardından, adaylık sıralamalarında da sancı yaşadı. Bazı isimler seçime girmekten vazgeçti. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 28 Temmuz seçimlerine en sorunsuz hazırlanan parti oldu. Aday belirleme süreci erken tamamlandı ve bölgelerde sıralamayla ilgili sıkıntı yaşanmadı. Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)’nde, adaylık sürecinde kriz yaşadı. TDP’de adı geçen isimler son dakika listelerde yer almadı. Demokrat Parti (DP)’de ise UBP’den ayrılan sekiz vekilin katılımıyla başlayan kriz sona erdi gibi görünse de son anda Ejder Aslanbaba şoku yaşadı. DP’de özellikle Lefkoşa’da sıralamada bazı sıkıntılar yaşandığı da biliniyor.

CTP rahat gidiyor

CTP-BG dün sorunsuz bir şekilde Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu. Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler, önce Gazimağusa’da Ferdi Sabit Soyer krizi yaşasa da, bu serci en rahat atlatan parti oldu. Seçim çalışmalarına da erkenden start veren CTP’de, tüm ilçelerde adaylar seçimle belirlendi ve herhangi bir itiraz olmadı.

UBP’de krizli günler

Kurultay süreci ve daha sonra kaosta kurtulmayan UBP’de seçi adaylığı süreci de sancılı geçti. Öncer sekiz milletvekilinin partiden koptuğu UBP’de, parti genel başkanı İrsen Küçük’ün belirlediği sıralama bazı isimleri rahatsız etti. Özellikle Güzelyurt ve Mağusa bölgesinde kopmaya varan sıkıntılar yaşandı. Güzelyurt İlçe Başkanı Ahmet Çaluda, “Birincilik yoksa seçimde yokum” dedi ve dediğini yaptırdı. Ancak Mağusa’da açıklanan listeler, milletvekili Ahmet Eti’yi kararından vazgeçirmedi. Eti, sekizinci sıraya yerleştiği listeden dün kendi kararıyla çıktı ve seçime girmeme kararı aldı.

TDP çalkalandı

TDP’de Lefkoşa adayları Dr. Suphi Hüdaoğlu ve Barış Mamalı ile Güzelyurt adayı Tahsin Mertekçi’yi aday listelerine almadı. TDP, son dakika listelerle ilgili büyük bir kriz yaşadı. Belediye seçimlerinde TDP’den aday olan Dr. Suphi Hüdaoğlu, Güzelyurt’taki kontenjan adayı eski CTP’li Nazım Beratlı’nın adaylığına karşı çıktı, Mamalı ve Mertekçi ise aday sıralamalarını demokratik bulmadı. Mertekçi ve Hüdaoğlu, seçimde yer alamadı. Mamalı ise bağımsız olarak seçime katılma kararı aldı.


Eti: Kırgın değilim ama bu durumda aday değilim

UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Eti, açıklanan aday listesinden sonra dün seçime girmeme kararını resmen verdi. Eti’nin yerine Cenk Özyalçın aday oldu. Eti, UBP’ye tabandan geldiğini hatırlattı ve şunları söyledi:

“Önüme engel koyarlarsa seçime girmeyeceğimi söylemiştim. Sabahleyin adaylıktan çekildim. Partimdeyim, UBP’de çalışmaya yine devam edeceğim. Kimseye kırgın değilim. Bu benim kendi duruşumla alakalı. Yüce organ günün sonunda partidir. Parti Meclisi parti başkanına bu yetkiyi vermiştir. Başkanda gerekeni yerine getirdi. Yasal bir şey yok, kendi düşüncesine göre bir liste oluşturdu. Bunda itiraz edecek bir durum da yok. Tavrım duruşumla alakalıdır. Daha önce de söylediğim gibi dıştan gelen bir adam benim önüme konduysa, ben bunu etik bulmadım. Olay sırasını beğenmemek değil. Hasipoğlu ve Avcı benim önümde listede yer alıyorsa, neden bu seçime gireyim? Ayıp değil mi bana? Prosedür gereği beşinci sıra benim hakkımdı. Sayın başkan, Avcı’yı aldı önüme koydu. Ben başkana karşı değilim ancak duruşa karşıyım. Bu yüzden de aday değilim. Hiçbir baskı ve istek de beni bu kararımdan geri çeviremez.”

