1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MAAŞ KRİZİ
MAAŞ KRİZİ

MAAŞ KRİZİ

Hükümet, kamu maaşlarını hafta sonuna yetiştiremedi. Tartışma nedeni olan maaşlar konusuna herkes farklı yaklaşıyor.

A+A-

Kamu çalışanı ve işçilerin geçtiğimiz cuma günü ödenmesi gereken maaşları yatırılamadı. Maliye Bakanlığı finansman temininde yaşanan teknik nedenler yüzünden ödemelerin yapılamadığını açıklasa da, olay, “Hükümet değişti, AKP mesaj verdi” olarak algılandı. Başbakan Sibel Siber maaşların bugün ödeneceğini açıkladı. Maliye Bakanlığı ise, UBP hükümetinin tüm kalemleri boşalttığı ve 2013 yılı bütününde kullanılacak birçok ödeneği tükettiğini vurguluyor. UBP’nin eski Maliye Bakanı Ersin Tatar, Bakan Zeren Mungan’ın maaşların ödenmeme nedeni olarak gösterdiği “finansman temindeki teknik sorunu” açıklamasını istedi. Tatar, “2013’te kamu maliyesine ayrılan 300 milyon TL’nin 120 milyonunu kullandık. 180 milyon hala oradadır” diye konuştu.


Elcil: AKP’nin tehdidi, bu şantaja boyun eğilmez

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, maaşlarının ödenememesinin kesinlikle bir mesaj olarak algılanması gerektiğini kaydetti. Elcil, eski Başbakan İrsen Küçük’ün hükümet kurulacağı günler Ankara’ya gittiğinde zaten bunun belli olduğunu belirtti ve” Bu AKP’nin bir hükümet tehdididir. Tehdit ediyor Kıbrıslı Türkleri ve diyor ki İrsen Küçük benim adamım. Onu seçmezseniz para vermem diyor” şeklinde konuştu. Bu mesaja en iyi şekilde bir yanıt verilmesi gerektiğini de vurguladı ve şöyle dedi: “Artık Küçük ve ekibinin seçilmemesi lazım. Bunun için her türlü çabayı ortaya koymak gerekir. Türkiye’ye de verilecek en güzel yanıt budur. Bizi ipotek, işgal altında tuttukları yetmezmiş gibi üstüne bir de tehdit ediyorlar. Bence doğru olan Küçük’ün seçilmemesidir. Şantajla idare edilmek doğru değil. Halkın şantaja boyun eğmemesi lazım. Ankara’nın buraya verdiği para buraya yolladığı nüfusa yetmez. O nedenle hiç para vermesin daha iyi.”

ayrı karede

Bıçaklı: Bilerek Maliye’nin kasasını boşalttılar

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, maaşların ödenmemesinin, eğer söylendiği gibi TC’den aktarılmayan kaynaksa, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Bıçaklı, “Türkiye’nin Ulusal Birlik Partisi giderse biz de kaynak aktarmakta problem yaratacağız mesajı vermek istenirse bu büyük bir yanlış olur ve eminim ki halk buna büyük bir tepki koyar” dedi. Ancak Bıçaklı, aldıkları duyum hakkında bilgi verdi ve şunları söyledi: “Bize gelen bilgi, UBP hükümeti giderken aylarca ödemediği faturaları hatta yılsonuna kadar ödenme şansını olan faturaları bile ödeyerek, bilerek ve isteyerek Maliye’nin kasanını boşaltı. Kasanın 19 trilyon eksiye düşürüldüğü bilgimize geldi. Eğer bu doğruysa UBP dört senede verdiği zarara ilaveten halka çok daha büyük bir çirkinlik yapmıştır. Dolayısıyla bu noktada halk 28 Temmuz’da UBP’ye bunun hesabını sormalıdır.”

ayrı karede

Özkardaş: Maliye’de teknik sorun olmaz, mesaj belli

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş da, Maliye Bakanı’nı “teknik konu var” demesinin tatmin edici ve inandırıcı olmadığını kaydetti. Özkardaş, “Maliye’de teknik soru olmaz” dedi ve AK Parti’nin İrsen Küçük’e olan desteğine dikkat çekti. Özkardaş şu ifadeleri kulandı: “Kurultayda da diğer konularda da İrsen Küçük AKP’den tam destek buluyor. Şimdi de herhalde bir mesaj vermek istedi, seçim öncesi. Halka oyunuzu sandıkta ona göre kullanın, eğer Küçük’ün yer almadığı bir hükümet olursa yardımlar aynı şekilde sürmez deniyor. Bu doğru değil. Bugün Türkiye’de 400-500 bin mülteci var. Kıbrıs Türkü’ne yapılan yardımın belki de üç beş katı oraya yapılıyor. Artık ya kendi yağımızla kavrulmak zorundayız. Bugün ülkede 600- 700 milyon vergi kaybı var. Batık bankalarda 700 milyon dolar var. Kalkınma Bankası’ndan hortumlanan 300 milyon dolar var. Biz oturalım kayıt dışı ekonomiyi toparlayalım, vergi toplayalım. O zaman TC’nin yardımına ihtiyacımız olmaz.”

ayrı karede

Şeherlioğlu: Para ile satın alınacak halk değiliz

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu ise, AKP’den her şeyi beklediğini belirtti ve “Verilen cevap İrsen Küçük’e destektir. Halkın hükümete gelecek olanlara net bir mesaj vermesi lazım. Kendi kendimizin efendisi olduğumuzu, para ile satın alınacak bir halk olmadığımızı göstermemiz gerekir. Bu verilecek olan cevap, al paketini de, memurunu da ve git olmalıdır. Eğer böyle bir hükümet varsa buna destek olunmalıdır. Kıbrıs Türk halkı aslında bu cevabı meydanlarda vermişti. Bu yapıldığı takdirde Kıbrıs Türk halkı o özveriye hazırdır ve talimatla yönetilmeyi reddeder. Onursuz yaşamaktansa, onurlu ve parasız yaşamayı tercih eder” diye konuştu.

Ayrı karede

Tatar: Teknik sorunu açıklasınlar

UBP’nin eski Maliye Bakanı Ersin Tatar, şimdiki bakan Zeren Mungan’ın maaşların ödenmeme nedeni olarak gösterdiği “ finansman temindeki teknik sorun”u çıkıp açıklamasını istedi. Tatar, “Çıkıp halka neden maaşları ödeyemediklerini net bir şekilde açıklasınlar. Ben, müdür ve müsteşarlarım böyle yönetmedik” dedi. Tatar, bazı kalemlerde sorun olsa da, bakanlık döneminde gelirlerin tuttuğunu, giderlerin ise kontrol altında olduğunu vurguladı. Tatar sözlerine şöyle devam etti: “Birinin üzerine suç atmaya çalışmasınlar. Kimseye haksızlık yapılmasın. Biz bütçeyi çok iyi bir duruma getirdik. Tabii ki sıkıntılar vardır ama maaş ödeyemeyecek noktada olamaz. 2013’te kamu maliyesine ayrılan 300 milyon TL’nin 120 milyonunu kullandık. 180 milyon hala ordadır. Maliyenin iyi yönetilmesi lazım.” Tatar, AKP hükümetinin yadımı keserek halka mesaj vermesinin ise kabul edilebilir bir olasılık olmadığını söyledi.

 

Havadis

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.