1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MASADAKİ TEZLER HAKKINDA İDDİALAR!
MASADAKİ TEZLER HAKKINDA İDDİALAR!

MASADAKİ TEZLER HAKKINDA İDDİALAR!

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ve Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis arasında

A+A-

KIBRISLI TÜRK MÜZAKERECİ ÖZERSAY’IN ESKİ TEZLERİ MASAYA KOYDUĞU İDDİA EDİLDİ

KASULİDİS: “LİDERLERİN ATİNA VE ANKARA’YA ÇAPRAZ ZİYARETLERİYLE İLGİLİ BİR TÜRK ÖNERİSİ YOK, MÜZAKERELERİN ŞU ANDA BÖYLE BİR ŞEYE İHTİYACI DA YOK”

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ve Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis arasında Kıbrıs sorununun ana yönlerine ilişkin karşılıklı tez sunulmasına başlandığı ancak Özersay’ın, Türk tarafınca, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüştüğü 2012’ye kadar geliştirilen tezleri masaya koyduğu iddia edildi.

Fileleftheros “Temcit Pilavı Servis Ediyorlar... Özersay’ın Sundukları Eroğlu’nun Eski Belgelerindeki Tezlere Benziyor” başlıklı haberinde Özersay ve Mavroyannis’in önceki günkü, yaklaşık 3 saat süren görüşmelerinde ilk kez Kıbrıs sorununun özüne dokunduklarını, Yönetim ve Güç Paylaşımı ve özellikle yürütme organı seçimleri konusunun ele alındığını yazdı.

Önceki günkü toplantıda mülkiyete ve bir miktar da toprak konusuna değinildiğini belirten gazete edindiği bilgilere dayanarak Özersay’ın tezlerinin, Türk tarafının, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Rum Yönetimi eski Başkanı Hristofyas’la görüştüğü 2012’ye kadarki dönemde Türk tarafınca geliştirilen tezlere dayandığını savunarak şunları yazdı:

“Bu olgu Kıbrıs Rum tarafı ve müzakereleri yakından takip etmekte olan yabancı diplomatlar tarafından değerlendiriliyor. Kudret Özersay’ın Ankara ile arasında direkt iletişim hattı bulunduğu dikkate alınarak, ortaya konulan tezlerin, Türk tarafınca benimsenen taktiğin bir parçası olduğuna inanıyorlar.

Kıbrıs Rum tarafını daha çok ilgilendiren ana meselelerde Türkler kriterler koymakla yetiniyor, aslında, gerek geri dönüş gerek mülkiyet konusunda kabul ettikleri ve tanıdıkları hakları, koştukları şartlarla etkisiz hale getiriyorlar.

Yabancı bir diplomatik kaynak yolun uzun ve meşakkatli olacağa benzediğine işaret ederek görüşmelerin pazarlığa (al-ver) girmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İki müzakerecinin PRIO konferansında hazır bulunmak için (konuşmayacaklar) Brüksel’de bulunduğu da hatırlatılıyor.

Bu arada Derviş Eroğlu irade olması halinde anlaşmaya varılmasının mümkün olduğunu söyledi ve her şeyin önümüzdeki dönemde netleşeceğine işaret etti. Eroğlu Kıbrıslı Türklerin ‘rahat ve güvenli yaşayacağı bir çözüm bulunmaya çalışıldığını da söyledi.”

KASULİDİS: “LİDERLERİN ATİNA VE ANKARA’YA ÇAPRAZ ZİYARETLERİYLE İLGİLİ BİR TÜRK ÖNERİSİ YOK, MÜZAKERELERİN ŞU ANDA BÖYLE BİR ŞEYE İHTİYACI DA YOK”

Simerini’nin “Liderler Atina ve Ankara’ya Gitmiyor... Yoannis Kasulidis Türk Önerisi Olduğunu Yalanladı” başlıklı haberine göre Rum Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in çözüm müzakereleri çerçevesinde Atina ve Ankara’ya çapraz ziyaretlerde bulunmaları yönünde bir Türk önerisi bulunmadığını savunarak dünkü Türk medyasını yalanladı.

Yoannis Kasulidis dün RİK’e yaptığı açıklamada, Akşam gazetesinde yer alan haberi yalanladı ve iki liderin Atina ve Ankara ziyaretiyle ilgili herhangi bir öneri bulunmadığını söyledi.  “Müzakereler özlü müzakere aşamasına giriyor. Kıbrıs Rum tarafı, başta Maraş’ın iadesi olmak üzere güven yaratıcı önlemlerin uygulanması çabalarının sonuç vermesine büyük önem veriyor” diyen Kasulidis devamla şunları söyledi:

“İki liderin Mart sonuna doğru yapacağı yeni görüşme, müzakerelerde ilerleme açısından çok faydalı olabilir. Sayın Anastasiadis ve Sayın Eroğlu’nun karşılıklı olarak Ankara ve Atina’yı ziyaret etmeleri fikri sadece sembolik bir boyut içerir. Bu müzakere prosedürünün şu anda ihtiyaç duyduğu bir şey değildir. Bunun ötesinde, Türk tarafı böyle veya benzer nitelikte bir öneride bulunmamıştır.”

KASULİDİS: “LİDERLERİN DÜZENLİ ANCAK SEYREK ARALIKLARLA GÖRÜŞMESİ İYİ OLUR”

Fileleftheros haberi “Dışişleri Bakanı: Nikos Anastasiadis Ankara’ya Gitmeyecek” başlığıyla aktardı.

Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in mart ayı içerisinde görüşmesi ihtimali bulunduğuna ilişkin bilgilerin sorulması üzerine Kasulidis, Anastasiadis için hiçbir sorun olmadığını, Eroğlu ile düzenli ancak seyrek aralıklarla görüşmesinin iyi olacağını söyledi.

