1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MAĞUSALILAR’DAN "MAGOSA"TEPKİSİ!
MAĞUSALILAR’DAN "MAGOSA"TEPKİSİ!

MAĞUSALILAR’DAN "MAGOSA"TEPKİSİ!

Ama konu abartılıp gündem haline getirilmemeli... Gerçi Lefkoşa'nın ''Lefkoşe'' olması da bir başka konu...

A+A-

Özellikle Mağusalılar kentlerine uyduruk isimler takılmasına karşı çıkıyor. Halkın tepkisine destek veren Mağusa Suriçi Derneği Başkanı Serdar Atai ve Mağusa İnisiyatifi Başkanı Okan Dağlı ise, Mağusalıların ne "Magosa" ne de "Gazimağusa" ismini pek de benimsemediğini söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konunun abartılarak gündem haline getirilmemesi gerektiğine işaret etti.

Yaklaşık 41 bin nüfusa sahip Gazimağusa kentine, "Magosa" denilmesine tepki gösteren birçok vatandaş, kentin isminin doğru kullanılmasını istediklerini vurguladılar. Resmi evrak ve tabelalarda da kentin isminin "Magosa" olarak geçmesinin yanlış olduğunu dile getiren yerli halk, bu kente "Magosa" gibi uyduruk bir isim kullanılmasının son derece yanlış ve kabul edilemez olduğunu düşünüyor. Konu ile ilgili gazetemize açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kaya ise konunun abartılarak gündem haline getirilmemesi gerektiğini söyledi. Öte yandan halkın tepkisine destek veren Mağusa Suriçi Derneği Başkanı Serdar Atai ve Mağusa İnisiyatifi Başkanı Okan Dağlı ise, Mağusalıların ne "Magosa" ne de "Gazimağusa" ismini pek de benimsemediğini söyledi.

Mağusalılar bu konuda çok hassas

Mağusalıların bu konuda çok hassas olduğunu dile getiren Mağusa İnisiyatifi Başkanı Okan Dağlı, halkın sürekli, kentin orijinal adı olan Mağusa'yı kullandığını söyledi. Dağlı, kente "Magosa" denilmesinin sebebini, bir dönem KKTC'de sürgün hayatı yaşayan yazar Namık Kemal'in şiirlerinde bu kentin ismini sürekli "Magosa" olarak kullanmasına bağladı. 1974'ten sonra "Gazi" unvanı verilerek resmi adı Gazimağusa olarak kabul edilen Mağusa'nın resmi ismi de pek benimsemediğini söyleyen Dağlı, "halkımız kentin orijinal ismi olan Mağusa'yı kullanmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

"Halk tepkisinde haklı"

"Gazimağusa" isminin Mağusa'ya "dayatılmış bir isim" olduğunu belirten Mağusa Suriçi Derneği Başkanı Serdar Atai ise, Mağusa halkı tarafından 1974'te bölgeye verilen "Gazimağusa" adının benimsenmediğine işaret etti. Kimi insanların da bölgenin ismini biraz kibarlaştırarak "Magosa" dediğini söyleyen Atai, bu duruma tepki gösterenleri haklı bulduğunu ifade etti.

Konu abartılıp gündem haline getirilmemeli

Kentin isminin dosru kullanılmasının önemli olduğunu söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ancak bu konunun abartılıp, gündem haline getirilecek bir konu olmadığını ifade etti. İnsanların günlük hayatları içerinde Gazimağusa'dan 'Mağusa' şeklinde söz ettiğini söyleyen Kayalp, "Bu durum yadırganacak bir durum değildir. Sonuç olarak bir Şanlıurfa vatandaşına nereli olduğu sorulduğunda da size 'Uraflıyım' der. Bu konunun abartılacak bir yanı yoktur" dedi.

Haberal Kıbrıslı

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.