1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MARE MONTE'DE TEHDİT ÜSTÜNE TEHDİT!
MARE MONTE'DE TEHDİT ÜSTÜNE TEHDİT!

MARE MONTE'DE TEHDİT ÜSTÜNE TEHDİT!

Mare Monte'de tehdit üstüne tehdit!

A+A-

2007’de CTP hükümeti tarafından Net Yapı olarak bilinen şimdiki Merit Hoteller grubuna, belediye meclisinin de kararıyla 49 yıllığına kiralanan Mare Monte hotelin plajı ile ilgili, Belediye ile Net Yapı arasında ciddi sorunlar yaşanıyor…

Firuzan NALBANTOĞLU

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Mare Monte Plajı’nda belediyeye ait bir restoran bulunduğunu, yeni sezon için burayı tadil ettiklerini ancak Merit Hoteller grubu yetkililerinin, “Plaj da bizim kiramızda” diyerek, restoranı yıkmakla tehdit ettiklerini söyledi. “Hükümet yakın bir zamanda bu işe el atmazsa çıkacak olan olaylardan biz sorumlu değiliz” diyen Ataser, sert eylemlerle kararlılıklarını göstereceklerini belirtti.

Öte yandan Merit Otelleri’nden bir görevli ise belediyeye ait restorana giderek, çalışan işçilere tehditte bulundu. İşçilere “Burada inşaata devam edemezsiniz” diyen görevli, plajın da otele ait olduğunu iddia etti. İnşaattan görüntü de alan görevli, çalışmaya devam etmeleri durumunda görüntüleri savcıya vereceklerini belirtti.

Bunun üzerine olay yerine giden Ataser, Merit yetkilileriyle plajda görüştü. “Korkuluklar resmi değil. Aşağıda otele ait olan arıtma da resmi değil. Bunlar sökülecek” şeklinde tepki koyan Ataser’e Merit yetkilileri, yasal belge getirilmesi istedi. Bunun üzerine Ataser Merit yetkililerine plajların İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğunu ve kamunun malı olduğunu aktardı.

Merit oteller grubu yönetiminin basına “Biz plaja talip değiliz” şeklinde açıklama yaptığını ancak kendilerine karşı “burası da bizim” şeklinde tavır takındıklarını belirten Ataser, Merit Oteller grubunun bu şekilde devam etmesi durumunda otel önünde büyük bir eylem gerçekleştireceklerini söyledi.

Ataser, yasal olarak zorunluluklarının olmamasına rağmen, İç İşleri Bakanlığı’ndan yazılı olarak belge de alacaklarını ve bunu Merit Oteller grubuna ileteceklerini söyledi. Ataser’in “Çalışanlarımı tehdit ettiniz” demesi üzerine Merit Grubu yetkilileri, “Biz göndermedik, bizim haberimiz yoktu” iddiasında bulundu. Merit’in isminin kullanılmasını istemediklerini söyleyen Merit yetkilileri, kendi isimlerini kullanmadan sorunun yetkili kurumlarla çözülmesini istedi.

Merit yetkililerinin, küçümser bir tavırla “Biz zaten sizden bu oteli harabe olarak almıştık” dediğini de belirten Ataser, yetkililerin ayrıca mahkemenin sonuçlanmasının ardından oteli kiralayacaklarını söylediklerini ifade etti.

2007’de CTP hükümeti tarafından Net Yapı olarak bilinen şimdiki Merit Hoteller grubuna, belediye meclisinin de kararıyla 49 yıllığına kiralanan Mare Monte hotelin plajı ile ilgili, Belediye ile Net Yapı arasında ciddi sorunlar yaşanıyor. 2007 yılında hazırlanan kira sözleşmesine, Vakıflar İdaresi’nin plajları kiralama yetkisi olmamasına rağmen, Vakıflar İdaresi’nin yetkisi dışında plajın da Net Yapı’ya kiralanması ile eklenen madde nedeniyle başlayan dava süreci devam ederken, bu kez Belediye söz konusu sözleşmeden dolayı sıkıntılar yaşıyor. Belediye plajın kendilerine ait olduğunu söylerken, plajın sözleşmenin içerisinden çıkarılmasını talep ediyor.

