1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MACERAYA GİRMEM!
MACERAYA GİRMEM!

MACERAYA GİRMEM!

"UBP ile mümkün değil!"

A+A-

Duygu ALAN

“UBP İLE MÜMKÜN DEĞİL

Denktaş: Ulusal Birlik Partisi ile hükümet kurma olasılığımız yok. Bu hususta herhangi bir görüşme, düşünce ve konuşma olmadığı gibi böyle bir şey milletvekili sayısı bakımından da zaten mümkün değil. 3’lü bir koalisyonda da yer almam, öyle bir maceraya girmem

“HÜKÜMET İTTİFAKI YOK”

Denktaş: Lefkoşa ve Tatlısu’da seçimi biz alacağız. Mağusa ve Vadili’de de öyle görünüyor. 13 bölgede de desteklediğimiz bağımsız adaylar var ve bunlardan birkaçı da yüksek ihtimal ile seçimi alacak. Yerel seçimlerde İki parti birbiri ile paslaşabilir ama hükümet ittifakı yok

“ALIM GÜCÜNÜ ARTTIRAMIYORUZ”

Denktaş: Kiraların TL’ye çevrilmesi için devlet teşviki var. Döviz üzerinden kiralamalarda yüzde 13 stopaj alırken TL üzerinden kiralamalarda yüzde 7 stopaj alıyoruz. Banka borcunun yeniden yapılandırılmasında komisyon ve vergiyi de kaldırdık. Ancak alım gücünün düşmesinin önüne geçebilecek hiçbir enstrümana sahip değiliz

“BUYURSUN ARAŞTIRSINLAR”

Denktaş: Hakkımda soruşturma talebi yok ama olursa dokunulmazlığımın kaldırılması için genel kurulda yapılacak oylamada elimi kaldırırım. Şuanda UBP Milletvekili Aytaç Çaluda için bu yönde savcılık talebi var. Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırılması için hükümet olarak olumlu oy kullanacağız

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, dokunulmazlık konusunda tavrının net olduğunu belirterek, “Hakkımda şu anda böyle bir talep yok ama olursa da Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak oylamada ben de elimi kaldırırım” dedi.

Savcılığın şu anda UBP Milletvekili Aytaç Çaluda için bu yönde bir talebinin bulunduğunu ve bu talebin önceki gün Meclis Komitesi’ne ulaştığını belirten Denktaş, “Bu hususta hükümet olarak kararımız olumlu oy vermektir” dedi.

Yerel seçimler konusunda da açıklamalarda bulunan Denktaş, “Lefkoşa ve Tatlısu’da seçimi biz alacağız. Mağusa ve Vadili’de de öyle görünüyor. 13 bölgede de desteklediğimiz bağımsız adaylar var ve bunlardan birkaçı da yüksek ihtimal ile seçimi alacak” dedi, yerel seçimlerde hükümet ittifakının olmadığını kaydetti.

“UBP ile hükümet kurma olasılığımız yok, öyle bir maceraya da girmem” diyen Denktaş, yerel seçimlerden sonra Demokrat Parti ile Ulusal Birlik Partisi’nin hükümet kuracağı yönündeki söylemlere de açıklık getirdi.

Denktaş, dövizdeki artış ve etkileri konusunda yaptığı açıklamada ise dövizdeki artışın vatandaşa etkisini minimuma indirmek için bazı adımlar atıldığını ancak alım gücünün düşmesinin önüne geçebilecek hiçbir enstrümana sahip olmadıklarını söyledi.

“Ben de el kaldırırım”

Denktaş, Anayasa’ya göre dokunulmazlığın kaldırılması talebinin Savcılık tarafından yapıldığını, belirterek, “Savcılık talep eder, talep Meclis Komitesi’nde görüşülüp, değerlendirildikten sonra Meclis Genel Kurulu’nda oylamaya sunulur, dokunulmazlık ancak Genel Kurul’da oy çokluğu ile kaldırılabilir” dedi.

Serdar Denktaş, şu anda savcılığın UBP Milletvekili Aytaç Çaluda için bu yönde bir talebinin bulunduğunu ve bu talebin önceki gün Meclis Komitesi’ne ulaştığını belirtti.

Denktaş, “UBP Milletvekili Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırılması konusu meclis komitesi değerlendirildikten sonra Meclis Genel Kurulu’nda oylanacak, bu hususta hükümet olarak kararımızı olumlu oy vermektir” diye konuştu.

Denktaş, dokunulmazlık konusunda tavrının net olduğunu belirterek, “Benim için de savcılığın bu yönde bir talebi olursa dokunulmazlığımın kaldırılması için genel kurulda el kaldırırım” dedi.

“Özgürgün ile ilgili Atun soruşturma talep etti”

Serdar Denktaş, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün hakkında ise şu anda mali polis tarafından bir soruşturma yürütüldüğünü belirterek bu soruşturmanın yine savcılığın talebi üzerine yapıldığını söyledi.

Serdar Denktaş, ayrıca Özgürgün hakkındaki soruşturmanın Ekonomi ve Enerji eski Bakanı Sunat Atun’un 7 Ocak seçimlerinden sonra Savcılığa yapmış olduğu talep üzerine başlatıldığını kaydetti.

