1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MAĞARADAN ÇIKARDILAR
MAĞARADAN ÇIKARDILAR

MAĞARADAN ÇIKARDILAR

Aracılk eden Büyüköztürk 3 ay hapis yatacak;

A+A-

Çayırova’da izinsiz kazı yaparak 96 bin TL değerinde Geometrik Demir Çağ dönemine ait çeşitli 15 parça eski eser çıkaran Adem Yılmaz ile Levent Ocak’a konu eski eserleri satmaları için müşteri bulma arayışına giren sanık Emre Büyüköztürk dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. “Kanunsuz eski eser tasarrufu” davasından yargılanarak suçlu bulunan sanık Büyüköztürk, Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından 3 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

Müşteri bulup satacaklardı

2013 yılı Mart ayı içerisinde, henüz Ağır Ceza Mahkemesi gündemine dosyaları gelmeyen Adem Yılmaz ile Levent Ocak; eski eser bulmak amacıyla Çayırova’da Valya mevkiine giderek kazı yapıp bir mağara bulmuşlardı.
 
Yılmaz ile Ocak, kazı sonucu buldukları mağaradan 1750 yıllık 96 bin TL değerinde Geometrik Demir Çağ dönemine ait 15 parça eski eser bularak mağaradan çıkarmışlardı. Akabinde Yılmaz ile Ocak, sanık Emre Büyüköztürk’ten buldukları konu eski eserleri satması için müşteri bulmasını istemişlerdi. 17 Mart 2013 tarihinde ise sanık Büyüköztürk, eski eserleri satmak için müşteri bulmuştu. 21 Mart tarihinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri eski eser alış verişi olacağına dair ihbar almış ve Levent Ocak, Adem Yılmaz ve sanık Emre Büyüköztürk tespit edilerek tutuklanmıştı.
 
Soyer: “10 yıla kadar hapis cezası öngörülür…”
Davanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Banu Soyer, sanık Emre Büyüköztürk’ü aleyhine getirilen davalardan suçlu bularak mahkûm ettiğini açıkladı. Bu suç için 10 yıla kadar hapis cezası veya 400 TL’ye kadar para cezası öngörüldüğünü belirten Soyer, kültürel zenginliği olan tarihi eserlerin ve eski eserlerin korunup yaşatılabilmesi ve yeni nesillere aktarılabilmesi için bu tür suçları işleyenlere etkin ve caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Sanığa, işlediği suçun ciddiyeti ile orantılı ıslah edici ve ibret verici bir hapis cezası vermeyi uygun ve adil bulduklarını belirten Soyer, sanığı 3 ay hapis cezasına mahkûm ettiğini açıkladı.
 

Haberal Kıbrıslı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.