Plaj kamunundur”

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, “Sözleşmeden çıkarılsın veya çıkarılmasın; plaj yasalara göre kamunundur” dedi. Plajı vermeyeceklerini Vakıflara, Başbakanlığa ve Turizm Bakanlığı’na imzalarla sunduklarını söyleyen Ataser, önceliklerinin plaj olduğunu ancak oteli de geri almak istediklerini belirtti. Bu girişimlerine olumlu cevap aldıklarını söyleyen Ataser, yatırımcı şirketle ilgili kurumların sorunları olduğunu ve konunun sözleşmenin fes edilmesine kadar gidebileceğini söyledi. Net Yapı’nın “Kullanamadığım arazinin kirasını ödemem” gerekçesiyle 2007’den beri kira ödemediğini de hatırlatan Ataser, “Biz plajı birisine vermedik ki geri alalım” dedi. “Plaj bizimdir. Onlar bizim olan malı almaya çalışıyorlar” diyen Ataser, halkın plajının gasp edildiğini söyledi.

Plaj ve otel yolla ikiye ayrılacak…

Plaja 10 ayaklık bir resmi yol yapmaya başladıklarını söyleyen Ataser, bu yolun yapımı tamamlandıktan sonra bunu hemen haritaya işleteceklerini ve plajla Merit otellerinin ikiye ayrılacağını belirtti. Halkın ve belediyenin orayı istediğini söyleyen Ataser, halkın belediyenin yanında olduğunu vurguladı. Kendi özümüzü hiç kimseye kaptıracak değiliz” diyen Ataser, Alsancak halkının denize açılacak tek kapısının Mare Monte Plajı olduğunu söyledi. Verilen sözlerin tutulmaması durumunda daha da büyük eylemler yapacaklarını söyleyen Ataser, Kıbrıs’ta yaşayan ve Mare Monte sevdalısı tüm insanları bir araya getireceklerini belirtti.

Tehdit ediliyoruz”

Mare Monte Plajı’nda belediyeye ait bir restoran bulunduğunu söyleyen Ataser, yeni sezon için burayı tadil ettiklerini ancak Merit Hoteller grubu yetkililerinin, “Plaj da bizim kiramızda” diyerek, restorantı yıkmakla tehdit ettiklerini söyledi. “Hükümet yakın bir zamanda bu işe el atmazsa çıkacak olan olaylardan biz sorumlu değiliz” diyen Ataser, sert eylemlerle kararlılıklarını göstereceklerini belirtti. Vakıflar İdaresi ile Net Yapı arasında devam eden dava sürecinden umutlu olduklarını belirten Ataser, plajın belediyeye bırakılmasını beklediklerini söyledi.

Merit görevlileri tehdit etti

Merit Otelleri’nden bir görevli, belediyeye ait restoranta giderek, çalışan işçilere tehditte bulundu. İşçilere “Burada inşaata devam edemezsiniz” diyen görevli, plajın da otele ait olduğunu iddia etti. İnşaattan görüntü de alan görevli, çalışmaya devam etmeleri durumunda görüntüleri savcıya vereceklerini söyledi.

Yasal belge talebi

Bunun üzerine olay yerine giden Ataser Merit yetkilileriyle plajda görüştü. “Korkuluklar resmi değil, aşağıda otele ait olan arıtma resmi değil. Bunlar sökülecek” şeklinde tepki koyan Ataser’e Merit yetkilileri “yasal belge getirin” dedi. Bunun üzerine Ataser Merit yetkililerine plajların İç İşleri Bakanlığı’na bağlı olduğunu ve kamunun malı olduğunu hatırlattı.

Büyük bir eylem gerçekleştireceğiz”

Merit Oteller grubunun bu şekilde devam etmesi durumunda Ataser, otel önünde büyük bir eylem gerçekleştireceklerini hatırlattı. Ataser, yasal olarak zorunluluklarının olmamasına rağmen, İç İşleri Bakanlığı’ndan yazılı olarak belge de alacaklarını ve bunu Merit Oteller grubuna ileteceklerini söyledi. Ataser’in “Çalışanlarımı tehdit ettiniz” demesi üzerine Merit Grubu yetkilileri, “Biz göndermedik, bizim haberimiz yoktu” iddiasında bulundu. Merit’in isminin kullanılmasını istemediklerini söyleyen Merit yetkilileri, kendi isimlerini kullanmadan sorunun yetkili kurumlarla çözülmesini istedi.

Kıbrıs Postası

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.