1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ İÇİN MECLİSTEN ADIM!
MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ İÇİN MECLİSTEN ADIM!

MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ İÇİN MECLİSTEN ADIM!

Eski KTHY ve ETİ çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi

A+A-

 

ÖZELLEŞTİRME YASA ÖNERİSİ’NE İVEDİLİK TEZKERESİ OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

BİRLEŞTİRİLEREK GÖRÜŞÜLECEK ÖNERİLER, KTHY VE ETİ ÇALIŞANLARININ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, eski KTHY ve ETİ çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla hazırlanan Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin komitede görüşülmesine oy birliğiyle ivedilik kararı aldı.

Meclis, bugünkü toplantısında sunuşlar bölümünde daha sonra TDP’nin sunduğu Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin ivediliğini görüştü.

ÇAKICI

Bu sırada söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, KTHY’nin slot haklarının ne olduğunu sordu ve KTHY çalışanlarının bir kısmının maaş ve özlük hakkı mağduriyeti yaşayarak devlette istihdam edildiğini söyledi.

KTHY çalışanlarının haklarının “gaspedildiğini” belirten Çakıcı, KTHY’nin demirbaşının da atıl durumda ve keyfi şekilde dağıtıldığını iddia etti.

Mehmet Çakıcı, CTP’li bazı milletvekillerinin sunduğu öneriye bazı eklemeler yaparak bir öneri sunduklarını kaydederek, ivedilik istedi.

Eski KTHY personelinin emeklilik haklarıyla ilgili düzenlemeler yaptıklarını kaydeden Çakıcı, Başbakan’dan, yasa önerisinin ilk sıraya alınacağı sözünü vermesini istedi.

Çakıcı, KTHY mağdurlarının intibaklarının yapılmasını istedi ve bunu CTP’nin yasa önerisi sunan 4 milletvekilinin de söylediğini hatırlattı.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, bu önerinin hayata geçmesiyle, KTHY ve ETİ çalışanlarının da mağduriyetlerinin giderilmiş olacağını kaydetti.

SANER

UBP Milletvekili Ersan Saner, CAS’ın, yüzde 50 şahıs hissesiyle kurulmuş bir şirket olduğunu söyledi.

KTHY’nin neden “battığını” araştırmak üzere Meclis’te komite kurulması önerisi vermiş bir milletvekili olduğunu kaydeden Saner, komitenin bir buçuk yıldır toplanmasını beklediklerini, artık ak koyun-kara koyun belli olması için toplanarak, KTHY konusunun da çözümlenmesi gerektiğini ifade etti.

Saner, ivedilik istemine olumlu oy vereceklerini bildirdi.

Ersan Saner, şu anda hükümette olan CTP’lilerin, UBP’nin iktidarı döneminde KTHY konusunda neler söylediğini, Meclis tutanaklarından alıntılar yaparak örnekledi.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, bilançoların güncellenmesiyle ilgili yasayı geri çekmekle “Meclis iradesinin hiçe sayıldığı” eleştirilerini yanıtladı ve “Tam aksine Meclis’in iradesi uygulandı” dedi.TDP’nin sunduğu ivediliğe olumlu oy vereceklerini açıklayan Başbakan Yorgancıoğlu, oy hesabıyla değil, aklıselimle hareket etmek gerektiğini söyledi.

Öneriyi sunanlarla konuşmaktan hiçbir zaman kaçmadığını belirten Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, kaçarak sorun çözülemeyeceğini, ancak sorunları çözerken “ülkenin herkesin olduğu” bilinciyle hassas olmak gerektiğini anlattı.

EYLEME ELEŞTİRİ

Başbakan Yorgancıoğlu, “Bu hükümeti yürütürken sorunu olan herkes Başbakanlığa gelebilir, eylem yapabilir, istediğini etik olmak kaydıyla söyleyebilir, ilgili bakanlığa gidebilir ama benim partime ait bir toplantıma gelip küfredemez, etik değil, kim isterse olsun.. Yuhalayamaz. Kara çelenk de koyabilir ama yönettiğim makama… Benim özel bir toplantıma gelip bunu yapamaz” dedi.