Denktaş, “Sayın Sunat Atun görevden ayrılmadan bir iki hafta önce talepte bulundu. Savcılık talebp üzerine gerekli incelemeyi yaptı ve işi mali polise devretti. Bu bizim dönemimizde başlatılan bir soruşturma değildir” diye konuştu.

“Yerel seçimlerde hükümet ittifakı yok”

Serdar Denktaş, KKTC seçim sistemini hakkında da yorumda bulundu, Demokrat Parti’nin (DP) yerel seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Denktaş, “Lefkoşa ve Tatlısu’da seçimi biz alacağız. Mağusa ve Vadili’de de öyle görünüyor. 13 bölgede de desteklediğimiz bağımsız adaylar var ve bunlardan birkaçı da yüksek ihtimal ile seçimi alacak” dedi.

Yerel seçimlerde 4 koalisyon ittifakının ise söz konusu olmadığını dile getiren Serdar Denktaş, “Olabilir mi diye 4’lü koalisyon ittifakı konuşuldu ancak olmadı. İki parti birbiri ile paslaşabilir ama 4’lü bir ittifak yok” dedi.

“Belediye başkan adaylarının bağımsız olmasını önerdik”

Serdar Denktaş, belediye başkan adaylarının bağımsız olması gerektiği görüşünde olduğuna vurgu yaparak, bu konuda geçmiş hükümet döneminde de önerilerinin olduğunu ancak kabul görmediğini söyledi.

Denktaş, “yerel seçimlerde belediye başkan adaylarının da muhtarlar gibi bağımsız olmasını önerdik, muhtarlar da belediye meclis üyesi olsun dedik. Çünkü bilinen bir şey var ki belediye seçimlerinde kimse partiye oy vermiyor. Bu önerimizi geçen hükümet döneminde de tartışmıştık. Sayın Özgürgün, o dönem bu önerimize önce çok sıcak bakmış sonra geri adım atmıştı. 4’lü koalisyonda konuştuk. Önce ‘bakalım, olabilir’ dediler sonra onlar da geri adım attı. Ama zaten bugün adaylara baktığımızda çoğunluğu bağımsız ve sanki bu iş kendiliğinden o tarafa doğru gidiyor” diye konuştu.

KKTC’de genel seçim sisteminin de seçmenleri memnun etmediğini ifade eden Denktaş, KKTC’de en uygun sistemin başkanlık sistemi olduğunu savundu.

“UBP ile hükümet kurma olasılığım yok”

Serdar Denktaş, yerel seçimlerden sonra Demokrat Parti ile Ulusal Birlik Partisi’nin hükümet kuracağı yönündeki söylemlere de açıklık getirdi.

Denktaş, “UBP ile hükümet kurma olasılığımız yok, öyle bir maceraya da girmem” dedi.

Denktaş, Cumhurbaşkanlığına adaylık konusundaki kararında ise hükümetin gidişatının belirleyici olacağını belirterek şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığına adaylık konusu aklımda, bunu daha önce de açıklamıştım ama hükümetin gidişatı da benim için çok önemli. İyi bir hükümet devam ediyorsa bunu yarıda kesmek olmaz. 4’lü koalisyon hükümeti bu gidişat ile 4 sene görevine devam eder, bu konuda bir sonraki döneme kalabilir.”

“Alım gücünün düşmesinin önüne geçemeyiz”

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, döviz kurlarındaki artış ve etkileri konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

Denktaş, döviz kurlarındaki artışın vatandaşa etkisini minimuma indirmek konusunda kiraların TL’ye çevrilmesi gibi bir şanslarının olmadığını ancak kiraların TL’ye çevrilmesi için devletin teşvikinin söz konusu olduğunu belirtti.

Denktaş, “Döviz üzerinden kiralamalarda devlet yüzde 13 stopaj alırken TL üzerinden yapılan kiralamalarda yüzde 7 stopaj alıyor. Ancak kiracı ile kiralayan arasında yapılan ikili akitlere çok fazla müdahalesi söz konusu değildir” diye konuştu.

Denktaş, “Ayrıca Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu’na; döviz ile kiraladıkları yerleri 1 Ocak 2018 kurlarına sabitlemelerini söyledik, yönetim kurulunun karar almasını bekliyoruz. Öte yandan devletin kiraladıkları yerleri de TL’ye çevirelim ve kuru sabitleyelim dedik ancak bu birkaç yerde ‘yatırımcılarına kıyak geçiliyor’ diye konuşuldu” ifadelerine yer verdi.

Serdar Denktaş, vatandaşın bankaya olan borcunun yeniden yapılandırılmasında alınan komisyon ve verginin de kaldırıldığını anlattı.

Denktaş, ancak dövizdeki artış nedeni ile alım gücünün düşmesinin önüne geçebilecek hiçbir enstrümana sahip olmadıklarını ifade etti.

Serdar Denktaş, akaryakıt zammı konusunda yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: “geçen hafta yapılan akaryakıt zammında benzine 22 kuruş artış yapılması lazımdı ama biz bu artışın 11 kurulunu yansıttık, 11 kuruşu kendi içimizde erittik. Mazotta 3 kuruşluk bir marj kaldı. Bir sonraki zamda ancak 3 kuruş aşağı çekebiliriz.”

Haber Kaynağı: Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.