PAPADOPULOS TEKNİK KOMİTELERDEKİ DİKOLU TEMSİLCİLERLE GÖRÜŞTÜ

Fileleftheros DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un parti başkanlığına seçildiğinden beri ilk kez dün Rum teknik komitelerindeki DİKO’lu temsilcilerle bir araya gelerek Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri görüştüğünü belirtti.

Gazeteye göre DİKO’nun çekilmesinden sonra Anastasiadis hükümetinin ortaklarından EURO.KO da Kıbrıs sorunundaki müzakereler süreciyle ilgili aşırı iyimserlik ortamı işlenmekte olduğuna işaret ederek bundan kaygı belirtti.

EURO.KO: “MÜZAKERELER SÜRECİYLE İLGİLİ İŞLENEN AŞIRI İYİMSERLİK ORTAMI KAYGI VERİCİ”

EURO.KO Başkan Yardımcısı Mihalis Yorgallas Yorgallas “Kıbrıs içinden ve dışından birilerinin işlenmekte olan, Kıbrıs sorununa yakında çözüm bulunacağına ilişkin sahte aşırı iyimserlik ortamı sadece Türkiye’yi uzlaşmaz görüntüsünden kurtarıyor” ifadesini kullandı, şunları ekledi:

“Türkiye’nin Kıbrıs’a karşı politikasının değiştiği yanılgısı ancak büyük bir yalan olarak algılanabilir. Kıbrıs’taki Türk hedefleri on yıllardır değişmemiş duruyor. Yaratılan aşırı iyimserlik yine Türkiye’nin işine yarıyor çünkü bu şekilde Ankara işgalcilik sorumluluğunu gizleyip çözüm için yardımcı ve katalizör görünüyor.”

AKEL ANASTASİADİS’TEN MAVROYANNİS’İN ANKARA TEMASLARI HAKKINDA BİLGİ İSTEDİ

Öte yandan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten Rum müzakereci Mavroyannis’in Kıbrıs sorunuyla ilgili Ankara’da yaptığı müzakereler konusunda Rum Ulusal Konseyi veya Siyasi Parti Başkanları toplantısında bilgi vermesini istedi.

Kiprianu sözde “Girne Belediye Başkanı” Glafkos Kariolu ve heyetiyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “Kıbrıs sorununu çözmeyi başarabilmek için elbette Başkan’a da (Anastasiadis) birlik çağrısı yapacağım çünkü bu prosedürde karşılaşacağımız zorlukları yönetmek ve aşmak için olabildiğince çok birlik olmamız gerekir” dedi.

Politis Andros Kiprianu’nun Anastasiadis’e çağrı haberini “AKEL Ankara’daki Temaslar Hakkında Bilgi İstiyor... Başkan’dan Davet Bekliyorlar” başlığıyla okurlarına aktardı.

Haravgi’nin “Müzakerelere Toplu Destek... AKEL Genel Sekreteri’nden Partilere Müzakerelere Destek Çağrısı” başlıklı haberine göre Kiprianu Rum Yönetimi Başkanı’yla telefon görüşmesi yaptığını Anastasiadis’ten ya Rum Ulusal Konseyi’nde veya Siyasi Parti Başkanları toplantısında tam bilgilendirme sözü aldığını söyledi.

Rum siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerine de “müzakere prosedürünü hep birlikte destekleyelim” çağrısı yapan Kiprianu partisi için çözümün, özellikle bugünkü kritik şartlarda (ekonomik) en üst öncelikli olduğunu, soruna bulunacak doğru bir çözümün ekonominin kalkınmasına ivme katarak yükselişe geçireceğini söyledi.

Sözde “Girne Belediye Başkanı” Kariolu ise “birçok konuda, özellikle ekonomi konularındaki bütün anlaşmazlıklarına karşın görev bilinci ve vatanseverlik göstererek” müzakerelerin başlamasından yana tavır ortaya koyduğu için AKEL’e teşekkür etti. Kariolu özetle şunları söyledi:

AKEL ÇELEBİS’İ “GİRNE’YE DÖNÜŞLE İLGİLİ ANALİZ YAPMAKLA” GÖREVLENDİRDİ

“Her defasında müzakerelerin başlamasını kutladım çünkü hemen halka ümit veriyor ve vatanın, ‘Taşınmaz mal Komisyonu’ aracılığıyla Türkiye’ye satılmasını derhal durduruyor. Biz çok derin sulara,  özellikle Girne’ye ve Girne Kazası’na geri dönüşümüz konusunda karşılaştığımız çok zor durumlara dalıyoruz.  Özellikle Girnelilerin kazamıza geri dönmesi konusuyla ilgili çok ilgi çekici analizler yapası için Kıbrıs sorunu uzmanı Tumazos Çelebis’i görevlendirdiği için de AKEL’e teşekkür ederim.”

KASULİDİS: “MARAŞ’A GERİ DÖNÜŞÜN ÖN HAZIRLIKLARI İÇİN ÇOK ZAMAN ALACAK BİR ÖN ÇALIŞMA GEREKİYOR”

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ABD’nin gerek esas gerekse aralarında Maraş’ın da bulunduğu güven yaratıcı önlemler bağlamında Kıbrıs sorununun çözümüne ilgisini yeniden teyit etti.

Maraş’ın Rumlara verilmesinin Kıbrıs Rum tarafının önerisi olduğunu hatırlatan Kasulidis bu konunun iki taraf arasında görüşülmeye başladığını savundu, “Önerinin uygulanma zamanının (timing) büyük önemi var. Elbette geri dönüşün ön hazırlıkları için –oldukça zaman alacak- ön çalışma gerekiyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.