1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. LURİCİNALILARA BAŞBAKAN'DAN AZAR!
LURİCİNALILARA BAŞBAKAN'DAN AZAR!

LURİCİNALILARA BAŞBAKAN'DAN AZAR!

Luricina dışında KKTC’nin herhangi bir bölgesine kimlik kartı ile giriş – çıkış yapılmadığına vurgu yaptı...

A+A-

BAŞBAKAN YORGANCIOĞLU YOL PROJESİNİN TAMAMLANMASIYLA YOLUN YAPIMINA BAŞLANACAĞI SÖZÜNÜ VERDİ; EYLEM SONA ERDİ

AKINCILAR BELEDİYE BAŞKANI BARBAROS: “KÖYLÜLER 40 YILDIR ÇOK ÇEKTİ. “İSTİŞARELERDEN SONUÇ ALAMADIĞIMIZ İÇİN EYLEM KARARI VERDİK”

Akıncılar (Lurucina) köylüleri yol sorunlarını protesto etmek için Cumhuriyet Meclis önünde eylem düzenledi.

Eylemde “Türk Vatandaşı Olmayana Bu Köye Giriş Yasak”, “Madem Türkçeden Anlamazsınız Je Suis Lurucina”, “Açık Hava Halk Hapishanesinden Sıcak Selamlarımızı Getirdik”, “Köye Giriş Yapmamız İçin Kimliğimizin veya Pasaportumuzun Rehin Alındığı Bir Yer Var Bu Ülkede”, “Lurucinalıyık Şikâyeti Olan Gargara Yapsın” pankartları taşınırken, eyleme Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Arif Salih Kırdağ, UBP Milletvekili Ersin Tatar ve Baraka Kültür Merkezi de destek verdi.

Eylem için toplanan pankart, slogan ve düdüklerle hükümeti protesto eden kalabalığa Meclis önüne gelen Başbakan Özkan Yorgancıoğlu konuşma yaptı. Yorgancıoğlu’na CTP-BG Milletvekilleri Erkut Şahali, Doğuş Derya ve Fazilet Özdenefe eşlik etti.

YORGANCIOĞLU: “İNCELEMEDEN SONRA PROJE ÇIKACAK”

Başbakan Yorgancıoğlu, Akıncılar yolunun proje ihalesinin tamamlandığını fakat ihale aşamasında ihaleyi alacak iki firmadan birinin diğerinden çok yüksek teklif sunması nedeniyle Merkezi İhale Komisyonu tarafından araştırma başlatılması nedeniyle 5-6 günlük bir gecikme yaşandığını anlattı.

Yorgancıoğlu, ihaleyi kazanan firmanın hangisi olduğunu kendisinin de bilmediğini, fakat bu firmanın bölgede topografik yapıyı inceleyip ona göre bir proje çıkaracağını, ardından da yolun yapımına geçileceğini söyledi.

Prosedürün yarısından fazlasının uygulandığını, yol için kaynağın da hazır olduğunu ifade eden Başbakan Yorgancıoğlu, “Akıncılar’a ne yapıldıysa CTP zamanında yapıldı…” şeklinde konuştu.

 


l2-002.jpg

Zaman zaman sertleşen konuşmada Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, sert cevaplar verirken, ihalenin tamamlandığını ve yolun erken bir zamanda tamamlanarak seyahat özgürlüğünün yapılacağını söyledi.

 

BARBAROS: “40 YILDAN BERİ ÇOK ÇEKTİK”

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros da, Başbakan’ın yolun yapılacağı müjdesini daha eylem başlamadan vermesinin sevindirici olduğunu söyleyerek, yolun en kısa zamanda yapılması dileğinde bulundu ve köylülerin 40 yıldan beri çok çektiğini söyledi.

Barbaros, sürecin yakın takipçisi olacaklarını, istemedikleri gelişmeler olması halinde eylem şeklerini değiştireceklerini, bunlara sandığı boykot etmenin de dahil olduğunu ifade etti.

1974 Mutlu Barış Harekâtı’nın halkın yüzde 95’ine mutluluk getirdiğini, Akıncılar’ınsa geriye kalan yüzde 5’lik bölümde kaldığını kaydeden Barbaros, bu mutsuzluğu gidermek için başlattıkları girişimlerden ilkinin yol için olduğunu belirtti.

TC Yardım Heyeti katkılarıyla Kırklar çevre yolunun yapımına başlandığını fakat daha sonra Ercan Havaalanı’nın genişletme çalışmaları nedeniyle köylünün “hevesinin kursağında kaldığını” ifade eden Barbaros, geçici Sibel Siber hükümeti döneminde Haspolat-Gaziler yolu yapımına başlandığını fakat ilerleyen süreçte adımların yavaşladığını ve bu nedenle köyde yüzde 100’e yakın katılımla bir imza kampanyası düzenlediklerini anlattı.

l3-002.jpg

Meclis önünde gerçekleşen eyleme bazı Milletvekillerinin de katıldığı görüldü. UBP Milletvekilleri Ersin Tatar ile Zorlu Töre’nin yanısıra Cumhurbaşkanlığı adaylarından Arif Salih Kırdağ’ın da eyleme destek verdikleri gözlemlendi.

l4-002.jpg

LİMYA KÖYÜ SAKİNLERİNDEN RUM DA KATILDI

Luricina’lılara eylem vermek için Luricina’nın komşu köylerinden Limya köyünden de bir Rum’un eyleme destek vermek için Meclis önüne geldiği gözlemlendi. Sodiru Defteri isimli Rum yaptığı açıklamada, 1974’den önce Luricina çok büyük bir köydü. Bütün yollar Luricina’ya çıkardı. İlk Polis istasyonu Luricina’daydı. Yollar açılsın. Türkler de Limya’ya gelsin biz Rumlar’da Luricina’ya gidelim. Rumlar her Türk tarafının her yerine gidiyor ama Luricina’ya gidemiyor. Türkler Limya’ya geliyor ama biz onlara gidemiyoruz dedi.

l5-001.jpg

LURİCİNA BİR ZAMANLAR ZENGİNDİ ŞİMDİ FAKİRLEŞTİ

Luricina sakinlerinden Muhtar yardımcısı Yusuf Toz ise yaptığı açıklamada, bir zamanlar Luricina Merkez Köydü. Orada yaşayan insanların çoğu varlıklıydı yani zengindi. Ama şimdi çok fakir kaldı. Limya köyü ‘Ballura’lar üzerindeydi. Şimdi gelişti ve evleri çok güzel oldu. Biz ise çok fakirleştik. Yolun yapılması ve açılması gerek. Bu yolun açılması gerek. Açılması uzun sürerse Türbe’nin yanındaki yol tamir edilsin ve geçici olarak kullanımımıza verilsin. Böylelikle askeri bölgenin dışından geçip gideriz ifadesinde bulundu.

l6-001.jpg

 

“İSTİŞARELERDEN SONUÇ ALAMADIĞIMIZ İÇİN EYLEM KARARI VERDİK”

Barbaros, İçişleri Bakanlığı’yla yapılan istişarelerde sonuç alamadıkları için eylem kararı verdiklerini söyleyerek, köylülerin birinci derecede askeri bölgede yaşamaktan dolayı da çeşitli sıkıntılar yaşadığını, bunların başında hırsızlık olaylarının geldiğini kaydetti.

Barbaros ayrıca köyün suyunun Rum kesiminden geldiğini ve TC’den gelecek suda Akıncılar’ın yine düşünülmediğini, köyden çok fazla göç yaşandığını ve yerleşim sorunları bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.