Numan: Eti yerini beğenmedi, yedeğini koyduk

UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, aday listelerini verdikleri, daha fazla yorum yapmanın kimseye bir şey kazandırmayacağını söyledi. Numan, Ahmet Eti’nin kararı için de, “O kendi kararıdır. Kendi seçime girmeme kararı aldı bizde yerine yedeğini koyduk” dedi. Numan, liste rahatsızlıklarının her partide yaşandığını belirtti ve “Sayın Eti’nin partiye kırılıp küsmesi mümkün değil. Yerini beğenmediğini ve aday olmayacağını söyledi. Biz de saygı duyduk. Şimdi seçime yönelik çalışma zamanı” dedi.

Mamalı: TDP’deki hukuksuzluğa itiraz ettim

TDP Lefkoşa Milletvekilliği adaylığından son dakika çıkarılan avukat Barış Mamalı zehir gibi açıklamalarda bulundu. Mamalı, “Hiç kimse benim üstümü çizerek, TDP’den men edemez” dedi ve TDP’de yaşanan hukuksuzluklara itiraz ettiğini, liste kavgası yapmadığını kaydetti. Mamalı, “Bunun aksini ispat edemeyen şerefsizdir. Beni bir kalemde silemezler. Demokratik seçime hakkımı kullanarak bağımsız aday oluyorum” dedi. Barış Mamalı da genel başkan Mehmet Çakıcı tarafından TDP Lefkoşa Milletvekili adayları listesinden çıkartılması sonucunda TDP’den istifa etti ve seçimlere bağımsız milletvekili adayı olarak katılmaya karar verdi.

Hasipoğlu seçime kırgın giriyor

Aday listesindeki yerinden memnun olmayan isimler arasında yer alan UBP Mağusa Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu, UBP Genel Sekreteri’ne adaylığını geri çektiğini iletmişti. Ancak dün bu kararından vazgeçti. Hasipoğlu ise gelen baskılara daha fazla dayanamayarak partisi için aday olduğunu açıkladı.

Hasipoğlu Havadis’e yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Benim için sıra önemli değildi ama bir ahtı vefa varsa ki, birtakım değerlerin öne çıkması gerekir. Benim yerimin o olmaması gerekirdi. Tabi bu; bir burukluğu getirdi ama ne sevindiricidir ki, beni çok seven varmış. Dün sabah dörde kadar evim bayram yeri gibiydi. Akşam Akdoğan’a beş bölgenin belediye başkanları geldi ve destek verdiler, çekilmemi istemediler. Dün de telefonlar susmadı. Ben de aday olmaya karar verdim. Sıralamayı başkan belirler ama seçimi halk yapar. Ben de halka güveniyorum.”

“Eti’yi anlayamıyorum”

Hasipoğlu, Ahmet Eti’yi anlayamadığını da söyledi ve “Benim kimseyle bir sorunum yok. Belki de aday olsa desteklerdim de. Bana karşı olan tavrını anlayamadım. Biz gereken gayreti göstereceğiz. Halkıma güveniyorum. Bugüne kadar beni mahcup etmediler. Bundan sonra da etmezler” dedi.Özyiğit: Gelinen nokta üzücü

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit de, partilerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili değerlendirmede bulunarak, yaşananların şahısları listeye koymamak olmadığını vurguladı. Özyiğit, Lefkoşa’da yapılan seçimin avukat Barış Mamalı’nın yorumladığı tüzükle yapıldığını söyledi ve yaşanan süreci şu sözlerle anlattı: “Şimdi bu arkadaşlar kurumsallaşmada eksiklik var diyor. Seçimi yönlendirmeye, sonuca kadar tamamdı da, şimdi mi eksik kaldı? Bunu herkesin kendine sorması gerekir. PM’nin MYK’ya verdiği yetkiler doğrultusunda listeler belirlendi. Mağusa ve Girne’den listeler uzlaşı ile geldi. PM saygı duydu. İskele’de de adaylar belliydi. Bir bayan kontenjan adayı dışında adaylar sıralandı. Lefkoşa’da bu şekilde oylandı. Güzelyurt’ta kontenjan konusu iç huzursuzluk yarattı. Ancak ilçeye yetki verildi. Oy birliği ile bu da halledildi. Bu listede Tahsin Mertekçi de vardı. Ancak yerini beğenmeyenler tepki koydu. Hoş olmayan şeylerdi. Tepki varsa, bir usulsüzlük varsa, ki yok, bunu kendi içimizde tartışmamız gerekirdi. Bu arkadaşların tepkilerini duyar duymaz görüşmeye çalıştık. Telefonda konuştuk. Tüm uğraşlara rağmen olmadı. Üzücü bir durum. Gelinen nokta sevindirici değil. Biz TDP olarak bu yarayı kısa sürede atlatıp yola devam edeceğiz. Değişimin önünü açacağız.”

 

Havadis

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.