KTHY mağdurlarına bu hükümet döneminde 10 milyon TL’ye yakın ödeme yaptığını hatırlatan Başbakan Yorgancıoğlu, “Bu arkadaşların sorunlarını biliyoruz, elimizdeki imkanlar çerçevesinde çözmek için de çalışıyoruz. Bu ivediliğe evet diyeceğiz. İki öneri birleşerek görüşülecek” dedi.

Başbakan Yorgancıoğlu, ülkede sıkıntı yaşayan başka kesimler de bulunduğunu ifade etti.

Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın yakında genel kurul gündemine geleceğini belirten Yorgancıoğlu, yerinden eleştiri yönelten TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli’ye hitaben “Ne yapacağınızı göreceğiz” dedi.

ÖZGÜRGÜN

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, hükümetin ivediliğe olumlu oy verecek olmasını “memnuniyet verici” diye niteledi ve daha önce CTP’den 4 milletvekilince sunulan öneriye ivedilik alınmadığı için bu sorunların yaşandığını söyledi.

Özgürgün, çalışanlar ve sendikalar ayaklandıktan sonra Başbakan’ın olumlu oy vereceğini söylediğini belirterek, “Belki de daha önceden bu sıkıntı önlenebilirdi” dedi.

Başbakan’ın eylem yapanlara karşı tutumunu doğru bulmadığını, toparlayıcı olması gerektiğini kaydeden Hüseyin Özgürgün, “Ülkede demokrasi var, belli kurallar ve yasalar var. Başbakan çıkıp ‘eylemciler oraya gidemez, buraya gidemez’ derse halkı gerer. Halk yasalar çerçevesinde hakkını arayacak. Biz sorumlu muhalefet yapıyoruz ama Sayın Başbakan bu üslup tamam değil” ifadelerini kullandı.

ÇAKICI

Yeniden söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, Başbakan’a yönelik sözlerine açıklık getirdi ve kendisinin hiçbir zaman kimseye hakaret etmediğini belirtti.

Başbakan’ın ivediliğe olumlu oy vereceklerini açıklamasının önemli olduğunu vurgulayan Çakıcı, yasa önerisinin ilk sırada ele alınmasını istediklerini söyledi.

Daha sonra Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin ivediliği oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu, bugünkü gündeminde bulunan bütçe yasa tasarıları ve Genel Gıda ve Yem Yasa Tasarısı hakkında oy birliğiyle, organ nakliyle ilgili tasarıya ise oy çokluğuyla ivedilik aldı.

SENDİKALAR TDP’NİN MECLİS’E SUNDUĞU “ÖZELLEŞTİRME (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ”NE İVEDİLİĞİN OY BİRLİĞİYLE KABULÜNDEN MEMNUN

KTAMS, KAMU-SEN VE HAVA-SEN: “İVEDİLİK KARARI OY BİRLİĞİYLE GEÇEN ÖNERİNİN KOMİTEDE EN ERKEN ZAMANDA GÖRÜŞÜLMESİNİ VE MECLİS’TE YASALLAŞMASINI İSTİYORUZ”

Lefkoşa, 20 Ekim 14 (T.A.K): TDP milletvekillerinin Meclis’e sunduğu, kamuya istihdam edilen eski KTHY ve ETİ çalışanlarının özlük, barem ve emeklilik haklarının yeniden düzenlenmesini içeren “Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi”nin ivediliğinin Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmesi kararını olumlu karşılayan KTAMS, Kamu-Sen ve Hava-Sen, önerinin komitede zaman geçirilmeden görüşülmesini ve Meclis’te yasallaştırılmasını istedi.

