1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MAVROYANNİS “KIBRIS SORUNUNDA DURUM ÇOK ZOR”
MAVROYANNİS “KIBRIS SORUNUNDA DURUM ÇOK ZOR”

MAVROYANNİS “KIBRIS SORUNUNDA DURUM ÇOK ZOR”

Mavroyannis “Kıbrıs sorununda durum çok zor”

A+A-

MAVROYANNİS “KIBRIS SORUNUNDA DURUM ÇOK ZOR”

“USULDE ANLAŞMA OLMAZSA MÜZAKERELERİN DEVAMI ÇOK ZOR OLACAK”

“TARAFLAR BUGÜN TOPRAKLA İLGİLİ ÖNERİLER SUNACAK”

Lefkoşa, 23 Temmuz 14 (T.A.K.): Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ve Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’in ilerleme yolu aramaya devam ettikleri, dün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ile ayrı ayrı yaptıkları görüşmelerin sonucunun, bugünkü görüşmelerinde ortaya çıkacağı haber verildi.

Fileleftheros Rum tarafının, müzakere prosedürünün ilerleyebilmesi için Anastasiadis’in üçlü liste önerisinde, Türk tarafının ise küçük güven yaratıcı önlemlerde ısrar ettiğini belirterek, müzakerelerin gidişatı ve ilerleme konusundaki perspektiflerin neler olduğunun, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yarınki görüşmesinde daha da netleşmesinin beklendiğini yazdı.

MAVROYANNİS: “KIBRIS SORUNUNDA DURUM ÇOK ZOR”

Gazeteye göre Rum Müzakereci Mavroyannis, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nin etkinliğinde yaptığı konuşmada “Kıbrıs sorununda durum zor ancak çabalara devam etmekten başka seçenek yok. Çabalamaktan vazgeçemeyiz. Çözümü başarmak için kaldırıp altına bakılmadık taş bırakmamalıyız” dedi.

AB üyesi ülke sıfatının Rum tarafını biraz daha güçlü yaptığına, varoluşlarına yardımcı olduğuna ve artık kendi rızaları olmaksızın tasfiye edilmelerinin mantıklı olmadığına işaret eden Mavroyannis “Talepkar olmak, Kıbrıs sorununun ilke ve parametreleri ile geçmişte verdiğimiz acı tavizleri harmanlamak için bütün silahlara sahibiz. Uluslararası alanda Kıbrıs sorununa artan ilgi ve yakınlaşmalar şu an için yardımcı nitelikte olmasına karşın bunlar somut hiçbir şeye dönüşmüyor ve müzakere masasına aktarılmıyor” dedi.

“USÜLDE ANLAŞMA OLMAZSA MÜZAKERELERİN DEVAMI ÇOK ZOR OLACAK”

Alithia “Usulde Anlaşma Olmadan Müzakerelerde Sorun Olacak” başlıklı haberinde Özersay ve Mavroyannis’in bugünkü görüşmesinin, Kıbrıs sorununun bütün başlıkları hakkında öneriler sunacakları ve müzakerelerde izlenecek usul konusunda karar alınması şart olduğundan kritik görüldüğünü yazdı.

Gazete yarınki liderler görüşmesinden önce, müzakerelerin bundan sonra nasıl ilerleyeceği ve mümkünse düşük politika düzeyinde de olsa bazı güven yaratıcı önlemlerde bir sonuca varılması gerektiğine işaret etti.

 Habere göre “İyi bilgili bir kaynak” bu gazeteye imalı bir şekilde “usulde kara varılmazsa müzakerelerin devamı çok zor olacak” dedi ve “Usul konusunda beklenmedik olumlu bir şey olmazsa müzakereler çıkmaza doğru sürükleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Simerini “Ağırlık Usule... BM Müzakerecilerle Ayrı Ayrı Görüştü... Özersay ve Mavroyannis Yarınki Liderler Görüşmesi Öncesinde Yeniden Bir Araya Geliyor” başlıklı haberinde BM’nin Özersay’la ayrı, Mavroyannis’le ayrı yaptığı görüşmelerde hem bugünkü müzakereciler görüşmesinin hem de yarın yapılacak liderler görüşmesinin ön hazırlıklarının ele alındığını yazdı.

Gazete, edindiği bilgilere dayanarak Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in yarın 09.00’da Antropoloji Laboratuarı’nı ziyaretlerinin ardından saat 10.00’da başlayacakları görüşmelerinin gündemine, Buttenheim’ın Özersay ve Mavroyannis’le dünkü görüşmelerinde ele alınan Güven Yaratıcı Önlemler ve müzakerelerin usulü konularının konulduğunu yazdı, özetle şunları ekledi:

“TARAFLAR BUGÜN TOPRAKLA İLGİLİ ÖNERİLER SUNACAK”

“Aynı bilgiler göre BM özellikle usul ve bizim taraf açısından büyük öneme sahip olan öz konusu üzerinde duruyor. Öte yandan güven yaratıcı önlemlere, özellikle iki tarafa ve iki toplum liderliğine kalmış konular olarak yaklaşıyor.

Dünkü görüşmeler sırasında, her iki tarafın da toprak başlığında öneriler sunması beklenen bugünkü müzakereciler görüşmesinin hazırlığı da yapıldı. Nihayet toprak başlığında özlü öneriler sunulursa bu önemli gelişme addedilecek. Toprak başlığı, prosedürün sonunda garantilerle birlikte ele alınacak denilerek 1977’den ve iki toplumlu müzakerelerin başlamasından beri hiç müzakere edilmedi.”

Haravgi “Görüş Birlikleri-Anlaşmazlıkların Kaydedilmesini Görüşüyorlar... Liderler Görüşmesinin 24 Saat Öncesinde Müzakerecilerin Özel Görüşmesi” başlıklı haberinde dün Buttenheim ile uzun görüşmeler yapan müzakerecilerin bugün yeniden bir araya gelerek yarınki liderler görüşmesinin hazırlıklarına devam edeceğini yazdı.

“Güvenilir bir hükümet kaynağına” işaret ederek liderler görüşmesinin konusunun, “Kıbrıs Türk tarafının diğer başlıklarda olduğu gibi Toprak Başlığı’nda da tezlerini sunması halinde, yine Güven Yaratıcı Önlemler ve müzakerelerin usulü olacağını” yazan gazete “müzakerecilerin bugünkü özel görüşmesinde tarafların her birinin, görüş birliği, yakınlaşma ve anlaşmazlık olduğunu düşündüğü tezleri ayrı ayrı kaydetmeleri önerisi de ele alınacak.”

Politis haberi “Usul Konularını Görüştüler, Bugün Sonuç Almak İstiyorlar... Bugün (Olduğu Kadar) Öz”  başlığıyla aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.