1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. LTB YİNE 'BORÇLA' GÜNDEMDE!
LTB YİNE 'BORÇLA' GÜNDEMDE!

LTB YİNE 'BORÇLA' GÜNDEMDE!

LTB yine ‘BORÇLA’ gündemde

A+A-

LTB’nin YKP Belediye Meclis Üyesi Murat Kanatlı, belediyenin 191 milyon TL’yi aşkın borcunun bulunduğunu söyledi, kalem kalem veri paylaştı…

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ‘belediyenin borcunu saklıyormuşum gibi açıklamalar var’ diyerek, bazı borçların bittini söyledi, toplam borcun 176 bin 707 TL civarında olduğunu açıkladı…

LTB’nin bir diğer Meclis Üyesi Onur Olguner’in ‘belgelerle’ ortaya koyduğu borca ilişkin açıklaması ise, LTB’nin 2014 yılında 136 milyon TL olan borcunun, 15 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla 191 milyon TL olduğunu ortaya koyuyor…

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin borçları yeniden gündeme geldi.

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Parti Meclis Üyesi Murat Kanatlı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 191 Milyon TL’yi aşkın borç miktarı olduğunu iddia etti, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ise bu iddiaların bir kısmını yalanladı.

Harmancı, ‘belediyenin borcunu saklıyormuşum gibi açıklamalar var’ diyerek, borç miktarlarına ilişkin açıklamada bulundu.

LTB Meclis Üyesi Onur Olguner de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Belediyenin Mali İşler Şubesi’nden elde ettiği dört yıllık borç tablosunun ilkini ve sonuncusunu paylaştı. Olguner paylaşımında “Son tablonun bu halde olmaması için çok uğraştım, çok mücadele verdim ve bundan dolayı bazı meclis kararları sonrası geceleri yatağımda gözyaşı döktüğüm zamanlar oldu.” ifadelerine yer verdi.

YKP Belediye Meclis Üyesi Murat Kanatlı:
“LTB’nin 191 milyon TL’yi aşkın borcu var”

YKP Belediye Meclis Üyesi Murat Kanatlı, belediyenin 191 milyon TL’yi aşkın borcunun bulunduğunu söyledi, kalem kalem veri paylaştı.

Kanatlı’nın açıklaması şöyle: “Lefkoşa Belediyesi'nin borcu ile son durumu paylaşalım: 191,128,471 TL... Sosyal Sigortalar Dairesi Temmuz 2011 - Aralık 2015 Dönemi gecikme zamlı toplam borç: 56,7 milyon TL. İhtiyat Sandığı Haziran 2007 - Aralık 2015 Dönemi gecikme zamlı toplam borç: 68.4 milyon TL. Vergi Dairesi 01/01/2007-31/12/2015 dönemi gecikme zamlı toplam borç: 51,6 milyon TL
Elektrik Kurumu: 7.2 milyon TL. Esnaf ve Müteahhitlere: 2,3 milyon TL
Banklara: 4.6 milyon TL”

 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı:
“Açıklamamıza rağmen, borcu saklıyormuşuz gibi açıklamalar var”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise belediyenin borcu ile ilgili atılan iddiaların bir kısmını yalanladı.

Harmancı’nın açıklaması şöyle: “Sürekli aralıklarla Lefkoşa Türk Belediyesinin borcunu açıklamamıza rağmen yine sanki borcu saklıyormuşum gibi açıklamalar var, bir kez daha tane tane anlatayım.
BANKA BORCU: BİTTİ
Müteahit Borcu: eskisi BİTTİ, vadesi içinde olanlar var
Kıdem Tazminati Borcu: YOK
Esnaf Borcu: YOK
Çalışana maaş borcu: YOK
Olan Borçlar:
Vergi Dairesine olan Borçlar 2007'den 2015 yılına kadar, Sigortalara ve ihtiyat sandığına olan borçlar 2011'den 2015 sonuna kadar yatırılmayan primlerdir. Göreve 2014 yılında geldiğimi hatırlatırım.
S.Sigortalar Dairesi :
56.683.335,00 (gecikme faizli)
(Temmuz 2011 - Aralık 2015 Dönemi )

İHTİYAT SANDIĞI DAİRESİ
68.440.414,00 (gecikme faizli)
( Haziran 2007 - Aralık 2015 Dönemi )

VERGİ DAİRESİ BORÇ
(01/01/2007-31/12/2015)
51.584.316,00 (gecikme faizli)
Toplam: 176.707.000 Devlet kurumlarına olan borç miktarıdır. Yasaya göre 2020 yılından itibaren belediyenin ödeme gücü dikkate alınarak yapılandırılacaktır.”

 

LTB Meclis Üyesi Onur Olguner:
“LTB Mali İşler Şubesinden aldığım ilk ve son borç tablosu”

LTB Meclis Üyesi Onur Olguner de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Belediyenin Mali İşler Şubesi’nden elde ettiği dört yıllık borç tablosunun ilkini ve sonuncusunu paylaştı.

Olguner bu paylaşımının yanında şu ifadelere de yer verdi:

“LTB Meclis Üyeliği görevimin bitmesine henüz bir ay var. Bu dört yılda LTB Başkanlığından toplam borcu her 6 ayda bir yazılı olarak talep ettim. İdare sağ olsun, hiçbir zaman bu belgeyi vermemezlik etmemiştir.

Bu dönemde LTB Mali İşler Şubesinden aldığım ilk ve son borç tablosunu, görevimi bitirmeden sizlerle paylaşmak istiyorum arkadaşlar.

Beni tanıyan, bilen bilir. Son tablonun bu halde olmaması için çok uğraştım, çok mücadele verdim ve bundan dolayı bazı meclis kararları sonrası geceleri yatağımda gözyaşı döktüğüm zamanlar oldu.

Umuyorum ki bizim olmadığımız bu önümüzdeki dönemde Lefkoşa'nın belediyesi düzlüğe çıkacak kadar güçlenecek ve borcunu geriletecektir.

Saygılarımla”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.