Eski KTHY çalışanlarının örgütlü bulunduğu üç sendika, Özelleştirme Yasası kapsamında kamuya istihdam edilen eski KTHY çalışanlarının tüm haklarını kaybettiğini, yıllarının sayılmadığını, emekliliklerinde sıkıntıya düştüklerini ifade ederek, Meclis’ten ve hükümetten bir an önce bu mağduriyetin giderilmesini istedi.

Meclis oturumunu izleyen ve partilerin genel başkanlarının yaptığı konuşmaları dinleyen KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Hava-Sen Başkanı Buran Atakan ve Kamu-Sen Genel Sekreteri Metin Atan’a, çalışanları temsilen bir heyet de eşlik etti.

TDP’nin sunduğu ivedilik tezkeresinin oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından basına açıklamalarda bulunan sendika başkanları, bugün önerinin komitede görüşülmesi için yapılan ivedilik oylamasında gösterilen oy birliğinin, değişiklik yasa tasarısının yasallaşmasında da gösterilmesini beklediklerini vurguladılar.

BIÇAKLI: “HAKSIZLIK DAHA FAZLA VAKİT GEÇMEDEN GİDERİLMELİ”

Hava-Sen’in üyesi bulunduğu Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, bu ivedilik istemine oy birliğiyle sahip çıkılmasının, sorunun varlığının göstergesi olduğunu belirterek, eski KTHY çalışanlarının uğradığı haksızlığın bir an önce, daha fazla vakit geçirmeden giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Bıçaklı, ivediliğin ilgili komitede ilk sıraya alınmasını talep ederek, tüm partilerin bu sorunu birlikte çalışarak bir an önce çözmesi gerektiğini kaydetti.

Bıçaklı, yasa önerisinin Meclis’te görüşüldüğü sırada kürsüde konuşan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun “sendikalara yönelik sert bir üslup kullandığını da” savunarak, bu üslubu eleştirdi, “Üyelerimi kimseye dövdürmem, ben de çok sert olabilirim herkes dikkatli olsun, yakışık olmadı” dedi.

KAPTAN: “HERKES DEMOKRASİYİ VE SENDİKALARI HAZMETMELİ”

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, Başbakan’ı konuşmasından dolayı eleştirerek, Başbakan’a yönelik “demokrasiyi hazmedemedi ama herkes demokrasiyi ve tüm sendikaları hazmetmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

Kaptan, Başbakan’ın ülkeyi iyi yönetmesi halinde kimsenin sokaklara dökülmeyeceğini, kendilerinin eylem değil gasp edilen hakları geri almak peşinde olduğunu belirterek, oy birliğiyle geçen ivediliğin bir an önce komitede de ilk sıraya alınmasını talep etti; KTHY ve ETİ çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

ATAKAN: “SÜREÇ ARTIK HIZLANMALI”

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan da, ivedilik kararının oybirliğiyle geçmesinden memnun olduklarını, bu soruna Meclis’in de oy birliğiyle dahil olmasının sevindirici olduğunu, bu yüzden artık bu sürecin hızlandırılması gerektiğini belirterek, bu konuda Başbakan’a görev düştüğünü söyledi.

Başbakan’ın sendikalara yönelik kullandığı üslubu da eleştiren Atakan, yarın KTHY’nin kapatıldığı gün olduğunu, bu yüzden Lefkoşa bölgesinde bir alanda ağaçlandırma etkinliği yapacaklarını, bunun yeri ve zamanının bugün açıklanacağını ifade etti.

ATAN: “BİRLİKTELİK DEVAM EDECEK”

Kamu-Sen Genel Sekreteri Metin Atan ise, değişiklik yasa önerisinden dolayı TDP’ye teşekkür ederek, önerinin en kısa zamanda görüşülmesi ve Meclis’e sunulmasının takipçisi olacaklarını, sendikaların bu konudaki birlikteliklerinin devam edeceğini vurguladı.

Atan, Başbakan’ın tavrının kendilerini üzdüğünü de belirterek, bu tavra gerekli cevabı halkın vereceğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.